Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

CPP_programmer

Uživatel
#871 - 17. 12. 2014, 09:21

Nevím, který katalog Bajer máte na mysli, v mém vydání z roku 2010 je uvedeno A01-... A je to možná i proto, že mi bylo mým zdrojem z ČNB sděleno, že edice TDLR není ještě dokumentačně zcela zpracována. A to mi bylo řečeno cca. před půl rokem.

Ostatní velmi dobře shrnul kolega Acme2000. Moje úvahy o počtech vychází právě i z vývoje ostatních nominálů (nejenom 200Kč), kdy vždy před zavedením nového vzoru nejsou možnosti předchozí série vyčerpané (asi nejvíce to je vidět na 500Kč s. D.).

Co se týká série Z, vždy jsem měl za to, že se tiskne arch, kde jsou stejné série a liší se číslovače, což mi mimochodem přišlo šílené, než jsem si uvědomil, že se nastaví jednou na počátku každý vždy o 1 větší a pak už na to není třeba sahat.

Z01 je zvláštní tisk, není na 3. ani jiné běžné desce, jak uvádí ZetPe, tam by byly série A49-A72 :-).

Série I u 2000Kč se velmi pravděpodobně vymyká, pokud vím, už se to tu řešilo a je to série, která podle vyjádření ČNB do oběhu jít nikdy neměla. Proč, to je otázka, nicméně, pokud je to pravda, teoreticky mohou podobné série existovat i od jiných nominálů. Skoro bych byl raději, kdyby se ukázalo, že mají natištěné všechny série až po to I, jinak ho asi ve sbírce mít nebudu :-(.

CPP_programmer

Uživatel
#872 - 17. 12. 2014, 09:31

Ještě taková poznámka k tomu, že by byly dány do oběhu - právě si všimněte, že série, za kterými nenásleduje série s novým vzorem, jsou obvykle k nalezení včetně posledních sériových čísel.

U 100Kč byl po s. A za 2 roky nový vzor, za další 2 opět... Tedy B z 3. desky také nevím, zda jsem kdy viděl, zatímco C, D, E, F, G ano...

jirka72

Uživatel
#873 - 17. 12. 2014, 12:34

CPP_programmer napsal/a:

Ještě taková poznámka k tomu, že by byly dány do oběhu - právě si všimněte, že série, za kterými nenásleduje série s novým vzorem, jsou obvykle k nalezení včetně posledních sériových čísel.
U 100Kč byl po s. A za 2 roky nový vzor, za další 2 opět... Tedy B z 3. desky také nevím, zda jsem kdy viděl, zatímco C, D, E, F, G ano...

tohle dava smysl - nasazeni noveho vzoru znamena nevycerpani predchozi serie (neposlana do obehu cela).

jirka72

Uživatel
#874 - 17. 12. 2014, 12:43
Prosím, podívejte se do svých sbírek na 20 Kč 1994 z druhé desky na série B36-B70. Nejvyšší číslo jsem našel 210686.

B55 - 087111, takze vyrazne nizsi nez 210686 ...

ZetPe

Uživatel
#875 - 17. 12. 2014, 15:54

to CPP_programmer: Nemůžete srovnávat systém práce v STC a TDLR. To je velký rozdíl. TDLR má mnoho poboček po celém světě a jen v Londýně má pět provozů specializovaných na konkrétní tiskové operace. Čili odvozovat tisk 50, 100 a 500 Kč sérií A+Z podle stylu práce v STC, kde je vše pod jednou střechou, je přinejmenším zavádějící.
TDLR v době tisku našich bankovek vzoru 1993 tiskla i desítku jiných afrických a jihoamerických měn, a například provoz kde se provádí sériování a číslování je mimo provoz s hlubotiskem. Stejně tak kolky pro měnovou odluku byly tištěny v pobočce TDLR v Kolumbii a dotisk pak v STC, ovšem již s jinými parametry (bez podtisku + změna UV parametrů).

Vycházejme z toho, že dokud nepromluví archiv ČNB, tak se stále pohybujeme ve sféře dohadů a hypotéz.

