Moderátoři: smith, Kucera, jan322

numismatik-fji

Uživatel
#301 - 9. 4. 2016, 18:39

Evropa1 napsal: "ale takovou nabídku šrotu snad nepamatuji" A co například tyto mince, také je to šrot?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Evropa1

Uživatel
#302 - 9. 4. 2016, 18:59

Samozřejmě, že mé vyjádření nelze brát doslovně, ale co se týká popisu zachovalosti, byla to katastrofa. Zde uvedené mince jsou sice v solidní zachovalosti, na druhé straně se nejedná o žádné sběratelské vzácnosti, ale o vcelku dostupné ražby, které si můžeme koupit kdekoli a kdykoli. Kutná Hora se snad neprodala a velkou část 2 FL si koupil nějaký začínající sběratel za vyvolávací ceny. Jinak by se neprodaly, protože si již většina sběratelů představuje jinou zachovalost.
Dnešní nabídka mincí FJI nebyla ničím vyjímečná a nezlobte se, ale tyto mince nelze brát jako sběratelské vzácnosti. Mé vyjádření spíše patřilo sběratelsky zajímavějším ražbám, z nichž opravdu velká část z nich, byla v hodně špatných stavech, i když aukcionář dělal v neseriozním popisu možné, i nemožné. Některé mince jsem měl v ruce a nadhodnocování minimálně o jeden stupeň bylo vcelku běžné.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

criss23

Uživatel
#303 - 9. 4. 2016, 19:58

Ten Kutnohorský Zlatnik je hezký, také ho později budu řešit 🙂

Evropa1

Uživatel
#304 - 10. 4. 2016, 07:51
Ten Kutnohorský Zlatnik je hezký, také ho později budu řešit 🙂

Pamětní výtěžkový Kutnohorský 2 Fl, nejedná se o zlatník.

Pokud se v budoucnu budete chtít věnovat i těmto poměrně běžným pamětním ražbám za velké peníze, musíte si uvědomit, že je musíte kupovat pouze v luxusních stavech. Pokud byste je koupil ve stavech, v jakých zde ukazujete běžné zlatníky, byly by to naprosto vyhozené peníze. Tyto mince totiž v převážné většině neobíhaly.

Podle mého názoru byste se ale měl věnovat sběratelsky zajímavějším oběhovým mincím, které jsou vzácnější a ve většině případů i cenové přijatelnější. Nebo, co takhle téma měděných mincí? V těchto případech jsou nároky na posuzování stupňů zachovalosti v úplně jiných kritériích, než u mincí například stříbrných. Kdysi, když jsem sbíral mince FJI, právě tato témata jsem bral jako zajímavější a například Kutnohorský 2 FL, Jižní dráha atd. mě nechavaly chladným, protože jsem věděl, že pokud bych je chtěl, koupil bych si je kdykoli, ale některé oběhové vzácnější ražby v hezké zachovalosti, se objevují v poměrně delších periodách. Navíc musíte být v pravou chvíli, na pravém místě. Takové sběratelství je tudíž mnohem zajímavější, než sběratelství, které připomíná kupování spotřebního zboží. Vezmu 10 000 a jdu si koupit televizi, vezmu 120 000 Kč a jdu si koupit Kutnohorský dvouzlatník. Zajisté trochu rozdílu zde nalézt můžeme, ale v otázce principu se jedná o naprosto totožnou záležitost.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Voloda16

Uživatel
#305 - 10. 4. 2016, 07:57

můžete to rozvést? "V těchto případech jsou nároky na posuzování stupňů zachovalosti v úplně jiných kritériích, než u mincí například stříbrných."

Evropa1

Uživatel
#306 - 10. 4. 2016, 08:15
můžete to rozvést? "V těchto případech jsou nároky na posuzování stupňů zachovalosti v úplně jiných kritériích, než u mincí například stříbrných."

Pokud máte stříbrnou minci v zachovalosti 0/0, cenu neovlivní barva patiny. U měděné mince například v zachovalosti 0/0 barva patiny cenu ovlivní velmi podstatným způsobem. Jiná cena je pak u mince s růžovým odstínem patiny a jiná, nižší (i podstatně) u ražby s čokoládovým odstínem. Atd. Atd. To je velmi zajímavé téma a každý člověk musí především získat určitý cit.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Voloda16

Uživatel
#307 - 10. 4. 2016, 08:37

tak to je zajímavé. mě se vždy měděné mince FJI líbily a mám pocit, že u nás se jim moc lidí nevěnuje, takže jsem jich dost pořídil za (doufám) zajímavé peníze. nicméně od systematického sbírání mě odradila, mimo jiné, právě problematika patiny. najednou jsem měl 3 mince (stejný rok, snad nejběžnější krejcar 1885) v dokonalé zachovalosti a každá s jinou barvou. a nevěděl jsem a nevím, co s tím. co je "dobře" a co už tolik ne? co má vyšší (sběratelskou?) hodnotu? bude působit blbě sbírka různých barev? atd...
takže pokud budete mít náladu, nebo máte k tomu nějaký odkaz, rád se dozvím víc. děkuji.

criss23

Uživatel
#308 - 10. 4. 2016, 09:53

Evropa1: děkuji za rozbor, máte vlastně pravdu. Měď FJI je také krásná.

criss23

Uživatel
#309 - 15. 4. 2016, 12:32

Zdravím, přidávám na pokuk dvě 85-tky a jeden andělíčkový krejcárek. Stále se učím fotit, snad se zlepšuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Voloda16

Uživatel
#310 - 15. 4. 2016, 12:43

fotky víc než slušné 🙂 s mincema je to trochu horší 😉

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.