Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

acme2000

Moderátor
#551 - 25. 8. 2011, 14:33

no a právě proto, že se dá stovka sehnat za stovku a dvoustovka za dvěstě... za míň to nebude a když je to do sbírky, tak ani nějaký spekulační nákup nehrozí. A narozdíl (!) od starších bankovek, kterých už nikdy vyšší počet nebude, tak tyhle budou v tuto chvíli jen přibývat, takže 🙂)

btw, jak jsi mi psal šenfi o těch 100 Kčs/61 (sháněl jsi nějaké info), už jsi mi pak neodpověděl na mail (kterým jsem informace posílal) ... neodpověděl bys dodatečně? 🙂)

Šenfi

Moderátor
#552 - 25. 8. 2011, 14:43

hned se na to jdu kouknout, zprávy z centra si nechávám totiž přeposílat na gmail a posledních pár týdnů mi skoro všechno chodí do spamu 😐

acme2000

Moderátor
#553 - 25. 8. 2011, 14:59

Jde konkrétně o tento:

Předmět: Re: Prosba
Datum: 5.4. 2011, 21:27

je fakt, že to už "pár týdnů" skutečně je 😃

trava

Uživatel
#554 - 25. 8. 2011, 15:19
jj, takovej malej návrat ztracenýho syna. 😉 Ale musím říct, že nestačím ani pročítat kolik jste toho za těch pár měsíců probrali. 🙂 >> k sériím >> tyhle dilema jsou vážně hrozný - srdce říká chci to teď hned a rozum zas ... neblázni a počkej 😃

Ono na tom nic není, jestli někdo nabízí nové série za nominál, proč bych je neměl brát. Uložím si je do alba a mám klid. Je jasné, že jich vyjde dostatek, ale v UNC se bude objevovat nejméně. Dost jich bude přeložených a td. A k nám na Moravu se dostanou vždy s velkým zpožděním.

majkl

Uživatel
#555 - 25. 8. 2011, 20:51

K těm (novým) ČR sériím: samozřejmě je to svár rozumu a emocí. Ale jak píše tráva - když jsou, proč je nevzít za nominál. Samozřejmě to má smysl jenom u nominálů, které člověka nezruinují. Třeba já mám odložené po 1 kusu všech sérií od 20 do 500. Stačilo by do 200, ale ta pětistovka je zajímavá tím, že na čtyři vzory je pět sérií - a já sbírám na vzory, takže tam je jenom jedna navíc. Dál už (konkrétně já) musím opatrně - odložit si 5000, A v roce 1993 by byla zjevná pitomost, když se dneska dá pořád koupit za nějakých 5400, příp. sehnat jinde. Takže tu jsem zařadil do sbírky teprve nedávno. A ostatní vzory tohoto nominálu zatím mají v albu volné místo.

majkl

Uživatel
#556 - 25. 8. 2011, 20:53
majkl (+ ostatní) >>> to, že se objevují nižší série + sériová čísla u 100 Kč a 200 Kč (série E) není nic neobvyklého. Berte to tak, že ČNB pouští do oběhu nové bankovky podle určitého (tajného) klíče, který je závislý na konkrétním územním celku + čase. Zde nemusí (!!!) být dodrženo to, že se vytištěné bankovky pouští do oběhu postupně, ale jsou vytištěné určité řady a uvolňují se napřeskáčku (z ČNB vůči bance) a také pak záleží na konkrétní bankovní pobočce, CO a KDY uvolní ze svých zásob do oběhu. Proto se může stát, že se najednou objeví část nákladu první desky u 100 Kč série F, které jsou téměř nepoškozené, i když poslední deska už je oběhem značně opotřebená. Dalším faktorem je také opotřebení bankovek, tj. pokud obíhá velké množství bankovek na určitém malém území (konkrétně myslím Prahu), je zde i velké procento těch, které jsou poškozené oběhem => tj. je třeba je vyměnit. Nedivím se tedy, že v Praze teď obíhají 100 Kč série F (poslední deska), 200 Kč série E (poslední deska) + F (první deska) atd. Banky nemají takové zásoby netknutého nominálu, co dostanou, pouští dál, peníze obíhají velmi rychle a z mikroregionu v podstatě neodcházejí pryč, takže se bankám denně vrací X kusů, které se rovnou posílají ke zničení. V některých regionech, kde není oběživo tolik nakumulované a ani tolik neobíhá může být situace jiná.

To tak jistě je. Ale je zajímavé snažit se trochu nakouknout pod pokličku a ykusit to nějak zmapovat! S tou Prahou je to dobrý postřeh - tohle mně nenapadlo. Ale dává to smysl.

majkl

Uživatel
#557 - 25. 8. 2011, 20:56

chybotisky napsal/a:

nová série byla spolu s 200 Kč na spadnutí, jen čekám, až se i tyto nejmenší nominály dočkají nějaké inovace

To by věru mohly. Co myslíte - budou nebo nebudou? A přežije Kulhánkova emise svoje dvacetiny? (Nebude dlouho trvat a bude v oběhu 18 let!)

chybotisky

Uživatel
#558 - 25. 8. 2011, 21:45

tak dvacetiny určitě, možná i čtvrtstoletí. A pak pevně doufám ve zbrusu novou českou emisi. A jestli bude česká záleží vlastně hlavně na nás, komu dáme ve volbách hlas.
A že byly i další série stovek a dvoustovek uvedeny do oběhu bez jakékoli nového prvku ztěžujícího padělání mě těší, osobně se mi třeba ta malá kolečka prolezlá celým podtiskovým rastrem líbí pramálo.

trava

Uživatel
#559 - 25. 8. 2011, 22:44

Někde jsem četl/ už nevzpomínám/ , že nové ochranné= prvky na bankovkách 500,1000,2000 a 5000 Kč jsou tak finančně nákladné, že se pro nízkénominály z ekonomických důvodů neoplatí. Takže s novým vzory 100 a 200 bych spíše nepočítal

brouck

Uživatel
#560 - 29. 8. 2011, 12:43

Přidal bych i já nějaký postřech k oběhu. Souhlasím s Acme2000, že pouštění různých sérií do oběhu hodně asi závisí na regionu, např. v Praze mi lezou z bankomatu poslední série F nebo nové série G u stovek a teď o víkendu mi v Brně z bankomatu vylezli UNC stovku série F22, až mě to zarazilo jak je to nízká série, v Praze na tak nízkou už nenarazíte.
Pak jsem si všimnul u pětistovek, že se poslední dobou snížila frekvence sérií E, že je pravděpodobnější narazit na sérii C nebo D (ne teda v UNC), že mám takový pocit, jako kdyby bylo rozhodnuto poslat je "do druhého kola" na úkor nové série E. A myslím, že druhá deska u série E ještě není, nebo se pletu? Navíc, i když oficiálně série B je platná, tak je už stažena z oběhu. Nebo jste na ni někdo v poslední době narazil?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.