Moderátoři: smith

PetrPal

Uživatel
#701 - 1. 5. 2021, 22:08

Ale to se děje naštěstí jen v pohádkách.

Abstinent

Uživatel
#702 - 2. 5. 2021, 10:42
Ale to se děje naštěstí jen v pohádkách.

Naopak.To se hodně pleteš

Renegatus Paul

Uživatel
#703 - 2. 5. 2021, 11:04

Zajímavej je dvojitej vývrt. (resp. pouze pokus v jednom případě) To není úplně častá záležitost.
Industrií je po polích dost, i když už i na ně se zaměřujou hledači.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

poradnydest

Uživatel
#704 - 2. 5. 2021, 21:20

To vypadá na pokus dětí napodobovat práci dospělých .Jinou logiku to nemá .Myslím , že na rozbitých věcích a polotovarech se takto učili .Milá věc :- )

Renegatus Paul

Uživatel
#705 - 3. 5. 2021, 11:40

I to je možný.
Už jsem to několikrát viděl, je tu i možnost po zlomení ve vývrtu dalšího provrtání a použití. Tj pokud se při práci nástroj rozbil, znovu se dal použít.

Guldiner

Moderátor
#706 - 3. 5. 2021, 13:23

Dětskou práci bych vyloučil, možná část nějaké formy k odlévání kovu.

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Renegatus Paul

Uživatel
#707 - 3. 5. 2021, 13:30

Je to samozřejmě kamenná broušená industrie z období neolitu, sekeromlat s vývrtem. Už jsem to psal výše.

poradnydest

Uživatel
#708 - 3. 5. 2021, 13:55

okuď se mlat rozlomil v místě provrtu a zbývalo ještě dost materiálu aby mohl vzniknout sekundárním provrtem funkční nástroj , tak toho pravěcí lidé rádi využili .Ušetřili si totiž dost času a námahy , které by jinam museli věnovat tvorbě nového sekeromlatu .Když ale došlo ke zničení menší věci , nebo po fatální destrukci-třeba podélnému rozštípnutí i velké sekery a věc už ztratila navždy svoji funkčnost , tak si jistě se zbytky hlazených nástrojů hráli děti a napodobovali práci dospělých. Viděl jsem několik pokusů o provrt u věcí z břidlice , poškozených nástrojů atd , které by jinak nedávaly žádný smysl kromě učení a hraní ….

Renegatus Paul

Uživatel
#709 - 3. 5. 2021, 13:58

Však se nehádám, psal jsem, je to možný. 😉

poradnydest

Uživatel
#710 - 3. 5. 2021, 14:49

Děti navíc často od práce a činnosti kterou dělají lehce odpadnou a nedokončí ji , třeba jako v tomto případě .Dospělý , když už se do něčeho dá to většinou dokončí . Ale viděl jsem i pokus o bulavu , který byla z nějakého prokřemenělého materiálu, který se sice relativně dobře dal brousit , ale už ne z důvodů tvrdosti provrtat….Pokus o provrt byl sice viditelný , ale bylo jasné , že to nemohlo vyjít……A myslím , že v okamžiku , kdy pravěký výrobce zjistil , že má sice hezky ohlazenou kamennou kouli , která se mu ale nikdy nemůže povést provrtat, tak zaznělo asi hodně sprostých slov v dnes již zapomenutém jazyce … :- )… taky se nehádám , zkouším jenom dělat osvětu :- )

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.