Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

Mithridates

Uživatel
#1771 - 13. 7. 2014, 20:34
Zkus jestli alespon trochu cinka. Denary Julie uz by mely mit dobry zvuk.

Tovy: Necinká. Ale mám doma denár jejího muže, který je na 99% pravý, a ten má stejný zvuk. Zkusil jsem ji dát na forum ancient coins a tam mám zatím ohlasy, že je spíše pravá. Bublinka by měla být jen následkem defektního razidla. Tak nevím.

Romolo

Uživatel
#1772 - 13. 7. 2014, 21:31

Hm, ta nejistota ohledně pravosti antických mincí je znepokojivá,se mi zdá🙂

Tovy

Uživatel
#1773 - 13. 7. 2014, 21:37

Mithridates: ja myslim, ze bude ok, obcas jsem podobne videl. Mam teorii, ze "zaobleny" vzhled detailu a necinkavost je kvuli moc zahratemu strizku.

Romolo: to mame misto adrenalinu 🙂

tenzor

Moderátor
#1774 - 21. 7. 2014, 23:09

Jak mince "zvoní", to bych opravdu nebral v úvahu. To je dobré možná tak na rozlišení kovu nebo ryzosti zlatých mincí za ideálních podmínek (u antických mincí většinou těžko) a ještě musíte mít hudební sluch a zkušenosti. Padělek vyrobený z kvalitního stříbra bude mít pěkný zvuk, 2500 let stará pravá mince, kde je zkrystalizované stříbro, moc zvonit nebude.. takže jako metoda k určování pravosti antických mincí je, když se budu mírnit, hodně diskutabilní.

Bohužel tu nebyla zodpovězena otázka:
"Který jiný kov než stříbro o au se bavit nebudem by vydržel takovou dobu v hlíně ?"

Takže dodatečně - mimo jiné jakýkoli na bázi mědi, jak milióny nálezů mincí i jiných bronzových/mosazných/měděných předmětů dokazují. Měď sice oxiduje snadno, ale často vytvoří uzavřenou patinu, která kov do značné míry konzervuje. To je důvod, proč jsou 2000 let staré mince někdy dobře zachovalé, narozdíl třeba od čínských železných mincí, které po 900 letech vypadají strašně, pokud se rovnou nerozpadnou.

Konkrétně tahle mince je určitě limes nebo jiné dobové falsum, z mědi/bronzu, původně nejspíš nějakým způsobem postříbřené. Velikost odpovídá denáru, ale váha bude nejspíš nižší než 3 gramy.

Tovy

Uživatel
#1775 - 21. 7. 2014, 23:21

To zvoneni bylo k tomu denaru Julie. Ja zvoneni vyuzivam celkem casto. Zvonici mince muze byt padelek, ale urcite nebyla odlivana. Odlivane mince nezvoni, takze kdyz zazvoni, je razena. Problem ale je, ze nesmela byt razena do moc horkeho strizku nebo strizek pak nesmel projit vetsi teplotou. To pak taky nezvoni.

Dracek

Uživatel
#1776 - 21. 7. 2014, 23:56

tenzor napsal/a:

...
Takže dodatečně - mimo jiné jakýkoli na bázi mědi, jak milióny nálezů mincí i jiných bronzových/mosazných/měděných předmětů dokazují. Měď sice oxiduje snadno, ale často vytvoří uzavřenou patinu, která kov do značné míry konzervuje. To je důvod, proč jsou 2000 let staré mince někdy dobře zachovalé, narozdíl třeba od čínských železných mincí, které po 900 letech vypadají strašně, pokud se rovnou nerozpadnou.
...

Dovolím si oponovat, mám desítky železných mincí starých 800-1400 let a jsou ve velmi pěkných stavech. Vždy záleží, kde byly uloženy!
Jeden náhodný příklad vyfocený nyní večer při špatném umělém světle...

