Jaromir

Moderátor
#41 - 25. 4. 2020, 13:42
Nikdy nic neporovnávejte podle jedné ceny. Abyste mohl dát nějaký soud, pak byste musel znát celou cenovou problematiku v obou sběratelských oblastech. Mohu Vám zde popsat desítky numismatických položek, které jsou mnohem běžnější a stojí vyšší částky než položka 50/50, ale neudělám to, protože z pár položek nelze dělat závěry. I když platí, že náš numismatický trh je živější a celkový roční obrat je mnohem vyšší. Pokud se vrátím k 5 haléři 1924, pak je otázkou, kolik prodávaných kusů je opravdu pravých!!!

Které Československé mince stojí více než poštovní známka 50/50? Píšete o desítkách, můžete uvést nějaké příklady, protože v numismatice jsem naprostý laik.

Evropa1

Uživatel
#42 - 25. 4. 2020, 13:45
Které Československé mince stojí více než poštovní známka 50/50? Píšete o desítkách, můžete uvést nějaké příklady, protože v numismatice jsem naprostý laik.

Např. sv. Václavské 10 dukáty, ale já jsem nebral pouze mince ČS., ale mince z bohemiky.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Uživatel
#43 - 25. 4. 2020, 13:55
Které Československé mince stojí více než poštovní známka 50/50? Píšete o desítkách, můžete uvést nějaké příklady, protože v numismatice jsem naprostý laik.

Ale pokud budu brát pouze mince Čs., pak např. číslované dukáty s čísly 1-10 budou stát mnohem více a těch položek by bylo mnohem více.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Jaromir

Moderátor
#44 - 25. 4. 2020, 13:57
Např. sv. Václavské 10 dukáty, ale já jsem nebral pouze mince ČS., ale mince z bohemiky.

Dobře, ale 50/50 je Československá známka, stejně jako 5 haléř 1924 je Československá mince. Pokud bychom vzali v úvahu známky, které platily na našem území před vznikem Československa, tak bychom též narazili na dražší materiály než 50/50.
Jsou tedy z období Československa nějaké mince, které jsou výskytem mnohem běžnější než známka 50/50, ale prodávají se za vyšší částky?

Evropa1

Uživatel
#45 - 25. 4. 2020, 14:35

To by mohly být např. některé dukátové ražby, či jejich násobky. Pokud se budeme bavit o medailích, pak např. zcela "běžná" medaile na otevření chrámu sv. Víta, kde bude srovnatelná cena.

Asi by nebylo dobré položit v oblasti Čs. ražeb otázku pouze do roviny vyšší výskyt, vyšší cena. Jedna skutečnost je ale jistá, mnoho mincí z této oblasti stojí vyšší částky, z nichž některé splňují hledisko běžnější vzácnosti.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Jaromir

Moderátor
#46 - 25. 4. 2020, 14:48

Jenže 50/50 byla úplně běžná doplatní známka (tedy až to, že to byl chybotisk), nešlo o žádnou příležitostnou známku, nebo známku vydanou pro sběratelské účely jako jsou různé dukátové ražby či jejich násobky, nebo medaile.
Stejně jako 5 haléř 1924 je udávaná jako nejvzácnější oběžná mince: http://www.vykupminci.cz/aktuality/34-aktuality/79-nejvzacnejsi-obezna-mince-csr-je-5-haler-z-roku-1924.html
Nebo snad autor toho článku nemá pravdu?

Evropa1

Uživatel
#47 - 25. 4. 2020, 15:05

Ale dukáty byly raženy na základě zákona a ze své podstaty se jedná o mince. Pak je zcela nepodstatné, jaké důvody se za ražbou skrývaly. Tyto mince byly zcela běžně prodávány a mohl si je koupu každý, kdo měl hotovost. Prostě před zákonem není mezi dukátem a 5 haléřem žádný rozdíl. 5 haléř je oběžná mince, dukát obchodní mince. Na 5 haléři je vyražen nominál, cena dukátu byla na dohodě obou stran obchodu.

