Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

Haramanis

Uživatel
#2171 - 9. 2. 2023, 09:56

Dále za první sérii 1000 Kč buď R a nebo M nabízím dvě libovolné tisícovky série R 42 , 53 a nebo 59 a to i postupky.

severingggg@seznam.cz

mischel13

Uživatel
#2172 - 9. 2. 2023, 10:12
to Max76: Skutečný sběratel sbírá pro radost a vlastní potěchu. Nejdříve shání informace, potom investuje nemalé peníze do katalogů, případně odborné literatury a teprve nakonec vlastní materál do sbírky. Pro skutečného Sběratele s velkým "S" jsou peníze až na druhém místě za vlastním potěšením z koníčku. Neměří nově objevenou variantu penězi, ale radostí z vlastního objevu. Uloží-li platnou bankovku v UNC do sbírky, ukládá ji s vědomím, že už asi nikdy nepůjde do oběhu, přestane ji brát jako hotovost a stane se z ní sbírkový předmět. Kolikpak lidí stojí ve frontách před bankou proto, aby si tu pamětní tisícovku uložili na památku nebo sběratelů do sbírky? Pár se jich tam jistě najde. Ale většina ostatních tam hodiny mrznou s vidinou nějakého bezpracného zisku. I když. Možná to jsou lidé, co si vsadili na tutovku dvanáctinásobku výhry na Babiše coby prezidenta, a nyní se snaží si aspoň částečně kompenzovat tu ztrátu a někteří i dluh. Však se už Aukro, Sbazar a jiné platformy plní nabídkami hýřícími nulami nad nominál. Viděl jsem 49.999 Kč za kus, no nekupte to. ...

Michala štve, že sem do této podkategorie umisťují blbosti, viz zjištění ceny, výměny atd., potom se už nedá nic dohledat a člověk tu "lítá" a hledá a hledá. Ale už je mi to "šumák", převzali to novodobí sběratelé, tak mi to žíly netrhá.... Také sem jen nakouknu co je nového, většinou už nic, takže vše při "starém"....

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

brouck

Uživatel
#2173 - 9. 2. 2023, 11:46

Jak už jsem psal v jiném vlákně, mě spíše překvapil Tůmův podpis na bankovce. Ten skončil již před skoro 13 lety. To znamená, že banka si toho hodně tiskne "na sklad". Máte někdo představu, kolik toho může mít takto "do foroty"? Je jasné, že v sejfu má něco navíc, ale až tolik toho? Nebo jinak, byl nějaký důvod, proč se toho vytisklo tolik dopředu již za Tůmy?

Poutnik1552

Uživatel
#2174 - 9. 2. 2023, 12:14

Jedná se o vzor 2008, tzn. je to naprosto správně. STC netiskne nic do zásoby, tiskne dle aktuální potřeby ČNB a trhu. To že je to jiná série neznamená, že tam musí být podpis Michla... Vzory se mění na základě především ochranných prvků, případně drobné úpravy vzhledu, ne na základě série či toho, jaký rok se objeví v oběhu.

maki45

Uživatel
#2175 - 9. 2. 2023, 18:47

Dobrý den,
již několik let sbírám československé a české bankovky pro radost. Toto vlákno jsem doposud využíval jako zdroj informací, které jsem jinde neměl možnost sehnat nebo jsem nevěděl, kde je hledat. Minimálně ve věci informací o současných českých platidlech je toto vlákno bezkonkurenční (alespoň dle mého názoru). Takže bych rád poděkoval těm, kteří se na jeho "chodu" podíleli a podílejí.
Každopádně jsem měl již dlouho výčitky svědomí, že jsem dosud sám žádným novým poznatkem do vlákna nepřispěl - nyní bych snad mohl. Byl jsem jedním z těch, kteří si (v Brně) onu frontu na pamětní tisícovky vystáli - následně jsem některé směnil se známými pro pestrost sérií ve sbírce. Z vlastní iniciativy jsem následně sedl k počítači a vytvořil tabulku, kam zapisuji počet nabízených bankovek jednotlivých sérií (Aukro, Bazoš, ...), nejvyšší zaznamenané číslo ke každé sérii atp. Zatím nejvyšší číslo (skrze všechny série R a M) jsem zaznamenal R69 002499, jako druhé R89 002374 a další se motají většinou do 002000. Snad by se tato informace mohla hodit.
Pokud by tedy bylo vydáno v každé sérii maximálně 2500 kusů v nákladu 120 sérií (96 R + 24 M), vychází 300.000 kusů - záleží tedy, které/kterých sérií bude méně, aby se dodržel limitní počet 200.000 kusů (třeba méně celého nákladu M? Nebo jenom vybraným sériím skrze celý náklad M a R?) Doufám, že časem sem budu moci přispívat více seriózními informacemi nejen k této problematice. Děkuji. /maki45/

numismat

Moderátor
#2176 - 9. 2. 2023, 19:04

maki45: Jen doplnim, ze na Aukru je napr. M15 002377.

numismat

Moderátor
#2177 - 9. 2. 2023, 19:55

Zajimala by me nejvyssi cisla u serie R 1. a 2. deska - tam bych tipoval nizsi naklad.

MirasS37

Uživatel
#2178 - 9. 2. 2023, 20:34

Asi ne všechny šli do oběhu. Já dostal u okénka čísla 001493 pak až 001496 dále už postupka. Kolega předemnou měl postupku celou končící 001492

Haramanis

Uživatel
#2179 - 9. 2. 2023, 20:49

To maki45 ..... bylo by možné vyměnit nějakou výroční tisícovku jestli máte to co sháním a měl byste zájem o to co nabízím ..... viz mé zprávy nahoře.

maki45

Uživatel
#2180 - 9. 2. 2023, 21:33

To Haramanis ... Momentálně mám pět kusů tisícovek - 4 různé série (dvě bankovky M a tři R). Prozatím bych si ty M-ka raději nechal, ale děkuji za nabídku. Leda by se u vás k výměně našlo nějaké zajímavé číslo :-).
Ještě doplním k příspěvku #2178 - rovněž jsem dostal bankovky s vynechanými čísly - konkrétně pět po sobě jdoucích sudých čísel (bez jediného lichého...)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.