Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

narval

Uživatel
#2061 - 21. 6. 2016, 19:02
...............pro korunka.....pod jakym nickem to na AUKRO prodáváš,rád bych si občas neco i koupil 😞 ..na štěstí teď nemusím prodávat nic. Tyto situace nastávají vzácně. (když jsem šetřila na sportovní kolo, objetovala jsem sbírku novověku- Leopoldy a Ferdinandy) Teď doufám, že jen tak něco prodávat nebudu muset. Jsem tam pod nickem Zlatinka.

..na štěstí teď nemusím prodávat nic. Tyto situace nastávají vzácně. (když jsem šetřila na sportovní kolo, objetovala jsem sbírku novověku- Leopoldy a Ferdinandy) Teď doufám, že jen tak něco prodávat nebudu muset. Jsem tam pod nickem Zlatinka.
................děkuji za info,já mam bobinek21- Pěkny den 😆

martinvangelis

Uživatel
#2062 - 24. 6. 2016, 17:21

Ahoj, mám tu jednu velmi běžnou minci v průměrnou stavem, z dálky podle portrétu bych hádal na první dobrou Constantia II. Opis dle xls tabulek (varianta DN CONSTANTI-US...) a fakt že tam není diadém ale napovídá, že jde jednoznačně o Constantia Galla. Vlasy jsou nicméně tak rozděleny, jako by tam být původně diadém měl v plánu být.
Myslíte že jde o nějakou dobovou záměnu portrétu a opisu nebo se v antiochijských ražbách portréty Constantia II. a C.Galla tolik podobaly? (asi ano, ale tady mi to přijde opravdu jako typický C.II)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

korunka

Uživatel
#2063 - 28. 6. 2016, 18:33

.. tak jsem si dnes patinovala jeden nový přírůstek do sbírky až do chvíle, kdy jsem v koupelně na zemi spatřila jakousi srulovanou tkaničku. Tak mne napadlo, co to tu zase holky nechaly za nepořádek? Když jsem se ale podívala z blízka, zjistila jsem, že to srolované není holek nepořádek... 😃 Když jsem mladší dceru poslala pro foťák, chtěla vlézt do vany 😃

Dole patinovaná mince, prodejci děkuji za celkem rychlé zaslání. Je to sice šrůtek, ale než seženu nějakou ve sbírkovém stavu, tak zůstane.
Prosím o kontrolu s určením.

Denár Lucilla, RIC 762

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

navry

Uživatel
#2064 - 28. 6. 2016, 19:32

Kdo určí tu tkaničku? :-)
Korunko: Pokud to odchováš, prosím , hlásím se o kůžičku na kudličky :-)

Omluva za zaprasení vlákna

korunka

Uživatel
#2065 - 28. 6. 2016, 20:36

Užovka chudák byla vypuštěna u řeky...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Tovy

Uživatel
#2066 - 28. 6. 2016, 21:05

Hezke prirustky 🙂

Taky citite plazy? Ja mam pocit, ze je citim tak na metr urcite. Jednou jako kluk jsem chytil uzovku a pak me tak smrdely ruce, ze jsem na to do dneska nezapomnel. Mam tu hrozne moc potvor a hlavne jesterek, tak to vsude citim 🙂

SYSEL

Uživatel
#2067 - 28. 6. 2016, 21:26

Něco tématického:

Tralleis, AR cistophorus, 133-126 BC
cista mystica s hady v břečťanovém věnci
hadi po stranách toulce, Dionýsos s thyrsem a hroznem napravo
ΠTOΛ
TPAΛ
SNG Cop 662-663var (Datum), BMC 332.44

Lucilla je určená správně, CNG uvadí roky 161-162
http://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=289124

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

korunka

Uživatel
#2068 - 28. 6. 2016, 23:07

Pěkné k tématu :-)

Jinak děkuji za upřesnění, ty roky si k tomu napíšu.

martinvangelis

Uživatel
#2069 - 5. 7. 2016, 11:35

Ahoj,
mám takový lexikální dotaz týkající se římských jmen.
Za republiky (až do začátku císařství) se jména skládala vždy ze 2-3 částí + ještě případně nějaký ten čestný přídavek.
(vlastní+rodové jm.+přídomek)

Ve chvíli, kdy byl někdo adoptován do jiné rodiny, přijal jméno adoptivního otce + si ponechal své rodové jméno s koncovkou -anus

  • Gaius Oktavius, syn Gaia Octavia po adopci Gaiem Juliem Caesarem získal jméno Gaius Julius Caesar Octavi-anus
  • Mamercus Livius Drusus po adopci rodinou Aemiliů Lepidu přijal jméno Mamercus Aemilius Lepidus Livi-anus
  • dobyvatel Kartága narozený jako Publius Aemilius po adopci do rodiny Corneliů Scipionů převzal jméno Publius Cornelius Scipio Aemilianus

A teď dotaz: Jak to bylo v císařství?

Např. císař Gaius Vibius Trebonianus Gallus mi takto vychází, že se původně narodil v rodině Treboniů adoptovaný do rodu Vibiů (Trebonius byl např. o staletí dříve jeden z Caesarových legátů)

Ale třeba jeho syn Volusián už má jmen asi 6.

Lucius Domitius Aurelianus - wiki praví, že jeho otec byl pachtýřem senárora jménem Aurelius, celé jméno by (podle starší logiky) světčilo ještě pro nějakou adopci.

Víte o tom něco? Mají jména ještě za císařství nějaká podobná pravidla jako v prvních 2-3 stoletích př.n.l? Nebo je to už nahodilé a tak přesné rodokmeny jako u republikánských rodů už prostě nejdou zjistit? Přijde mi, že obecně za císařství je koncovka -anus dost častá. (např. první Gordián nese jméno Marcus Antonius Gordianus Sempronianus - přičemž republikánský rod zněl Sempronius (Gracchus))

martinvangelis

Uživatel
#2070 - 7. 7. 2016, 11:44

he, tak nic? netušíte jak se tvořila jména za císařství (zda zákonitosti byly podobné jako za republiky)? Nebo se nejspíš ptám na úplné nesmysly, které by nějaký latiník vysvětlil jednou větou :-)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Kapesní mikroskop PM2 - 313 090

Kapesní mikroskop PM2 - 313 090

Cena: 649,- Kč

Přejít na eshop
BIB 1991 - čistá - č. 2985-2986

BIB 1991 - čistá - č. 2985-2986

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1582

Rakousko - čistá - č. 1582

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
III. letní spartakiáda spřátelených armád - čistá - č. 2011

III. letní spartakiáda spřátelených armád - čistá - č. 2011

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1144

Rakousko - čistá - č. 1144

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
I. celostátní spartakiáda (část 1) - čistá - č. 814-815

I. celostátní spartakiáda (část 1) - čistá - č. 814-815

Cena: 19,- Kč

Přejít na eshop
650. výročí založení státní mincovny v Kremnici - čistá - č. 2298-2302

650. výročí založení státní mincovny v Kremnici - čistá - č. 2298-2302

Cena: 9,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1754

Rakousko - čistá - č. 1754

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 464-467

NSR - čistá - č. 464-467

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Česká republika - balíček poštovních známek POMfila - 50 ks

Česká republika - balíček poštovních známek POMfila - 50 ks

Cena: 89,- Kč

Přejít na eshop