Moderátoři: smith

kacuro

Uživatel
#471 - 23. 12. 2020, 09:12

V cisterciáckém klášteře v Oseku byla také tajná chodba. Vycházela z opatského pokoje přes posuvná futra. Po schodišti se dalo úzkou chodbou sestoupit pod opatský pokoj. Kamarád, který tam pracoval jako opravář ji náhodou objevil při opravě dveří. Na konci chodby byla také malá trezorová místnost s rozpadlou dřevěnou truhlicí, bohužel prázdnou. Kamarád mě tam tenkrát propašoval s detektorem, zkoušeli jsme, jestli tam ve stěnách není ještě nějaký skrýš, nic jsme však nenašli.

maros

Uživatel
#472 - 23. 12. 2020, 09:16
To je možné, ale např. při hledání u zřícenin hradů pod vedením archeologa se nacházely desítky železných šipek šípů (je zajímavé, že je po obléhání hradu nikdo neposbíral, když bylo železo tak drahé) a dalšího železa nepočítaně. Samozřejmě ty hřeby a další železo jsou hlavně důsledkem zchátrání a destrukce dřevěných staveb. Středověké podkovy a ostruhy se po lesích nacházejí všude možně, to jsou ale zase ztrátovky.

tak toto samé ma tiež vždy v tej súvislosti napadá

opal

Uživatel
#473 - 23. 12. 2020, 13:28

Hroty šípů byly malé kousky, navíc asi kalené - tvrdé. Obtížně by se spojovaly dohromady na větší výrobek. Byla výroba pro válku, na tu se vždy peníze našly.
Ale sedlák opravdu neměl peníze na to, aby si postavil dnes běžný plot - tyčky přibité hřebíky. A potomkům v závěti odkazoval větší kusy železa, které se daly překovat, třeba řetěz.

Pavel_III

Moderátor
#474 - 23. 12. 2020, 20:23

Ono asi taky po tom dobývání hradu nebyla moc vůle něco takového dohledávat. Spíš se posbíraly velké kusy po povrchu, málokdo lezl pod spadlou střechu ... a tak jsme v Lelekovicách našli meč a kleště.

A jsou záznamy z oprav a staveb hradů typu "30 kop hřebíků na šindel".

Tehdy běžný plot byl polský - vyplétaný.

kacuro

Uživatel
#475 - 23. 12. 2020, 20:27

Měl jsem na mysli šipky, co jsou různě ve svahu pod hrady. Bývají jich tam velké desítky, možná stovky. Kdyby bylo železo tak cenné, jak tu bylo psáno, určitě by ty šípy posbírali. Mohli tam poslat caparty a ti by si tak na svou suchou kůrku vydělaly 🙂

Pavel_III

Moderátor
#476 - 23. 12. 2020, 20:33

Tak je možné, že celé šípy posbíraly, ale hodně z těch šipek bylo nejspíš z principu zaryté v zemi a po bitvě měli jiné starosti. A jak jsem psal, posbírali opuštěné velké kusy, mrtvoly (nebo to co ty mrtvoly měly), šipky byly v dané chvíli nezajímavé (malé). Lepší bylo brnění, meč.

turtleoverhead

Uživatel
#477 - 23. 12. 2020, 20:50

Dost možná že tenkrát ještě neměli detektory 🙄

kacuro

Uživatel
#478 - 23. 12. 2020, 21:11

Kušové šipky měli celkem tlusté tyčky, ty se jen tak nezlomily, musely ještě hodně dlouho trčet ze země. Mám takovou zkušenost z lukostřelby.

Kubina16

Uživatel
#479 - 23. 12. 2020, 21:35

Dobrý den chci se zeptat dá se zjistit jak je to stare

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

turtleoverhead

Uživatel
#480 - 23. 12. 2020, 21:49

...a co to je? 😲

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.