Jinak 5 haléř by byl opravdu nejvzácnější mincí, pokud bychom brali v potaz pouze zaručeně pravé kusy, které by respektovali dlouholetí sběratelé. To, co se prodává nyní, včetně atestů, u některých sběratelů nevzbuzuje důvěru a nekupují je. Já jsem podle mého názoru viděl pouze jeden kus, kterému jsem opravdu věřil a to bylo v roce 1990. Ale jak jsem řekl, nejedná se pouze o můj názor.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

david kopriva

Uživatel
#48 - 25. 4. 2020, 15:11

50/50 v této kvalitě do 2,5 mega je skvělá koupě ...

Dle mého názoru současná krize obvyklé ceny (1,5-2mil.) u této naší a navíc mezinárodně proslulé a uznávané rarity vystřelí mnohem výše.

Panu Kubíkovi upřímně blahopřeji.

Zaznělo tu zajímavé tvrzení "celkový roční obrat (numismatiky) je mnohem vyšší" ...

Díky propojenosti globálního trhu ten náš bude mít stejné parametry a pozice num / fil bude zhruba vyrovnaná.

Nelze totiž srovnávat jen aukce, ale také započíst diskrétní přímé obchody na tuzemském trhu, které prostě nejsou běžně vidět a jen informovaní mají jakési povědomí o nich a samozřejmě přičíst nákupy do tuzemských sbírek ze zahraničí ! (ty jsou v "naší" filatelii obrovské a převyšují viditelné obraty na českých aukcích)

Zajímalo by mě tedy, kolik českého kapitálu jde do skutečné numismatiky - starých historických mincí . To také znamená za prvé - odečíst od aukčních aj. obratů nákupy zahraničních klientů a za druhé - odmyslet všechny ty novoražby a "investiční" mince s pouhou cenou zlata na steroidech via PR o exkluzivním omezeném nákladu, limitních seriích a podobně.

Evropa1

Uživatel
#49 - 25. 4. 2020, 15:22

Udává se, že v posledních letech se roční obrat na našem trhu pohybuje kolem 800 milionů korun. Do této částky lze zahrnout obrat našich aukcí, nákupy našich sběratelů v cizích aukcích, nákupy pamětních mincí atd. Také se odhaduje, že naši sběratelé vlastní numismatické položky v hodnotě kolem 5 miliard korun. Samozřejmě, že je to mix sběratelských položek a komerce dohromady. Ale stačí mít trochu přehled a pak zjistíme, že většina velmi kvalitních mincí, které se draží v našich aukcích, skončí u našich sběratelů a velká spousta kvalitního materiálu z oblasti bohemiky, která se draží v zahraničních aukcích skončí také v rukách českých sběratelů. Jsou někteří naši sběratelé, kteří vykupují mince po celém světě, včetně drahých rarit a to bez ohledu na ceny.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Zdenda-Kubik

Uživatel
#50 - 25. 4. 2020, 15:41
Zdenda-Kubik napsal/a: Vy ale slovu "sběratel" (a nejste sám) dáváte jiný, vymyšlený význam, než to slovo skutečně má. Toto nožno vyřešit přídavným jménem (přičemž slova jako "pravý" nebo "skutečný" to nejsou). ...

Tak někdo může říkat rohlík a myslet tím dort, ale to neznamená, že slovo rohlík znamená dort.

Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1870

Rakousko - čistá - č. 1870

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 POMfila SSSR - 1961-1965 - nezasklené (80 listů), vč.zesílených euroobalů, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila SSSR - 1961-1965 - nezasklené (80 listů), vč.zesílených euroobalů, papír 160gr.

Cena: 1024,- Kč

Přejít na eshop
Mezinárodní veletrh Brno - čistá - č. 1195-1197

Mezinárodní veletrh Brno - čistá - č. 1195-1197

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1936

Rakousko - čistá - č. 1936

Cena: 15,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1338-1340

Rakousko - čistá - č. 1338-1340

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Bublinky na mince CAPS 39

Bublinky na mince CAPS 39

Cena: 102,- Kč

Přejít na eshop
PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

Cena: 189,- Kč

Přejít na eshop
Aleš Valenta - zlatá medaile (přítisk) - razítkovaná - č. 318

Aleš Valenta - zlatá medaile (přítisk) - razítkovaná - č. 318

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1555

Rakousko - čistá - č. 1555

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Znamení zvěrokruhu - razítkovaná - č. 282-283

Znamení zvěrokruhu - razítkovaná - č. 282-283

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop