Moderátoři: smith

numismatik-fji

Uživatel
#3121 - 29. 1. 2012, 15:33

Souhlasím s "maci", mám stejné zkušenosti.

numismatik-fji

Uživatel
#3122 - 29. 1. 2012, 15:40

Cituji:

"Pravděpodobnost olejování razidel pro ražbu, nemůžete vyloučit, protože je to naprosto logický postup, který se možná používá i dnes."

Takže dnes se razidla již neolejují, ale asi se musela olejovat za I. republiky, když na zde zveřejněných mincích je taková pěkná duhová patina a ne tato patina vznikla nějak jinak?

Evropa1

Uživatel
#3123 - 29. 1. 2012, 15:44
Čím víc nad tím přemýšlím tím se mi ta teorie s olejem zdá méně a méně pravděpodobná. Viděl jsem podobnou barevnou patinu na mincích ražených po roce 1900. Jsem přesvědčen že se jedná o přirozenou oxidaci stříbra a to na minci která nebyla nikdy čištěná. Na svůj pokus s olejem nemáš za prvé dost času a za druhé jaký bys použil? V sedmnáctém století by nejspíš mazali ovčím lojem smíchaným s prasečí žlučí nebo tak něco. 😃 😉

Opusť novou dobu a ponoř se trochu do minulosti. Podle mého názoru se v té době razidla nějakým způsobem proti opotřebování ošetřovala. Jakým způsobem, to již je otázka jiná. Já jsem uvedl olej, ale mohlo to být i něco jiného.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

pavelgregor

Moderátor
#3124 - 29. 1. 2012, 15:44

Někde ( myslím, že to bylo v Hradeckých zprávách ) jsem kdysi četl, že duhová patina vzniká při zahřátí mince. Možná o tom teď i psal Patason v MaB. Ale to s tím asi nesouvisí.

Evropa1

Uživatel
#3125 - 29. 1. 2012, 15:51
Souhlasím s "maci", mám stejné zkušenosti.

Předpokládám, že umíte číst a proto víte, že se chci bavit o době starší. Co se děje v posledním století, mě již nezajímá.
Nejde srovnávat ražbu tolarů před třista lety a dnešní ražbu drbných mincí moderní technikou na rychlorazicích strojích.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

NumizmatSR

Uživatel
#3126 - 29. 1. 2012, 15:55

Páni, myslím, že táto debata patrí už do inej témy, nech tu nezapadnú tie pekné kúsky medzi komentármi.

numismatik-fji

Uživatel
#3127 - 29. 1. 2012, 15:58

Doporučuji si přečíst M&B číslo 1 / 2012, strana 24 až 26, je to velmi zajímavé čtení.

Flohmik

Uživatel
#3128 - 29. 1. 2012, 15:59
Někde ( myslím, že to bylo v Hradeckých zprávách ) jsem kdysi četl, že duhová patina vzniká při zahřátí mince. Možná o tom teď i psal Patason v MaB. Ale to s tím asi nesouvisí.

Ano, někde jsem to také četl...

turtleoverhead

Uživatel
#3129 - 29. 1. 2012, 22:47

Tak teď už je to jasné
😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Dracek

Uživatel
#3130 - 29. 1. 2012, 22:52

jo, tu druhou nádobu s pivem má schovanou u pravé nohy... 😉

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.