Moderátoři: Jaromir, smith, ikanek

smith

Moderátor
#141 - 20. 9. 2010, 07:12
mirek994: Začátečníkem, v závorce, Tě nazval smith... Podle mě jsi nedovzdělaný, nabubřelý šíbr... což se už pozná z pravopisné a slohové úrovně příspěvku...!!!

Začiatočník v zátvorke bol myslený vo všeobecnosti, a nie konkrétne mirek994...... 😉

http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

blazek007

Moderátor
#142 - 20. 9. 2010, 09:41

O neúplatnosti a nekompromisnosti znalců mluví za vše aféry p. Karáska. Přál bych Vám slyšet poznámky na jeho adresu na brněnských burzách. Znalce dnes především živí zmršená serie PČ 1919. V loňském ročníku Filatelie bylo popsáno v každém čísle velké množství padělků těchto známek. Vsadím se, že za pár let bude jiný znalec stejně vehementně za použití ještě lepších metod obhajovat jejich pravost.

Jaromir

Moderátor
#143 - 20. 9. 2010, 19:14

Ohledně znalectví: Ve Filatelii 5/2007 měli velký spor ohledně pravosti zoubkování známky Hradčan pan Beneš s J. Škaloudem. Byla to známka s dolním okrajem s počitadlem. J. Karásek označil tuto známku za pravou, J. Škaloud za padělané zoubkování a pan Beneš za správné zoubkování.
Tehdy se hodně nepohodli, pan Škaloud na to reagoval, že už nebude vystavovat atesty. Hlavní rozpor tam byl, že J. Škaloud označil spodní okraj za dodatečně přilepený, perforaci za padělanou a na zadní stranu známky natiskl nápis "padělek". F. Beneš to vyvrátil, že spodní okraj byl pouze přeložený a dojmem dodatečně přilepeného pouze působil. Též rozebral, že i perforace odpovídá perforačním jehlám.
Nevíte, kdo měl tehdy pravdu?

blazek007

Moderátor
#144 - 22. 9. 2010, 09:23

Rád bych také znal názor sběratelů jak se slučuje největší obchodník se známkami a znalec zároveň. Minimálně po stránce etického hlediska. Další věc. Zhruba od roku 1999 - 2000 jsem s několika dalšími sběrateli pracoval na odchylkách pravých příček na Hradčanech kresby e), dnes vžitých pod označením "rámečkové typy". V katalogu firmy Klim se objevily již ve vydání z roku 2002. Podívejte se schválně, kdy je poprvé uvedl katalog POFIS. Na přímý dotaz vydavatele mě bylo odpovězeno, že nejsou vžity mezi sběrateli a nemohou být tedy uvedeny v katalogu. Jenže naprostá většina sběratelů se řídí právě katalogy a tím, co je v nich uvedeno. Je to jednoduché - až jich sám nashromáždím dostatek, potom teprve se podělím s ostatními a v katalogu uvedu. I tohle je o etice.

#145 - 22. 9. 2010, 10:05

Pánové zajímavá diskuze. Bohužel jsem si ji přečetl až teď. Hlavně žádné urážky a vše berte s nadhledem. Je to sice vážné téma, ale každý má právo na vlastní názor (ten se i v průběhu života mění dle zkušeností).
Znalci mezi sebou odjakživa soupeřili. Když si pročítáte řadu odborných článků od p.Karáska také by jste nikdy neřekli, že to s ním dopadne takto špatně.
Neexistuje znalec, který by se nespletl. Důležité je to přiznat. Myslím, že podobné heslo razil p. Mrňák.

Myslím, že znalci v budoucnu budou ještě více využívat počítače. Digitální mikroskopy se již pomalu dostávají i na náš trh (brzo na eshop.infofila.cz) a mohu Vám říci, že je to paráda sledovat detaily na monitoru. Možná se dočkáme i přístrojů, které dokážou digitálně rozebrat barvu ..atd. Možná se dočkáme i nějakého programu kde bude vyobrazena pravá známka ve velkém rozlišení - její detailní popis a možnost porovnávání. Tím by mohl být znalcem každý i když znalosti budou pořád velmi důležité. Je to přeci jen o informacích.

https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie

tenzor

Moderátor
#146 - 22. 9. 2010, 11:48

blazek007: Nejsem filatelista, ale myslim ze to plati obecne - pokud jde o poctiveho obchodnika, tak nevidim problem v tom, ze je zaroven znalec. V urcitem ohledu je to pak pro nej nevyhoda (napr. kdyz neco oceni a pak za to nabidne 2/3 teto ceny), ale pro kupujiciho plus. Daleko lepsi varianta nez obchodnik neznalec, kde sice clovek muze nakoupit veci pod cenou, protoze je spatne urcil, ale i padelky.
Pokud jde o nepoctiveho obchodnika, pak je to jedno.

elle

Uživatel
#147 - 22. 9. 2010, 14:38
Elle: Tys měl hájit Rukopisy královédvorský i zelenohorský...dodnes by je brali za pravé:-)))) Přiznej barvu, žes na to Aukra ten aršík vrazil sám...já Tě hnedle podezíral;-)))) Myslím, že z hlediska určení pravosti toho zobrazeného aršíku je naprosto prioritní grafická metoda použitá k tisku známky. To, že jsou číslice na aršíku a obálce, použitý papír, perforace, atd. shodné s potvrzenými originály je zcela podružný aspekt, protože tyhle věci není těžké padělat... ostatně spousta padělků ještě z války a z poválečného období měla tyto věci provedené velmi dokonale... Padělky z té doby se, jak sám správně uvádíš, poznají podle toho, že známka není tištěna hlubotiskem. Hlubotisk je velmi technicky náročná grafická metoda, rozhodně nad síly padělatelů, kteří nedisponují rozsáhlým a drahým polygrafickým zázemím. Proto mě právě zaráží, že tak jednoznačně horuješ pro pravost toho draženého aršíku na základě pár fotek, ze kterých hlubotisk rozhodně poznat nejde... Mirek994: Já to říkám pořád. Sběratelé, kteří psychicky neunesou, že jim znalci "rozcupují" rádobyperly, by neměli sbírat drahé známky, mince, obrazy... ale věnovat se například sbírání dýmek, žehliček či Babiček od Boženy Němcové:-)

No taky sice bydlim v centru Prahy, ale ja ho opravdu neprodavam a ani prodejce neznam :-)
Jinak netvrdim ze je 100% pravy, jen rikam ze z toho co vidim, jako pravy vypada a s velkou pravdepodobnosti pravy asi opravdu bude. Fotografie neni kvalitni - pri zvetseni samotny znamky neni nic videt.
Pokud to je opravdu padelek, tak to bude hodne dobrej padelek. Vetsina novodobejch arsiku se da od originalu rozpoznat pouhym okem. A i ty "kvalitni" (co jsem dosud videl) nejsou natolik kvalitni, aby se rozpoznat nedaly.
Kazdopadne by ho chtelo videt na vlastni oci, na blind je samozrejme nakup takhle drahy polozky vzdycky nesmysl.
Na internetovych aukcich se prodavaj auta za milion, drahy obrazy, pozemky.. To ze tam nekdo nabizi arsik za ctvrt milionu prece nemuze byt dukazem toho, ze nemuze byt pravy :-)

elle34 (zavináč) upcmail.cz

elle

Uživatel
#148 - 22. 9. 2010, 15:00

Zdenek ma pravdu..

Osobne pouzivam ty samy metody odhalovani padelku (pouze pro vl. ucely) co pan Benes. K tomu staci prakticky jen kvalitni grafickej monitor, kvalitni scanner, nejakej profesionalni grafickej programek a trochu s tim vsim umet pracovat. Pri x nasobnym zvetseni a naslednym mereni nebo sablonovym porovnani se daj bez problemu odhalit padelky velmi kvalitnich pretisku. Chce to ovsem mit zarucene pravy srovnavaci material (v pripade Heydrich bloku by stacila i obycejna totozna znamka v cene par korun). Stejne jako u PC1919 musim mit znamku s pravym pretiskem (taktez staci i levna varianta za par korun). U pretisku se da jednoznacne odhalit napr. pretisk vyrobeny pomoci xeroxu nebo inkoustovymi ci laserovymi tiskarnami za 200tis = po zvetseni napr. zcela jina struktura tisku.

