Moderátoři: smith

Archypov

Moderátor
#3211 - 11. 3. 2012, 16:16

Very good! 😉

krokodill

Uživatel
#3212 - 11. 3. 2012, 16:38

Kde jsi ho koupil? 😉 Fakt pěknej kósek. Vaška ještě nemám 😞

kacuro

Uživatel
#3213 - 11. 3. 2012, 16:40

mám dojem, že jsem tento PG viděl na áčku, nebo se pletu?

Misak33

Moderátor
#3214 - 11. 3. 2012, 16:43

Ja ho z acka nemam a nerekl bych ze tam byl.

Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/

kacuro

Uživatel
#3215 - 11. 3. 2012, 16:49

tak tam byl podobný, vím že jsem nad ním uvažoval, ale měl podobný dvojrát na jednom místě, tak jsem si to nakonec rozmyslel ...

Archypov

Moderátor
#3216 - 11. 3. 2012, 17:45

Myslím že sa tým nič nepokazí, groš má odo mňa, vyberal si sám a vyberal dobre - má to v oku. 😉

jan322

Moderátor
#3217 - 12. 3. 2012, 09:18

Nevím, jestli do Chlubírny zrovna patří tento novodobý žeton k členské aukci ČNS Brno, ale podělím se s vámi o něj 😋 Námětem tohoto žetonku je "pražský groš" Zikmunda Lucemburského.

Jak dnes víme, Zikmund ražbu pražských grošů již neobnovil, přesto Mikuláš Adaukt Voigt roku 1772 ve druhém díle svého Beschreibung der bisher bekannten böhmischen Münzen nach chronologischer Ordnung publikoval vyobrazení Zikmundova pražského groše, který se tehdy nacházel ve dvou exemplářích ve sbírce císařského rady Vojtěcha Prokopa z Höpflingenu a Bergendorfu.

Vyobrazení nevzbuzuje příliš velkou důvěru (užití malých gotických písmen v opisech, královský lev bez koruny, přehození slov v opise rubu), ale tyto ražby se bohužel nedochovaly, a tak již nemůžeme ověřit, zda se jednalo o padělky z 18. století nebo o ojedinělé, snad zkušebně ražené Zikmundovy pražské groše, vzniklé třeba i mimo Kutnou Horu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

Archypov

Moderátor
#3218 - 12. 3. 2012, 09:48

Som presvedčeý, že Voigtove vyobrazené groše Žigmunda Luxemburského boli vtedajšie novodobé falzá, primitívnej kvality. Tento žetón má tú smolu, že zobrazuje Voigtovú bájnu mincu, škoda - ja by som radšej privítal nejakú razbu, ktorá by naozaj mohla pripomínať pražský groš Žigmunda Luxemburského. Bola by to zaujímavá minca, nejako zaradená medzi posledné Václavove groše, jemne líznuté neskorším Jiříkom z Poděbrad. Bolo by zaujímavé, ako by tá minca mohla vyzerať. Kto vie robiť pekné perovky (oliver?), mohol by sa pohrať a vyskúšať načrtnúť, ako by si Žigmundov groš predstavoval, bol by som zvedavý a asi nie sám. A my by sme potom kritizóvali... 😈 😁

oliver

Moderátor
#3219 - 12. 3. 2012, 10:17

🙂 zkusit by se to mohlo, ale horsi to je s tim casem. pokud by te ale alespon napadlo, jak ten obrazek nejak dal vyuzit, tak by se asi dalo o necem premyslet

turtleoverhead

Uživatel
#3220 - 12. 3. 2012, 12:44

jan322 – určitě to sem patří, zajímavé povídání, jsem jen zvědav kdy se objeví na Aukro – středověk, pod titulem: “Stříbro, přebytek ze sbírky” 👿

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.