ZetPe

Uživatel
#876 - 17. 12. 2014, 16:24

Na rozdíl od TDLR, pro kterou byl tisk Kč jednorázovou zakázkou, STC tiskne naše bankovky průběžně. V momentě, kdy se mění parametry bankovek (nový vzor s dalšími ochrannými prvky) tak se do finální podoby dojedou jen tisky již rozpracované. Tím zůstanou nevyčerpány všechny série a čísla a bankovky s novými prvky dostanou novou sériovou řadu.
Nové lépe chráněné vzory byly vydány vzhledem k tomu, že v 90. letech byla koruna oproti ostatním východním otřeseným měnám stabilní a objevilo se velké množství padělků, i díky masovému rozšíření barevných kopírek.

Váš zdroj z ČNB vám jistě také prozradil, že od každého vzoru bankovky se část ukládá "stranou" pro KP k archivaci a nebankovní služby ČNB. Plno zajímavých informací se dá nalézt v databázi ARAD, případně v badatelně ČNB.

CPP_programmer

Uživatel
#877 - 17. 12. 2014, 17:18

Já to také nesrovnávám, naopak třeba ohledně náhradních sérií je to v TDLR a STC zcela jinak, to je známo. Jen vycházím ze známých nejvyšších čísel sérií TDLR tisků a z toho, jak byly uvolňované jiné série/nominály/vzory a výskyt jejich sériových čísel. Na druhou stranu, technická úroveň TDLR oproti STC nebude o tolik nižší :-), aby zvládli pouze 20 cedulí 500Kč na arch, když STC jich tam dostane 28.

Podle zdroje z ČNB archív ohledně TDLR tisků nebyl dosud zpracován, nicméně ta informace k 100Kč mi dána byla. Ale je to jeden pán (z ČN😎 povídal ;-)... Na oficiální skutečnost jsem opravdu zvědav.

U těch 50Kč si speciálně nejsem jist, nejvyšší jsem viděl s. A45 a to je do 70 ještě hodně daleko, takže těžko říci.

Rozhodně ale TDLR, ať už v jakékoliv své pobočce, nebude tisknout na jednom archu k běžné sérii A rovnou náhradní Z, jak jste psal výše, to by se museli zbláznit. Objednává se určité množství bankovek, natisknou jich tolik, kolik dovoluje číslovač, případně pokračují dalším dohodnutým písmenem/písmeny. Po kontrole a vyřazení zmetků se případně dotiskne potřebný počet náhradních bankovek, dokud není splněn objednaný počet kusů.

S Vaším posledním příspěvkem bez výhrad souhlasím, to vše vím, nicméně to neodporuje mým závěrům, tedy proč některé série vůbec nemáme potvrzené, přesto mohou existovat -> prostě nešly do oběhu z důvodu uvedení nového vzoru a naopak - pokud existuje jakákoliv série z určité desky, MUSELY být logicky vytištěny i ty ostatní.

blacknotes

Uživatel
#878 - 17. 12. 2014, 17:54

To ZETPE: U mě nejvyšší 20 Kč 1994(96) s. B 62 217473 ...

markyz

Uživatel
#879 - 18. 12. 2014, 09:54

O.K. chápu a akceptuji...

zopakuji: app. do pléna I.: a co říkáte na 500 ser.F ?

app. do pléna II.: proč 200 bylo (1993 TDLR) i STC 24 na archu ? = myslím že zodpověděl acme200 #868

app. do pléna III.: co kdyby 50 a 100 TDLR byly tištěny 24 na arch ?

  • 100 potom by odpovídala viděná A71 III.desce 49-72
  • 50 by inzerovaná A45 spadala na II.desku 25-48 😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

markyz

Uživatel
#880 - 18. 12. 2014, 10:17

... počkáme si na čísla za rok 2014 a zkusíme přepočítat na serie ? ;-) + nějaké to % skartovaných z oběhu
http://www.cnb.cz/cs/platidla/obeh/struktura_/index.html

P.S. myslíte že to rozvržení počtu ks na 1 obyvatele propočítává nějaký analytický tým např. na statistickém úřadě ;-)
/hodnota celkem nějakých 38tis.na osobu -rychlí odhad -že by průměrná výplata v Praze :-))) /

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.