Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

acme2000

Moderátor
#181 - 9. 9. 2010, 15:45

a moje úvaha k 500 Kč - série B (Bohouš_K uvádí čísla sérií B01-B54). Je otázkou, kolik cedulí bylo na archu tištěném v zahraničí (vypadá to na 01 - 30, 31 - 60), u nás to je ale 28 cedulí na arch (01 - 28, 29 - 56, 57 - 84). Série C,D (hypoteticky i E) to potvrzuje. Proč tedy série B jen 01-54? 27 cedulí na arch = to nesedí (9x3 nemožné rozložení). Předpokládám tedy, že 500 Kč - série B je ve standardním počtu 01 - 56 (a pak už je jen otázkou, zda náhodou neexistuje zásoba B 57 - 84, to ale vzhledem k nepotvrzenému žádnému kusu je téměř vyloučené).

trava

Uživatel
#182 - 9. 9. 2010, 18:17
tady I 11 (při ukázce, že číslo pod UV "svítí") z oficiálních materiálů ČNB

Můj osobní názor na tuto sérii je tento. Po zavedení nových ochranných prvků od s C bylo vytištěno více sérii této bankovky/ C,D, ...I/ ,které budou dávany postupně do oběhu. Možná se mýlím, ale je to má doměnka. Takže za pár let, kdy budou staženy z oběhu s. A,B, které nemají takové dobré ochranné prvky, bude s. I běžně v oběhu. Když si najedete na stránky ČNB, tak u nového vzoru 2000 Kč je vyfocena právě s. I.

trava

Uživatel
#183 - 9. 9. 2010, 18:27

A ještě jedna drobnost k sériím. Nedávno jsem měl dojem, že mi prošla rukama 500 Kč s. F, jenže při rychlosti obchodu jsem nestihl zareagovat.

majkl

Uživatel
#184 - 9. 9. 2010, 18:52
Myslím, že s tím obrázkem to nebude takové jednoduché. Jedná se o bankovku pro zkušební účely, která by měla být veřejně nedostupná.Jedná se o vzor 2007 s rokem vydání 2006.

trava napsal/a:

Můj osobní názor na tuto sérii je tento. Po zavedení nových ochranných prvků od s C bylo vytištěno více sérii této bankovky/ C,D, ...I/ ,které budou dávany postupně do oběhu. Možná se mýlím, ale je to má doměnka. Takže za pár let, kdy budou staženy z oběhu s. A,B, které nemají takové dobré ochranné prvky, bude s. I běžně v oběhu. Když si najedete na stránky ČNB, tak u nového vzoru 2000 Kč je vyfocena právě s. I.

S tou sérií I je to tak trochu záhada. Větší smysl mi dává to, co psal tráva jako příspěvek č. 5 tohoto vlákna:

Představa, že od nominálu 2.000 se vytiskne 24 mil. kusů vzoru 1996 (A01-A24), pak 48 mil. kusů vzoru 1999 (B01-B4😎 a pak od vzoru 2007 najednou série C,D,E,F,G,H,I (aspoň od série C 72 mil. kusů), je divná. To se běžně dopředu tiskne takové množství bankovek, o kterých vůbec není jisté, že se vůbec někdy dostanou do oběhu? (Předpokládám "spojité" sériování jako u ostatních nominálů.)
Pětistovka série F není problém - navazuje na E a těžko říct, v jakých krajích / okresech / oblastech se co dává do oběhu.

majkl

Uživatel
#185 - 9. 9. 2010, 19:06
Moje úvaha k "náhradním" dvoustovkám (diskutovaná série B67) a pětistovkám (D29 - D56): Vzhledem k tomu, že těch pětistovek série D29 - D56 už bylo prokázáno celkem dost (sám mám zaznamenáno 20 ks skrz téměř všechny zmíněné série), myslím si, že nejde o náhradní bankovky, ale normální tisk, který je postupně uvolňován do oběhu společně s novým vzorem 2009. Nejvyšší zaznamenané číslo"D38 009180" je důkaz toho, že bylo vytištěno nejméně 10000 ks pro každou sérii. Sám si myslím, že jich bylo víc a že je otázka času, zda se staré zásoby ještě uvolní nebo někde zůstanou ležet a pustí se jen vzor 2009 (pak by skutečně tyto byly cennější). U té dvoustovky ... je mi divné, že by u jediného nominálu byla takováto výjimka navíc jak by pak vypadal arch (když se používá metoda, že se tiskne jedno kontrolní číslo na celý arch a na číslovači se pro každou bankovku liší série). Myslím, že to bude obdobné jako u té pětistovky - zásoba, co nebyla rozebraná a která se už neuvolňuje a nikoliv jedna jediná "odskočená" série. ...

Máte někdo takovou pětistovku v N-ku? Nebo víte o ní aspoň? Podle mně zase dává smysl to, co tu psal Bohous_K na začátku tohoto vlákna, a sice, že se do oběhu dostalo jednorázově těch zhruba 10.000 kusů od každé série. Od doby, co se tato otázka rozvířila, jsem několikrát obcházel pár poboček bank a (nevím jak) přiměl pokladníky, aby pro mně tuhle věc sledovali: nikdy nikdo na žádné N-ko nenarazil.