Čína, císařství
dynastie: Jižní Sung (1127-1289)
císař: Ning Zong (1195-1224)
epocha: Kai Xi /Zahájení blahočinnosti/(1205-08 )
rok vydání: 3(1207)
mincovna Qichun, v provincii Hubei
nominál: 2 cash
průměr: 29mm, hmotnost 7,1g
materiál: lité železo !(s původní nálezovou patinou)
Av.opis Kai Xi Tong Bao (Zahájení blahočinnosti berný peníz)
Rv.opis Chun San (= mincovna Qichun, rok 3)
😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Tovy

Uživatel
#1777 - 22. 7. 2014, 00:04

Vubec bych nerekl, ze je z zeleza. Moc pekny!

tenzor

Moderátor
#1778 - 22. 7. 2014, 00:46

Dracek: dobre, takze tvrdis, ze predmety ze zeleza jsou dochovane stejne dobre jako predmety z bronzu?
Ja se samozrejme v cinskych mincich nevyznam, ale z toho, co jsem z nich videl, byly zelezne mince vetsinou o tridu nebo dve horsi nez bronzove ze stejne doby, tak peknou jako mas ty, jsem jeste nevidel, takze to asi nebude tak caste a do katalogu asi taky tezko davali fotky zeleznych minci schvalne jen tech skaredych.
Podobne napriklad bronzove mece casto byvaji zachovane lepe nez o par stoleti mladsi zelezne, asi to nebude nahoda. Samozrejme pokud budes hodne hledat, urcite najdes par prikladu, kdy budou zelezne mece perfektne zachovale, ale o to prece nejde...

Romolo

Uživatel
#1779 - 22. 7. 2014, 00:57

Železo vypadá trochu jinak,ne?

Dracek

Uživatel
#1780 - 22. 7. 2014, 10:33
Dracek: dobre, takze tvrdis, ze predmety ze zeleza jsou dochovane stejne dobre jako predmety z bronzu? Ja se samozrejme v cinskych mincich nevyznam, ale z toho, co jsem z nich videl, byly zelezne mince vetsinou o tridu nebo dve horsi nez bronzove ze stejne doby, tak peknou jako mas ty, jsem jeste nevidel, takze to asi nebude tak caste a do katalogu asi taky tezko davali fotky zeleznych minci schvalne jen tech skaredych. Podobne napriklad bronzove mece casto byvaji zachovane lepe nez o par stoleti mladsi zelezne, asi to nebude nahoda. Samozrejme pokud budes hodne hledat, urcite najdes par prikladu, kdy budou zelezne mece perfektne zachovale, ale o to prece nejde...

Poukazoval jsem pouze na to, že Tvé tvrzení tam bylo dost přehnané až nesmyslné(téměř rozpadající se mince).
Minci jsem vzal namátkově, z cca 65 různých železných co mám(a cíleně nesbírám), jich nám v hodně pěkných stavech cca 70-80%(tady není to nijak výjimečné).
Pokud byly železné předměty uloženy na „dobrých místech“(pouštní, sprašové, &#8230😉, tak jsou dochovány ve stavech velmi blízkých bronzovým(pravda patinu nemají do zelena, ale spíše do černa či se slabou vrtvičkou rzi). Velmi podstatné a důležité také bude, jaké další chemické prvky co jsou se železem v minci obsaženy a tedy kvalitu a odolnost materiálu každého exempláře vůči dalším vlivům. Určitě bude asi nejednou odlišná kvalita mince z různých dynastií, neb vždy nebyly stejné technologické znalosti a zkušenosti o výrobě. Také je nutné mít trochu na zřeteli, že železo se při odlévání chová většinou trochu hůře než bronz.
Nevím kde a jaké železné mince jsi v kterém katalogu jak píšeš viděl, ale pokud byly hodně špatné stavy v malé aukci, tak jde asi o podřadnou kvalitu a naopak pokud ve velké aukci např. v Hong Kongu, tak půjde zase asi o některé unikáty známé v několika málo kusech(a tedy může být kvalita slabší).

Pár fotek mincí ze sbírky pro srovnání…
Foto 1 - jedna ze stránek alba, kde mám prozatím uloženy některé Fe mince
Foto 2 - několik mincí z této stránky vyndaných z obalu včetně té včerejší
Foto 3 - čtyři čínské mince, první dvě železné z 12.-13. století, třetí bronzová z poloviny 19.století a stejná železná z poloviny 19. století pro srovnání kovů(dolní dvě cca 37-39mm)
Foto 4 - pro srovnání bronzová a železná mince z přelomu 12.-13.století (velikost cca 24-25mm)
(fotky lze kliknutím zvětšit)
😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.