Moderátoři: smith, Kucera, jan322

jan322

Moderátor
#221 - 16. 4. 2015, 01:47

Nejsem si jist. Pravý nebo falzum? Je to 1/4 zlatník.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

numismatik-fji

Uživatel
#222 - 20. 4. 2015, 16:28

Mezi numismatiky převládá názor, že ceny dosažené na zahraničních aukcích jsou o hodně větší než ceny dosažené na našich aukcích (jsem stejného názoru), ale vyskytují se i výjimky, že dosažená cena na naší aukci, převýší cenu ze zahraniční aukce i o více než 700 %.
Například na Aukru byla prodána bronzová medaile s ročníkem 1898, k 50. výročí nastoupení vlády FJI., tak zvaná "Raxalpa" (Hauser Peter: Katalog meiner Sammlung von Medaillen, Plaketten und Jetons aus der Regierungszeit der Kaiser Ferdinand I. und Franz Josef I, Horn 2006, položka 2520) a to za cenu 6.666 Kč (1.obrázek).
Stejný typ medaile byl na aukci Künkerta prodán pouze za 30 € (825 Kč), (nejsou započítány poplatky), (2.obrázek), při čem zachovalostí se od sebe téměř neliší, snad jenom ta z Aukra je čištěna a od Künkerta má původní patinu.
Jak je to možné, že rozdíl v ceně je tak velký? Že by to udělal ten popis u aukce, viz:
"Když vezmeme v potaz že tolar na otevření chaty na Raxalpě 1877 stojí víc než 100 tisíc, tak tato medaile je o to cenější protože jsem jí neviděl nikde prodávat, narozdíl od toho tolaru."
A nebo to byla naivita kupujících? (přihazovalo 20 zájemců).
Jenom pro zajímavost, tolarová medaile (Gedenkthaler) z roku 1877 "Otevření chaty arcivévody Karla Ludvíka na Raxalpě" (Moravec 37) se občas objeví na aukci, například aukce Künkert, kde byla prodána za 9.500 € (nejsou započítány poplatky), (3.obrázek).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

jan322

Moderátor
#223 - 20. 4. 2015, 16:40

numismatik-fji: mohl byste se prosím podívat na minci o příspěvěk výše? Posílal jsem Vám mail, ale nepřišla mi odpověď. Děkuji.

www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

Wonka64

Uživatel
#224 - 20. 4. 2015, 18:57

Nad tou medailí jsem včera taky kroutil hlavou.
Dotyčný sběratel udělal perfektní obchod...to je jako kdyby za ojetou felicii
zaplatil 5 milionů...
Podle mě jsou dvě možnosti: buď dotyčná osoba ví co kupuje a vůbec jí nezáleží
na penězích, nebo je to člověk, který o sbírání a cenách za materiál neví zhola nic.
Bohužel tohle není první případ, kterého jsem si všiml...banda zbohatlíků co nevědí
kam s penězi tak vlastně likvidují ceny na trhu...
Když jsem před mnoha lety se sbíráním začínal, jeden zkušený kolega mi dal radu:
minci kup maximálně za cenu za kterou jí budeš moct kdykoliv prodat...
Já osobně mám radost z každé nové mince do sbírky a dvojnásobnou, když jsem jí pořídil za dobrou cenu... 😎

Evropa1

Uživatel
#225 - 20. 4. 2015, 19:34
Mezi numismatiky převládá názor, že ceny dosažené na zahraničních aukcích jsou o hodně větší než ceny dosažené na našich aukcích (jsem stejného názoru), ale vyskytují se i výjimky, že dosažená cena na naší aukci, převýší cenu ze zahraniční aukce i o více než 700 %. Například na Aukru byla prodána bronzová medaile s ročníkem 1898, k 50. výročí nastoupení vlády FJI., tak zvaná "Raxalpa" (Hauser Peter: Katalog meiner Sammlung von Medaillen, Plaketten und Jetons aus der Regierungszeit der Kaiser Ferdinand I. und Franz Josef I, Horn 2006, položka 2520) a to za cenu 6.666 Kč (1.obrázek). Stejný typ medaile byl na aukci Künkerta prodán pouze za 30 € (825 Kč), (nejsou započítány poplatky), (2.obrázek), při čem zachovalostí se od sebe téměř neliší, snad jenom ta z Aukra je čištěna a od Künkerta má původní patinu. Jak je to možné, že rozdíl v ceně je tak velký? Že by to udělal ten popis u aukce, viz: "Když vezmeme v potaz že tolar na otevření chaty na Raxalpě 1877 stojí víc než 100 tisíc, tak tato medaile je o to cenější protože jsem jí neviděl nikde prodávat, narozdíl od toho tolaru." ...

S tímto tvrzením bych si dovolil polemizovat, protože tato problematika nejde odbýt jednou větou, navíc v chybném smyslu.
Většina cen může působit v zahraničních aukcích proti cenám v našich aukcích jako vyšší, ale musíme si zároveň uvědomit jistou podstatnou skutečnost, kterou je zachovalost. Bohužel v našich aukcích jsou mince ve většině případů nehorázným způsobem v zachovalosti nadhodnocovány, což je v dnešní době i případ zahraničních aukcí, ale nikoli v tak extrémním duchu. Myslím, že mohu porovnávat oba druhy cen, protože nakupuji na obou stranách hranice a i když platím v zahraničních aukcích za stejnou deklarovanou zachovalost více, stejná deklarovaná kvalita se nedá srovnávat. Pak jsou vyšší cenové hladiny v zahraničních aukcích namístě a rači zaplatím vyšší cenu za kvalitu, než nižší cenu za brak (což je názor velké části kolegů). Pokud budu srovnávat stejnou skutečnou zachovalost, v nemálo případech jsem na našem trhu zaplatil za některý druh mincí i více. Důležitým hlediskem je i fakt, že pokud bych se soustředil pouze na náš malý píseček, moc mincí bych si nekoupil a proto jsem nucen kupovat u sousedů, což dělá v dnešní době velká spousta našich sběratelů, kteří v zahraničních aukcích u jistého sortimentu dělají ceny. Pokud by byl tento sortiment v našich aukcích, dosahovaly by ceny stejných hodnot.
O českém trhu se říká, že odpadkovým košem. Což je bohužel pravda, protože se sem ze zahraničních trhů vozí spousta braku (o který není v zemi původu poptávka), zde se nadhodnocuje a prodává s patříčným ziskem.

Tedy závěrem.

Pokud koupím v zahraniční aukci kvalitu (která u nás není na prodej) za vyšší cenu, je to v pořádku.
Naopak pokud zde sběratelé kupují mince v horší zachovalosti za nejvyšší ceny v regionu, to již v pořádku není. A co je podstatné, kvalitní mince, za vyšší ceny ze zahraničních aukcí zde jsou likviditní, což se o mincích v horší zachovalosti, které prošly naším drahým trhem, říci nedá.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

numismatik-fji

Uživatel
#226 - 21. 4. 2015, 19:07

Pro "Evropa1" - v žádném případě nebudu s Vámi polemizovat o Vašem názoru, protože Vy máte vždy pravdu.

Pro "jan322" - Váš email jsem našel ve spamu, bohužel se mi nezdá, že by ten čtvrtzlatník byl padělek i když se v maličkostech odlišuje od jiných čtvrtzlatníků stejného ročníku, ovšem při ražbě 2.485.108 kusů se muselo určitě použit několik razidel, což by vysvětlovalo odlišnosti.
Na posuzování padělků mincí mají numismatici rozdílné názory, jako například padělek tolaru ročníku 1693, 1695, 1696 a 1698 mincovny Vídeň je popisován jako mince, která má na pravé straně ocasu orla svislou čárku.
Ovšem na nedávno skončené aukci Aukra jsem se dočetl v popisu aukce následující:

"Bohužel, běžný sběratel ve chvíli, kdy uvidí dva tolary stejné mincovny a ročníku, které se však mírně odlišují, samozřejmě nepochybuje o tom, že tolar, který má doma je originál, takže ten druhý, který vidí na počítači, nemůže být nic jiného než velice kvalitně provedený a vyražený padělek. Ve skutečnosti se jedná o originální minci, jejíž razidlo zhotovil jiný rytec. V případě nyní prodávaného vídeňského tolaru 1695 je však situace ještě pikantnější. Na ocase habsburského orla je totiž asi třímilimetrová svislá čárka. O jejím původu a významu se před časem numismatici dosti obšírně dohadovali, ale - pokud vím - na ničem se neshodli. Na mě ty diskuze vyvolaly dojem spíše ve smyslu "chtěl bych mít jejich starosti".
Vídeňský mincmistr, který nechal maličkou část tolarů 1695 až 1698 vyrazit s čárkou v ocase orla, zcela mimoděk posloužil numismatikům, kteří jeho práci po více než třech staletích prohlížejí. Vídeňské tolary 1695 si totiž vybrala
jistá čínská firma k okopírování a tyto kopie zaplavují středoevropský trh. Číňané samozřejmě žádnou čárku na minci „nepustili“ a ta se tak stala asi nejviditelnějším odlišením originálu od čínské kopie. Pro názornost připojuji dva obrázky na porovnání."

Takže, který tolar je vlastně padělek?

První čtyři obrázky jsou tolary 1893, 1895, 1896 a 1898, které byly vydraženy na Aukru (s čárkou na ocase orla).

Další dva obrázky jsou z popisu výše uvedené aukce.

Poslední obrázek je čtvrtzlatník, orginál nebo padělek?, kloním se k orginálu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

jan322

Moderátor
#227 - 21. 4. 2015, 23:25

numismatik-fji: děkuji za názor. Není to období, které sbírám. Neměl jsem podezření na falzum, ale raději jsem se zeptal zkušenějšího. Ještě jednou díky!

www.slezske-mince.cz
RolencH@seznam.cz

Filozof

Uživatel
#228 - 23. 6. 2015, 22:12

Je tu vůbec někdo, kdo sbírá FJI?

Citronek

Uživatel
#229 - 23. 6. 2015, 22:21

Jsou tu lidi, kteří sbírají FJI 😉

dula77

Uživatel
#230 - 23. 6. 2015, 23:35

inak je to dosť zarážajúce, že pri takom objeme mincí ako sa vyrazilo za FJI, tu neprebieha skoro žiadna diskusia, to isté u Márie Terézie.

blasko.juraj.ml@gmail.com

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 972

Rakousko - čistá - č. 972

Cena: 175,- Kč

Přejít na eshop
KL447-449 a KP447-449 - čistý - Dvouletý hospodářský plán

KL447-449 a KP447-449 - čistý - Dvouletý hospodářský plán

Cena: 29,- Kč

Přejít na eshop
Pamětní bankovka - USAIN BOLT - ORIGINAL

Pamětní bankovka - USAIN BOLT - ORIGINAL

Cena: 5900,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1328-1330

Rakousko - čistá - č. 1328-1330

Cena: 13,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 934-935

NSR - čistá - č. 934-935

Cena: 11,- Kč

Přejít na eshop
Krásy naší vlasti - UNESCO - razítkovaná - č. 39-40

Krásy naší vlasti - UNESCO - razítkovaná - č. 39-40

Cena: 15,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1190-1191

Rakousko - čistá - č. 1190-1191

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Český kreslený humor - razítkovaná - č. 232-234

Český kreslený humor - razítkovaná - č. 232-234

Cena: 9,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1659

Rakousko - čistá - č. 1659

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1613

Rakousko - čistá - č. 1613

Cena: 9,- Kč

Přejít na eshop