Pokud do svyho scanneru soucasne vlozim original a porovnavanou znamku, neexistuje abych vetsinu padelku neodhalil. I kdyz napr. u pretisku, zvlast tech rucnich navic ruzne rozmazanych (Sudety) kde se navic v mnoha pripadech nepouzivala zcela totozna barva muze byt prohlasit "toto je 100% original" hodne tezky.
Vsimnete si obrazku ktery jsem sem nalinkoval v 18:17 - pravy a porovnavany arsik - stejna metoda, pricemz vylezla uplne jina struktura barev, coz je ale v tomhle pripade zpusobeno zcela odlisnymi typy fotografii. Diky nekvalitni fotografii nema smysl nejaky dalsi testy delat. Pokud bych obe znamky naskenoval soucasne, ve stejny kvalite a velikosti a pote je podrobil nekolika podobnym testum, nemoh bych se u zmylit (x-krat vyzkouseno).

Starsi padelky (anebo vetsinu tech dnesnich vetsinou fusersky vyrobenych za ucelem oklamani amateru) neni dnes zadny problem odhalit. Drive nebyly pocitace a neexistovaly programy, ktery jsou dnes i beznym amaterum dostupny. Bohuzel, 60ti leti znalci samozrejme dost zaspali... neni se v tom veku cemu divit.

Jinak tu jsou i jine veci nez samotny tisk - stejnym zpusobem se da porovnat treba i struktura lepu nebo pouzityho papiru (pri mnohonasobnym zvetseni jsou obrovsky rozdily v samotny strukture papiru).

Opakuju, ze soudim jen z toho, co vidim. Navic jsem si overoval i jiny veci - napr. kdy dotycnej prodejce svuj arsik fotil (par dni predtim fotoaparatem zn. Canon). Pokud by byly fotky stary napr. rok, bylo by to podezrely, ze.. A overoval jsem si i dalsi veci, ktery bych nerad kvuli potencionalnim padelatelum zverejnoval.

Ostatne treba i chovani prodejce pri pripadny prohlidce by melo svou vahu - normalni clovek by se asi trochu se bal.. Ze by mel kupujici v kapse ctvrt milionu, a tudiz i on by mel strach nepredpokladam (nejsme deti)

elle34 (zavináč) upcmail.cz

Jaromir

Moderátor
#149 - 22. 9. 2010, 21:05

Pro Blažek: Čím déle se filatelií zabývám, též se mi bohužel potvrzuje, že na prvním místě vydavatelů katalogů, expertů, obchodníků jsou jejich osobní a obchodní zájmy. O konfliktu zájmů ani nemluvě. Veliká škoda pro filatelii. Ale to se týká prakticky všech vydavatelů světových katalogů. Jako příklad uvádím známky Buchary a Chorezmu. Všechny světové katalogy uvádí jako ZZ Horskou republiku - spekulaci v rámci Gruzie, ale zcela ignorují Bucharu a Chorezm, které byly regulérními samostatnými republikami jako např. Ukrajina - viz můj nedávný článek. V případě Afghánistánu např. Michel aktualizoval Dietrichův omyl - úplný nesmysl, kde totálně popletl razítka.
Nejsou rozhodující argumenty, ale člověk, který těmito argumenty mává.
Ještě, že jsou stránky jako např. Infofila, kde člověk může naprosto svobodně napsat a zveřejnit svoje názory a předložit je všeobecné diskuzi.
V tom mne zklamal časopis Filatelie, když v případě Pytlíčkovy aféry redakce odmítla zveřejnit dopis S. Šablatúry, který byl strčený do jednoho pytle s rozšiřovateli padělků a jediný, kdo mu umožnil ospravedlnit se byl Zdeněk Jindra právě z Infofily. Zato mu patří můj dík.
Škoda, že už mezi znalci není formát typu J. Mrňáka, který se nebál vystoupit před celým fórem a přiznat svůj omyl. Přitom se mýlil naprosto vyjímečně.

Wjem

Moderátor
#150 - 22. 9. 2010, 21:26

Elle: Tos mě tedy hrubě zklamal hochu...doufal jsem, že Tě na tom Heydrichovi na Aukru stáhnu alespoň na nějakých (ať nežeru) 245 000,- Kč :-))))) Apropos, též používám podobné technické (počítačové) fígle na vlastní předběžné prověrky. Ovšem silně jsem se mobilizoval - dokázal jsem nacpat do mininotebooku nižší verzi Photoshopu a s dobrým digitálním foťákem namísto těžkopádného scanneru můžu analyzovat cokoliv kdekoliv...:-)

Jaromír: Michel aktualizoval tolik omylů - nesmyslů až stydno...

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.