Moderátoři: smith

numismatik-fji

Uživatel
#3101 - 29. 1. 2012, 13:34

Takovou patinu dokáži udělat na minci chemickou cestou, můžeme to nazývat čištění a nebo umělé patinování, v žádném případě to není patina z naolejovaných razidel.

NumizmatSR

Uživatel
#3102 - 29. 1. 2012, 13:36

Patina je krása, mince nez patiny pre mňa nemajú až také čaro a vrchol je dúhová patina.
Súhlasím s názorom Evropa a turtleoverhead.
Pri patine záleží na veľa faktoroch.

vassilij

Uživatel
#3103 - 29. 1. 2012, 13:45

To Evropa: u Kucerova 20níku můžeme tento způsob vzniku patiny vyloučit z prostého důvodu - mince je ve stavu -1/1-. Jinak nepopírám, že se razidla při ražbě nepotírala olejem, ale nemyslím, že by se na minci tato vrstva udržela tak dlouho, aby ovlivnila vznik patiny - spíš by naopak měla zabránit jejímu vzniku, leda že by byl olej nějakého speciálního složení. Navíc pokud vím, většina olejů má kyselý charakter (oliver případně opraví). Má zkušenost je taková, že takovou patinu mají mince uložené ve starých mincovních skříňkách resp. na starých platech, takže bych to viděl na vliv dřeva případně laku použitého při výrobě.

babygulka

Moderátor
#3104 - 29. 1. 2012, 13:47

pouziva sa tato technika olejovania pri vyrobe minci co uviedol Evropa?

Evropa1

Uživatel
#3105 - 29. 1. 2012, 13:51
Takovou patinu dokáži udělat na minci chemickou cestou, můžeme to nazývat čištění a nebo umělé patinování, v žádném případě to není patina z naolejovaných razidel.

Že se razidla olejovaly, je dost pravděpodobné. Na starších ražbách zůstal pravděpodobně slabý film, který mohl způsobit určitý druh stejné patiny. Jestli se dnes mince dodatečně čistí, to mě nezajímá.

Jestli dokážete udělat původní patinu na mincích například třista let starých, pak byste si zasloužil Nobelovu cenu. Myslím, že každý trochu znalejší sběratel dokáže bezpečně rozpoznat původní od umělé patiny. Pokud byste to dokázal, pak si založte firmu a budete mít strašnou spoustu zakázek, na kterých zbohatnete, protože rozdíl cen mincí bez patiny a s patinou jsou dnes velmi vysoké.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

turtleoverhead

Uživatel
#3106 - 29. 1. 2012, 13:55

Co říká encyklopedie:
"Mint bloom - Original luster that is still visible on a coin."
To znamená žádné čištění.
S tím olejem se mi to ale také nezdá.

Evropa1

Uživatel
#3108 - 29. 1. 2012, 14:06

To vassilij.

Pokud vezmeme v potaz, že se mohlo jednat pouze o mikroskopický film, který se mohl nasáknout do nerovností plochy. Zajisté další podmínkou musí být skutečnost, že mince skončila někde v šuplíku a neobíhala. V těchto případech se objevují na mincích téměř stejné patiny, nehledě, kde ležely.

Samozřejmě, že je to nyní pouze moje domněmka, ale numismatika pro mě znamená používání vlastní hlavy a nespoléhání se pouze na to, že si někde něco přečtu, že mě někdo něco přinese na zlatém podnosu až pod nos a já to slepě skonzumuji. Takto si já numismatiku nepředstavuji. Zajisté, nemůžu mít vždy pravdu, ale alespoň něco dělám, tento druh činnosti mě dokáže hodně naučit a nespoléhám se pouze na druhé.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

numismatik-fji

Uživatel
#3109 - 29. 1. 2012, 14:12

Souhlasím s názorem "vassilij", a co nám doporučují odborníci, aby mince nekorodovala? Například nátěr zaponovým lakem a nebo také potřít minci olejem a to nejlépe silikonovým a pak je jakákoliv koroze a nebo vytvoření patiny vyloučena, takže pokud by byla mince zaolejovaná z mincovny, nevznikne žádná patina, protože k ní nemá přístup vzduch a tak nemůže kov oxidovat, to vše je popsáno v naší dostupné literatuře.

tenzor

Moderátor
#3110 - 29. 1. 2012, 14:13
Že se razidla olejovaly, je dost pravděpodobné. Na starších ražbách zůstal pravděpodobně slabý film, který mohl způsobit určitý druh stejné patiny. Jestli se dnes mince dodatečně čistí, to mě nezajímá. Jestli dokážete udělat původní patinu na mincích například třista let starých, pak byste si zasloužil Nobelovu cenu. Myslím, že každý trochu znalejší sběratel dokáže bezpečně rozpoznat původní od umělé patiny. Pokud byste to dokázal, pak si založte firmu a budete mít strašnou spoustu zakázek, na kterých zbohatnete, protože rozdíl cen mincí bez patiny a s patinou jsou dnes velmi vysoké.

Já třeba nepoznám rozdíl mezi touto "patinou" na římských mincích a "zaručeně originální" na novějších, asi jsem holt neznalý.
Ale vzhledem k výskytu a původu těchto mincí setrvám na svém ignorantském názoru, že duhová patina je většinou záležitostí čištění a následné konzervace a to nejen u antických mincí.

napsal/a:

Pokud byste to dokázal, pak si založte firmu a budete mít strašnou spoustu zakázek, na kterých zbohatnete, protože rozdíl cen mincí bez patiny a s patinou jsou dnes velmi vysoké.

Ale my se nebavíme o mincích s patinou a bez patiny, my se bavíme o mincích s touto patinou a jiných (které mohou mít jinou patinu). Pletete hrušky s jabkama.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.