Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

grofik

Uživatel
#31 - 13. 9. 2007, 01:19

nerva81,ja som mal na mysly originálik nie falzum. 😲 😲 😲

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

nerva81

Uživatel
#32 - 13. 9. 2007, 01:24

"Nejběžněji" se nechají sehnat solidy z konce císařství (Arcadius, Honorius atd.) okolo 15T až 18T v 1/1 a s aureiemi je to horší. V Hr. Králové se předčasem neprodal Vespasianus za 29T pravdou je, že byl -2/2-.

Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/

grofik

Uživatel
#33 - 16. 9. 2007, 19:27

nerva81:akú literatúru používate pre určovanie mincí.?

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

nerva81

Uživatel
#34 - 16. 9. 2007, 20:51

Já používám RIC - jedná se vyloženě o soupis bez cenových záznamů, ale s vyjádřením vzácnosti (C3,C2,C,S,R-R5) podle počtu nalezených kusů v musejních sbírkách. Ale velmi se mi osvědčilo poslední vydání Roman Coins and Their Values od Davida R. Seara - ceny uvedené v tomto katalogu beru spíš jako poměrné hodnocení jednotlivých typů mincí a rozhodně nelze násobit ceny zde uvedené aktuálním kursem měny. Obě díla jsou anglicky.
Celkem běžně dosažitelným dílem je kniha Ursuly Kampmann - německy - obsahuje pouze základní typy mincí s oceněním v EUR, ale bez rozlišení denár, antoninianus, které u některých panovníků je velmi zásadní. Toto dílo je vhodné "na dovolenou" cca 400 stran v jedné knize.
Pro provinční ražby to jsou díla Mušmova a Vrbanova - Mušmovovo dílo je online na www.wildwinds.com - nevýhodou jse, že obě díla jsou bulharsky, ale použít se dají. Vrbanovovo dílo obsahuje všechny provincie. Mušmovovo pouze Balkánský poloostrov.

Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/

grofik

Uživatel
#35 - 16. 9. 2007, 22:55

Dobrá literatúra-Ja mám Petráňa-Fridrichovský,ako pre základnú orientáciu dobrá literatúra ,mám niečo od Dr.Kolníkovej no vzhľadom zameraniu sa na bývalé ČSSR nie je zasa toľko nálezov čo do množstva,ako v iných Rímských provinciach.Ďaleko lepšie publikácie hore menovanej Dr.sú na Keltské mince tam je super,aj čo do porovnávajúcich fotiek aj odborného opisu súvislostí.Vlastním aj vydanie od Dr.Kampmann,ale na rozdiel od Vašej knihy (neviem ktoré vydanie?)moja je cca.600 stranová tam sú uvedené aj Antoniniany.
Pre moje potreby to stačí hohate,pokiaľ náhodou chcem vedieť viac,čo väčšinou sa my nechce tak použijem niektorý web.archív.(Nejak nerád sa prehrýzam mincou,pokiaľ ta nie je nič zretelné.Rakúsko-Uhorsko je úplne iné,Poľské mince sú pekné(teda jednodukšie na identifikáciu.)Domnievam sa,že prvý zberatelia mincí v Európe sú práve Rimania,svet neviem ktorý národ čo do dátumu pred Kristom?Je možné,že niekto bude vedieť? 😲 Na techniku a bohatosť Rímských mincí nedám dopustiť,to mali majstrovsky vyšperkované,je možné ako vylepšenú predlohu použili Grécke motívy?
Taktieš je možné nebyť Visigótou možno by sme boli aj my Rimania? 🙄

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

nerva81

Uživatel
#36 - 17. 9. 2007, 00:34

Samozřejmě Petráně a Fridrichovského mám také - na této publikaci jsem "vyrůstal". Mimochodem v říjnu (Oktober) by mělo vyjít nové a přepracované vydání této knihy: http://www.libri.cz/kniha.php?kniha=445
Co se týče díla Dr. Kampmann: Die Muenzen der roemischen Kaiserzeit 2004 například u Gordiana III rev. VIRTVTI AVGVSTI je pouze záznam pro antoninianus a pro denár, který je cca 2 krát dražší, záznam neexistuje. V každém případě nechci toto dílo hanět a ani nijak zkreslovat údaje v něm uvedené. Jedná se také o první vydání a nechá se očekávat jeho upravení atd.
Na keltské ražby existuje dílo Guentra Debskiho: Muenzen der Kelten Band 1 - popis sbírky v Kunsthistorickém museu ve Vídni.
Římské mincovnictví vychází z řecké předlohy.
Jedna z prvních mincí:

Obrázek vložený uživatelem

Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/

grofik

Uživatel
#37 - 17. 9. 2007, 01:19

Čo sa týka Keltských mincí nejak pre mňa stačía Kolníkovej publikácie,Bratislavské Keltské mince,Keltské mince na Slovensku,pretože je tam zahrnuté aj tzv.mince Semmerinských Keltov,tzv.NONNOS,Tertradrachny,samozrejme krásne Biateky.Solídny popis Panónskych mincí typu Bysterec vysoká spokojnosť a mnoho iných typov. 😃 Žiaľ nastupujú nový zlatokopy čiže hodne sa snažia falšovať mince to sú moje poznatky po hobby burzách.Apropó tú vlčicu mám na denáriku samozrejme nie takú zachovalú.
Rimske mince sa dajú zbierať lepšie nakoľko technika razenia bola lepšia aj množstvá sú väčšie,len ako som už uviedol pri menej kvalitných minciach sa musím doslovne prehrýzať popisom mince.(to zasa až tak neobľubujem.) 🙄

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

nerva81

Uživatel
#38 - 17. 9. 2007, 01:44

Některé atributy na micích jsou velmi charakteristické. Jednomu kolegovi jsm určil minci pouze podle počtu tribunských a konzulských úřadů - avers byl ve stavu asi 19 až 20 😉, ale je to jenom jedna výjimka z mála - jestliže je mince ve špatném stavu tak snad ani nemá cenu se s ní zabývat - jedině snad pokud jde o nález z archeologických výzkumů.
Zhruba do 70. let 3. stol jsou portréty velmi charakteristické a záměn je možné jenom velmi málo (Caracalla, Elagabalus, Faustiny a některé Julie).
A zmiňovaná falza - to je samostatná kapitola sama pro sebe... 😞

Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/

grofik

Uživatel
#39 - 17. 9. 2007, 02:14

Rímské mince sú ako všetko ostatné o dlhodobom štúdiu,(nemusí byť zrovna na univerzite)priznám sa dobrovolne bez nátlaku,mne stačí pokiaľ viem dobu trvania Rímského impéria,asi koľko malo cisárov ktorú sú super raritky.Ale to je vo všetkom,akurát ma zaujíma ktoré muzeum sa približuje ku zbierke všetkých druhov razieb a nominálov pri Rímskom impériu???

Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

nerva81

Uživatel
#40 - 17. 9. 2007, 08:54

British Museum má asi nejrozsáhlejší sbírku římských mincí na světě, ale tvrdit že mají naprosto všechno asi nemůžou... 😉

Pecunia non olet
http://moneta-augusta.net/

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Výročí osobností - František Křižík - razítkovaná - č. 151

Výročí osobností - František Křižík - razítkovaná - č. 151

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Jimmy Howard - 180

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Jimmy Howard - 180

Cena: 29,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 - nezasklené, SR 1993-2023, komplet, rozšířená v. - (590 listů), vč. zesílených obalů, papír 1

Albové listy A4 - nezasklené, SR 1993-2023, komplet, rozšířená v. - (590 listů), vč. zesílených obalů, papír 1

Cena: 7080,- Kč

Přejít na eshop
Mistrovství světa v kopané ITALIA 1990 - čistá - č. 2941

Mistrovství světa v kopané ITALIA 1990 - čistá - č. 2941

Cena: 1,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 832

NSR - čistá - č. 832

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Ochranné obaly na bankovky BASIC 210 - 341 222

Ochranné obaly na bankovky BASIC 210 - 341 222

Cena: 311,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1891

Rakousko - čistá - č. 1891

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 POMfila SR - ročník 2021, rozšířená verze - (17 listů), vč. zesílených euroobalů, nezasklené, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila SR - ročník 2021, rozšířená verze - (17 listů), vč. zesílených euroobalů, nezasklené, papír 160gr.

Cena: 175,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Theoren Fleury - 23

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Theoren Fleury - 23

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
75. narozeniny Zdeňka Nejedlého - čistá - č. 702-703

75. narozeniny Zdeňka Nejedlého - čistá - č. 702-703

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop