Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

trava

Uživatel
#541 - 22. 8. 2011, 21:53
Po dovolené zpět a vidím, že se dějou věci! Stovka G - vždyť já v UNC narážím jenom na série F tak do 28! Co se týče 200, včera jsem na Vysočině dostal z bankomatu UNC E78 14..., což má do F hodně daleko. Tak snad někdy dorazí...

Když tak popros Broucka, možná má ještě nějaké rezervy. U těchto nízkých nominálů je velké nebezpečí, že budou brzo pokrčeny a tím pádem pro nás znehodnoceny.

smith

Moderátor
#542 - 23. 8. 2011, 07:01
Hm, to zavidim, tady pres den 32 a pul hodiny po zapadu slunce porad 28... nejakou bourku by to chtelo, zvlast kdyz teploty maji porad lezt nahoru.

Len 32? To sa dá ešte vydržať, u nás 37, a večer o 22.00 hod ešte stále 28.

http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

babygulka

Moderátor
#543 - 23. 8. 2011, 12:18

u nas cca do 30 stuponov aj to je dost...

tmasakr

Uživatel
#544 - 24. 8. 2011, 13:59

Nema nekdo 200F navic? bych poslal 2x 100G

majkl

Uživatel
#545 - 25. 8. 2011, 11:10

Připojuji se k trávově gratulaci brouckovi. Díky za 100G i 200F. U nás okolo Brna pořád nic - a podle toho co mi padá z bankomatu - relativně nízká kontrolní čísla 200 E, bych tipoval, že ani ještě dlouho nebude. 100 E, třetí a čtvrtá deska se mi snad ani nedostala do ruky - proto moje nelíčené překvapení nad novou sérií G.

acme2000

Moderátor
#546 - 25. 8. 2011, 11:33

majkl (+ ostatní) >>> to, že se objevují nižší série + sériová čísla u 100 Kč a 200 Kč (série E) není nic neobvyklého. Berte to tak, že ČNB pouští do oběhu nové bankovky podle určitého (tajného) klíče, který je závislý na konkrétním územním celku + čase. Zde nemusí (!!!) být dodrženo to, že se vytištěné bankovky pouští do oběhu postupně, ale jsou vytištěné určité řady a uvolňují se napřeskáčku (z ČNB vůči bance) a také pak záleží na konkrétní bankovní pobočce, CO a KDY uvolní ze svých zásob do oběhu. Proto se může stát, že se najednou objeví část nákladu první desky u 100 Kč série F, které jsou téměř nepoškozené, i když poslední deska už je oběhem značně opotřebená.

Dalším faktorem je také opotřebení bankovek, tj. pokud obíhá velké množství bankovek na určitém malém území (konkrétně myslím Prahu), je zde i velké procento těch, které jsou poškozené oběhem => tj. je třeba je vyměnit. Nedivím se tedy, že v Praze teď obíhají 100 Kč série F (poslední deska), 200 Kč série E (poslední deska) + F (první deska) atd. Banky nemají takové zásoby netknutého nominálu, co dostanou, pouští dál, peníze obíhají velmi rychle a z mikroregionu v podstatě neodcházejí pryč, takže se bankám denně vrací X kusů, které se rovnou posílají ke zničení.
V některých regionech, kde není oběživo tolik nakumulované a ani tolik neobíhá může být situace jiná.

acme2000

Moderátor
#547 - 25. 8. 2011, 11:37

Jediné, co momentálně moc nechápu je situace u 1000 Kč a vypuštění sérií G a H. Ty byly vypuštěny v podstatě zároveň, přes všechny desky. Znamená to, že STC připravila pro ČNB velkou zásobu tohoto nominálu (existuje x důvodů, proč k tomu mohlo dojít, nebudu zde rozepisovat) a proto se tyto zásoby (kdy se z potištěných "papírků" stávají v rámci politiky ČNB skutečně platné peníze) uvolňují zároveň a tak trochu "halabala". Proto se ani nedivím, že mi vyjedou jednou z bankomatu netknkuté tisícovky série G z první desky, příště zase série H z druhé desky, pak naopak v oběhu zachytím silnou oběhovku série H z třetí desky atd.

Šenfi

Moderátor
#548 - 25. 8. 2011, 11:55

ono beztak nic proti, ale tohle honění se za současnými bankovkami mi přijde celkem mimo. STC jich stejně vytiskne 000 001 - 999 999, navíc v nejbližších deseti či více letech € nepřijmeme, takže není důvod nižšího nákladu a díky inflaci se je absolutně nevyplatí schovávat 😕

acme2000

Moderátor
#549 - 25. 8. 2011, 12:54

Šenfi > že se taky (konečně) tady ukážeš 🙂)

Jinak k Tvému příspěvku bych snad doplnil jeden postřeh z jiného vlákna, co tu někdo napsal -> poptávka po nově vydaných sérií mezi sběrateli je z prostého důvodu - další nová věc do sbírky a nedočkavost ji co nejdříve mít ... což celkem jako slušný argument beru 🙂

Šenfi

Moderátor
#550 - 25. 8. 2011, 13:51

jj, takovej malej návrat ztracenýho syna. 😉 Ale musím říct, že nestačím ani pročítat kolik jste toho za těch pár měsíců probrali. 🙂

>> k sériím >> tyhle dilema jsou vážně hrozný - srdce říká chci to teď hned a rozum zas ... neblázni a počkej 😃

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.