Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

tenzor

Moderátor
#1701 - 15. 4. 2014, 09:33

taho: sberatel po letech tady by snad mel vedet, ze zachovalost konkretnich minci je zasadni, vypsanym zachovalostem vzhledem k popisu prozrazujicim neznalost prodejce (Gordianus Pius misto Gordianus III, Maximus nejspis misto Maximinus) naprosto neverim, navic muzou existovat vzacne typy apod.
Presto obecne:
Alexandr Severus co? Pokud by to byl sestercius skutecne v 0/1, byla by to super cena, pokud bezny denar, tak muze byt moc vysoka..
Gordianus III byva dostupny v radu stovek i v razebnim stavu (0/0, ale casto se tato zachovalost u antickych minci uvadi jako 1/1), jedine ze by slo napriklad o nejaky vzacny typ z Antiochie apod.
Denar Maxima ve sbirkovem stavu by byl rozhodne za vic nez 1700, jak bylo receno za to uz se dnes prodavaji Maximinove, Maxima za tuto cenu by prodaval jen blazen.
Kvuli vyse uvedenym botam v popisu a cenach toho Gordiana neverim, ze jde o letiteho sberatele, ten by vedel co sbira a znal realne ceny.

taho

Uživatel
#1702 - 15. 4. 2014, 13:21

Letitý sběratel to je (ne zrovna antiky). Popisky jsem opsal z kartiček u mincí.
Fotit na mobil... a foťák s sebou nenosím. Kupuji u něj medaile a tohle byla jen zajímavost, která zaujala. Za měsíc fota, jestli budou mince k mání.
Děkuji za vysvětlení.

Aliquis

Uživatel
#1703 - 22. 4. 2014, 13:13

Všimli ste si ako sa v poslednom čase na Ebay ukazujú strieborní a postriebrení Claudiovia II. ??? Je to zaujímavé. Myslíte si, že to cez Lanz rozpredávajú nejakú zbierku alebo to bol nejaký hromadný nález??

Tovy

Uživatel
#1704 - 22. 4. 2014, 13:55

Ja sleduji eBay (a nejenom eBay) uz par let. Skoro jiste se tam rozpousti velke nalezy minci. A rozpousti je nejcasteji prave ti nejvetsi prodejci, coz se mi zda zajimave. Jen za posledni dva roky jsem zaregistroval prodej mensich konvolutu (napriklad nekolik typu reckych tetradrachem v poctech od desitek kusu, kdy pri stejnem stupni cisteni to samozrejme ukazuje spise na depot nez sbirku) az po prodej rimskych denaru ve stovkach kusu. Samozrejme je to i mimo antiku - napriklad zminovany Lanz uz 2 roky rozpousti Sasanidovce (stovky minci) ci ruzne stredoveke mince. No stovky prinejmensim 🙂 Dokonce eviduji i prodeje zjevne jednoho konvolutu/depotu/sbirky? minci nekolika velkymi prodejci soucasne.

Na druhe strane co se tyka postribrenych minci cca konce 3tiho stoleti, tak za posledni dobu jsem na velkych salovych aukcich videl prodej velike konvolity postribrenych minci Claudia Gorhica, Galliena, Proba atd. Velike znamena stovky minci v jednom konvolutu a nekolik konvolutu na aukci. Zrovna nedavno jsem si na velke salove aukci jeden takovy konvolut koupil. Sice byl to kovolut jen par desitek minci (95% Probu) a podle oxidace jednoznacne patri k sobe, takze cast depotu (brzo ho tu asi nabidnu 🙂

Jestli si pamatuji ted toho Lanze, tak ti Claudiove vypadaji spise nez postribreni tak billonovi s vetsim mnozstvim stribra, protoze jsou zjevne vykorodovani a stejne stribrni, Mozna nejaky depot ze zacatku vlady ci neco takoveho.

Aliquis

Uživatel
#1705 - 22. 4. 2014, 14:08

Väčšina Claudiov II. sa ukazovala v zlých stavoch a bronzových. Pekného billonového alebo postriebreného ešte nemám a poslednou dobou sa ich vyrojilo neúrekom.

turtleoverhead

Uživatel
#1706 - 22. 4. 2014, 14:22

Tovy napsal/a:

... A rozpousti je nejcasteji prave ti nejvetsi prodejci, coz se mi zda zajimave....

Mně to přijde docela logické, jednak má dost peněz aby velké konvoluty zkupoval a zároveň dost dobrou reputaci aby od něho lidé ochotně brali.
Když to bude rozprodávat neznámý nálezce, bude mu to trvat dlouho a dostane méně.

Tovy

Uživatel
#1707 - 22. 4. 2014, 14:26

turtle: to jo. Ja to tam zapomnel napsat, ze zajimave je to z hlediska legislativy - kde to berou a jak to legalizuji

Aliquis: zajimave ale je, ze i kdyz jsou postribreni, tak jich az tak moc hezkych neni. Nejsou tam kusy, co by me opravdu zaujaly

turtleoverhead

Uživatel
#1708 - 22. 4. 2014, 14:40
turtle: to jo. Ja to tam zapomnel napsat, ze zajimave je to z hlediska legislativy - kde to berou a jak to legalizuji Aliquis: zajimave ale je, ze i kdyz jsou postribreni, tak jich az tak moc hezkych neni. Nejsou tam kusy, co by me opravdu zaujaly

No například jeden můj známý dealer jezdí každoročně první týden v lednu do New Yorku na Numisnatic Convention, to je týden nepřetržitých aukcí neuvěřitelného množství materiálu a vrací se s 50 kg mincí.
On to ten Lanz nemusí nakupovat v Německu. Já nevím jaké jsou tam v tomto ohledu zákony.

Tovy

Uživatel
#1709 - 22. 4. 2014, 14:55

Myslim, ze spousta antickych minci je z okoli stredozemniho more, vetsinou asi z vychodu. A to je celkem potiz, protoze co sem tam ctu, tak tyhlety vychodni zeme maji jedny z nejprisnejsich pravidel vyvozu starych veci obecne (i kdyz asi se to tam nejvice porusuje 🙂 Turecko, Egypt, Rumunsko (tam si nejsem jisty), Madarsko atd. O Italii ci Recku nemluve. Ale verim, ze se to nejak pere jak penize pres prekupniky ve statech, kde se to da zlegalizovat (i treba do USA se nedaji z mnoha zemi Evropy stare mince dovezt, jestli se nemylim).

tenzor

Moderátor
#1710 - 22. 4. 2014, 20:05
Ja sleduji eBay (a nejenom eBay) uz par let. Skoro jiste se tam rozpousti velke nalezy minci. A rozpousti je nejcasteji prave ti nejvetsi prodejci, coz se mi zda zajimave. Jen za posledni dva roky jsem zaregistroval prodej mensich konvolutu (napriklad nekolik typu reckych tetradrachem v poctech od desitek kusu, kdy pri stejnem stupni cisteni to samozrejme ukazuje spise na depot nez sbirku) az po prodej rimskych denaru ve stovkach kusu. Samozrejme je to i mimo antiku - napriklad zminovany Lanz uz 2 roky rozpousti Sasanidovce (stovky minci) ci ruzne stredoveke mince. No stovky prinejmensim 🙂 Dokonce eviduji i prodeje zjevne jednoho konvolutu/depotu/sbirky? minci nekolika velkymi prodejci soucasne. Na druhe strane co se tyka postribrenych minci cca konce 3tiho stoleti, tak za posledni dobu jsem na velkych salovych aukcich videl prodej velike konvolity postribrenych minci Claudia Gorhica, Galliena, Proba atd. Velike znamena stovky minci v jednom konvolutu a nekolik konvolutu na aukci. Zrovna nedavno jsem si na velke salove aukci jeden takovy konvolut koupil. Sice byl to kovolut jen par desitek minci (95% Probu) a podle oxidace jednoznacne patri k sobe, takze cast depotu (brzo ho tu asi nabidnu 🙂 Jestli si pamatuji ted toho Lanze, tak ti Claudiove vypadaji spise nez postribreni tak billonovi s vetsim mnozstvim stribra, protoze jsou zjevne vykorodovani a stejne stribrni, Mozna nejaky depot ze zacatku vlady ci neco takoveho.

I na začátku vlády byla ryzost zřídkakdy vyšší než 5% 🙂 Technicky billon ano, ale to můžu říct i o směsi s 1% stříbra. Vykorodovaná bude nejspíš měď, což pochopitelně zvýší ryzost mince (vlastně je to laicky řečeno část postupu, kterým se "postříbření" vytvoří, takže nic zvláštního).
Pokud by ale nějaký antoninián Claudia Gothica vypadal skutečně stříbrně (např. jako Gordianus III nebo aspoň Valerianus ze začátku vlády), pak bych se osobně bál o pravost.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.