Samozřejmě je otázka, kolik kusů bylo skutečně vytištěno a tedy, kolik jich leží v trezorech. Mám obavy, že docela dost (a stejné obavy mám u Zetek, i když mi je tady už jednou někdo vyvracel).

trava

Uživatel
#186 - 9. 9. 2010, 19:10

Já rovněž neviděl žádné ENKO , mám pěknou 1. Tu jsem zachytil běžně z oběhu. Bohužel ji někdo složil do peněženky a bylo hotovo.

trava

Uživatel
#187 - 9. 9. 2010, 20:06

To už jsem před nedávnem někde na foru naťukl a skotro bylo zle. Zvláště Jano se rozčílil téměř do bezvědomí. Ale jinak nezbývá než souhlasit. Ani bych si nedovedl představit, že bych např. sesbíral 18 ks 500 Eu jen proto, abych měl 18 sériových čísel a jinak by bylo vše stejné. Při dnešním kurzu by tato trapná sbírka stála 225.000,- č. A kde jsou další nominály. Myslím, že ych maximálně posbíral po jednom kuse ČR a šabes, Ale spíš bych se sbíráním skončil. ,lépe řečeno sbíral bych od roku 1919 do začátku platnosti Eu.

majkl

Uživatel
#188 - 9. 9. 2010, 20:44

Já mám z ČR od každého vzoru jeden kus (5.000 mám jenom 1993 a 2.000 první a poslední) - na série naprosto nehraju. Sbíráte někdo ČR po sériích? (Viz brouckovy prodeje na Aukru "všechny série".)

S tím ale souvisí otázka, kterou jsem tady už dlouho chtěl položit: co si kdo představuje pod pojmem "varianta"? Na vysvětlení: považujete třeba ČR série Z za varianty dané bankovky? A jak je to se slovenskými bankovkami 1939 - 1945: jedno písmeno - jedno číslo, jedno písmeno - dvě čísla. Je to "varianta"? Já osobně tyto věci jako varianty neuznávám (chápu, že můj názor asi nebude převažovat), protože dvě takové bankovky se liší v jedné jediné věci, a sice v sériování: A1 proti A19. Naopak třeba protektorátní 20/1944 se liší číslovačem, a to už podle mého varianta je.

jano7B9

Uživatel
#189 - 9. 9. 2010, 20:47
To už jsem před nedávnem někde na foru naťukl a skotro bylo zle. Zvláště Jano se rozčílil téměř do bezvědomí. Ale jinak nezbývá než souhlasit. Ani bych si nedovedl představit, že bych např. sesbíral 18 ks 500 Eu jen proto, abych měl 18 sériových čísel a jinak by bylo vše stejné. Při dnešním kurzu by tato trapná sbírka stála 225.000,- č. A kde jsou další nominály. Myslím, že ych maximálně posbíral po jednom kuse ČR a šabes, Ale spíš bych se sbíráním skončil. ,lépe řečeno sbíral bych od roku 1919 do začátku platnosti Eu.

ale no tak 😆 😁

... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

trava

Uživatel
#190 - 9. 9. 2010, 20:54
Já mám z ČR od každého vzoru jeden kus (5.000 mám jenom 1993 a 2.000 první a poslední) - na série naprosto nehraju. Sbíráte někdo ČR po sériích? (Viz brouckovy prodeje na Aukru "všechny série".) S tím ale souvisí otázka, kterou jsem tady už dlouho chtěl položit: co si kdo představuje pod pojmem "varianta"? Na vysvětlení: považujete třeba ČR série Z za varianty dané bankovky? A jak je to se slovenskými bankovkami 1939 - 1945: jedno písmeno - jedno číslo, jedno písmeno - dvě čísla. Je to "varianta"? Já osobně tyto věci jako varianty neuznávám (chápu, že můj názor asi nebude převažovat), protože dvě takové bankovky se liší v jedné jediné věci, a sice v sériování: A1 proti A19. Naopak třeba protektorátní 20/1944 se liší číslovačem, a to už podle mého varianta je.

Ono ty bankovky Slovenského štátu svým způsobem variantami nejsou. Jejich cena je vyšší pouze proto,že byly vydány v podstatně menším nákladu . Od 1 do 100 je dost málo jednomístných čísel, natož když se tisklo každé druhé. Někdo to prostě takhle " vymysle a ocenil" a trh se toho drží. To bych ještě pochopil, ale proč má jinou cenu např. 100 Kč 1931 s. Ab nebo Ac ???? a u nových bankovek. Já osobně se snažím dát dohromady všechny vydané série. Za prvé jsou různé varianty, např. ochranné prvky, proužky atd, zároveň se liší např. podpisy a datumy, To platí zvláště u Slovenských bankovek

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Lidová tvorba - krajky - razítkovaná - č. 352-353

Lidová tvorba - krajky - razítkovaná - č. 352-353

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
PT: Deň poštovej známky - Baláž - 040 PT 316/03

PT: Deň poštovej známky - Baláž - 040 PT 316/03

Cena: 149,- Kč

Přejít na eshop
Lupa textilní s osvětlením - LCH FDL90A - D 100D

Lupa textilní s osvětlením - LCH FDL90A - D 100D

Cena: 469,- Kč

Přejít na eshop
Hodinková šperkovnice - škatule SAFE 13

Hodinková šperkovnice - škatule SAFE 13

Cena: 620,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 960-963

Rakousko - čistá - č. 960-963

Cena: 490,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1757

Rakousko - čistá - č. 1757

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 664

NSR - čistá - č. 664

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
První známka třetího tisíciletí - razítkovaná - č. 280

První známka třetího tisíciletí - razítkovaná - č. 280

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Slovenský st. 1939-1945, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč. zesílených obalů

Slovenský st. 1939-1945, komplet - 1x desky, 1x archivní box, vč. zesílených obalů

Cena: 776,- Kč

Přejít na eshop
Československý Červený kříž - čistá - č. 3012

Československý Červený kříž - čistá - č. 3012

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop