Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

pepechamik

Uživatel
#591 - 8. 9. 2011, 11:36

já hlásím 2000/C 88

jerryh001

Uživatel
#592 - 8. 9. 2011, 20:39

Dobrý večer, pročetl jsem skoro celé toto vlákno a myslím, že bych mohl připět nějakými informacemi.Tak především vím, že bankovky, které se skartují jako nevhodné pro další oběh se nijak neevidují, takže se nedá nikde dohledat, kolik bankovek od určitých serií ještě zbývá a tím by se dalo spekulovat o jejich případné ceně pro sběratele.Také vím, že banka nikde neeviduje, které serie bankovek posílá do jednotlivých poboček.Bylo by to neunosné z hlediska statistiky a taky zbytečné, protože jednotlivé pobočky dále dotují těmito bankovkami obchodní banky ve svých regionech, tudíž se jen eviduje počet kusů, který banku opustí a dostane se do oběhu a počet, který se vrátí a dostane se zpátky do zásob Čnb. Takže osobně si myslím, že vyloženě záleží na náhodě, které série budou zkartovány dříve a které později a tím budou či nebudou vzácnější. Nebo ani ne tak na náhodě, ale na potřebě oběhu, do kterého doplňuje Čnb nominály podle potřeb. Samozřejmě má vytvořeny nějaké strategické zásoby, aby mohla vykrývat různé výkyvy oběhu. Nebudu tu uvádět, kolik ks bankovek se průměrně mesičně skartuje, ale asi by ste byli překvapení. Samozřejmě, že se tento skart musí nahradit bankovkali novými a podle toho se objednává tisk bankovek ve STC. Točí se v tom obrovské peníze a protože se i Čnb snaží šetřit, vrátila třeba zpátky do oběhu kovové 50,-, které jí ležely v trezorech od roku 1993, kdy je veřejnost nepřijala kladně, protože životnost mince je asi 4x vetší než bankovky. Kvůli tomu se přestali vyrábět 0,10 0,20 a 0,50, protože jejich výroba byla dražší, než jejich nominál a protože lidé si je nechávali jako podložky, či je házeli do kašen pro štěstí a nevraceli je do Čnb, musela banka každý rok platit, za jejich ražbu. Takže nevím, jestli jsem tímto sběratele potěšil či ne. Dále jsem tady četl nějaké názory na náhradní serie bankovek.Dříve, když se bankovky tiskly v Anglii, je asi tiskárna vyrobila,sama zkontrolovala a případné vadné bankovky dotiskla v serii Z a pak je předala bance. Myslím, že na to tehdy nebyl čas, aby je Čnb všechny kontrolovala, možná dělala jen namátkovou kontrolu. Tato metoda namátkové kontroly se dnes běžně používá při přebírání nově naražených mincí. U bankovek se tyto znovu překontrolovávají v bance na speciálně nastavených strojích, znovu se přebalují a to je i výsledek toho, proč není v balíčku nových bankovek 100 ks bankovek po sobě číselně jdoucích, ale jsou tam částěčně na přeskáčku. Jestli je potom reklamace výřízena v rovině finanční nebo formou dotisku, to už nevím, ale myslím si, že číslovat na archy jen jednu sérii se asi nevyplatí.

chybotisky

Uživatel
#593 - 9. 9. 2011, 01:12

zdravím jerryh001 a vítám Tě tu na fóru 🙂

Díky za užitečné informace a dovolím si rozvinout konec Tvého příspěvku.
Všechny balíčky prvních sérií českých bankovek z Anglie mají čísla xxxx01 - xxxxx00, což by i podle toho, co jsi napsal, mělo znamenat, že ještě přes číslováním archů byly tyto překontrolovány, špatné vyřazeny, očíslovány pouze správné a místo vadných vytištěny ve stejném počtu nové archy, číslované pod náhradní sérií.
V STC potom probíhá kontrola až po provedení a dokončení všech tiskových operací, proto je v podstatě nemožné najít balíček začínající xxxx01, nemluvě o stovce po sobě jdoucích sériových čísel. A proto taky přes ty všechny kontroly nemám co sbírat 😞 Že se na to nevyprdnou...

jerryh001

Uživatel
#594 - 9. 9. 2011, 15:20

Tak určitě je co sbírat, ale je to podstatně težší. Ono by to asi nemělo ten správný sběratelský naboj, přijít do banky, objednat si balíček a nechat si z něj vytahat čísla podle toho, co by jste si představovali. Musíte to brát tak, že Čnb nemůže polevit v oblasti kontroly a nechat do oběhu proklouzávat chybotisky pro radost sběratelů. Je to logické, z jejich pohledu jsou to zmetky a tudíž do oběhu nepatří. I přes všechny tyto kontroly uniknou občas bankovky, které jsou určitě sběratelsky zajímavé.

chybotisky

Uživatel
#595 - 10. 9. 2011, 01:24

určitě souhlasím, ta moje poslední věta byla s nadsázkou. Naopak, můžeme být na naši STC a bankovky pyšní, a člověk si potom každého hezkého chybotisku cení víc.

mischel13

Uživatel
#596 - 15. 9. 2011, 17:36

dnes konečně, se i na mě usmálo štěstí s 200kč se s.F(14+22) a ještě E96 000... 😉

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

brouck

Uživatel
#597 - 19. 9. 2011, 10:38
dnes konečně, se i na mě usmálo štěstí s 200kč se s.F(14+22) a ještě E96 000... 😉

pokud je ta E96 UNC a byla by k mání, měl bych zájem 😉

mischel13

Uživatel
#598 - 19. 9. 2011, 11:49

smůla, už je ve sbírce 😉 Píšu jen o UNC bankovkách, z oběhu jdou dále do oběhu, až na vyjímky!

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

dejvy

Moderátor
#599 - 19. 9. 2011, 13:14

V posledních týdnech mi prošlo rukama poměrně dost dvoustovek. Prakticky všechny jako nové (ještě tvrdé, čisté, nepokrčené); až na jednu výjimku všechny série E (nízké i vysoké, nízká i vysoká čísla). Jedinou výjimkou byla F01, která z nich vypadala asi nejhůře 🙂.

brouck

Uživatel
#600 - 1. 10. 2011, 15:44

Co říkáte na tohle? Porovnával jsem si doma pětistovky série E a narazil jsem na různou barvu papíru. Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost?
Jelikož jde o UNC kousky, které mám postupně z bankomatu, nepředpokládám, že s nimi někdo něco dělal. Série E 15 (ta spodní bankovka) je viditelně žlutá, jiné E série mám normální bílý papír. Zadní strana bankovky je už stejná (obě bílé).

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.