Moderátoři: smith, Kucera, jan322

criss23

Uživatel
#321 - 15. 4. 2016, 21:51

Filozof :
hezky napsáno...

Evropa1

Uživatel
#322 - 16. 4. 2016, 08:24
A pokud jde o "sběratelskou filozofii", má ji samozřejmě každý jinou a žádná není "správně". Jeden je magor do kvality, druhý zase potřebuje zkompletovat celou řadu - jakýkoliv stav, třetí má jen 5 mincí ve sbírce, ale každá je unikát... Sběratelé jsou různí. Osobně sbírám pro radost (asi jako každý sběratel) a pro zabránění vyhazování peněz za blbostě. :-) A mně osobně udělá radost každý zachovalý kousek, na kterém je krásně vidět nádhera mince, podrobnosti kresby, harmonické vyvážení plochy, umění rytce - takže nemám zájem o ošouchané kusy, kde to prostě není vidět. Raději si koupím hezkou minci jednou za 2 měsíce, než 10x 3/3. No a časem - jsi-li sběratel a ke sbírání studuješ a čteš o nejen numismatice, ale i době, vládcích atd., Tě asi začne pohlcovat ta "staroba" těch předmetů, ty zhmotněné dějiny - čili se logicky nenápadně začneš přesunovat ke starším věcem. Zachovalý, mrně prohnutý 15krejcar s nepravidelným tvarem a starou patinou z roku 1716 Ti prostě začne připadat krásnější, než dokonale zachovalý 2Zlatník s lesknoucí se plochou, kulatostí 0,05 a stavem právě vyraženého kusu. No a nebo taky ne a moderna Tě bude brát celý život nejvíc - prostě vkus. Vše výše napsané samozřejmě platí jen pro sběratele. Bohužel (z mého hlediska) dnes je však sběratelů méně a většina jsou obchodníci, mající vlastní nabídky stovek a tisíců mincí na netu. A to je samozřejmě jiný živočišný druh. Tam se o nějaké "filozofii" nemá cenu bavit. Filozofií jsou many many many.

Každý máme své preference, které vycházejí buď z našich možností nebo z našeho přehledu. Mojí filozofii je především snaha nabrat znalosti a zkušenosti ze všech sfér této konkrétní záliby, kde znalosti stavím výše nad přirozenou lidskou hromadící mánii. Do této logiky stavím i snahu po získání ražeb v hezké zachovalosti, která se nezakládá pouze na určitém druhu ješitnosti, ale především na potřebě takto zachovalého materiálu pro numismatické účely v podobě metrologických parametrů, které jsou schopny dokázat jisté závěry. Pokud bych svojí činnost zakládal na hůře zachovalých kusech, pak bych vzniklé výsledky mohl vyhodit z důvodu naprosté nedůvěryhodnosti. Proto si musíme uvědomit, že svět není černobílý, nic nejde zevšeobecňovat a termín magor je v kontextu celé problematiky dost vulgární a to bez ohledu na to, o jakou snahu se jedná v případě shromažďování pouze hezky zachovalého sběratelského materiálu.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Filosof

Uživatel
#323 - 16. 4. 2016, 09:09

Dobrý den, koukám, že se tady používá výrazu filosofie bez ohledu na to, čím filosofie skutečně je...
F.

Evropa1

Uživatel
#324 - 16. 4. 2016, 12:23
Filozof : ano běžné Vídeňské mám, chybí mi jen 72,74 a KB sbírám také. 15kr a 30kr mám v nádherném stavu, ale cenu radši psát nebudu. Tak moc jsem je chtěl v Top kvalitě, až jsem je koupil

Jestli je máte v nádherném stavu, dejte je sem, vždyť se jedná o velmi krásné mince.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Uživatel
#325 - 16. 4. 2016, 12:46

Filozof napsal/a:

Pokud jde o měď - já ji donedávna úmyslně vynechával - prostě proto, že sbírat všechno nejde a čék si musí dát nějaké omezení. Např. takový 30krejcar je nádherný. Bohužel jsou z logiky věci hůře zachovalé a tím hodně stoupají ceny zachovalých kusů drobných nominálů. A dát 800,- za něco, co šlo před pár lety v klidu koupit za 200, se mi příčí.

Ale hezky zachovalý měděný 30 krejcar za 800 Kč nekoupíte a nekoupil jste ho ani za 200 korun před pár lety. Zde se již několik let do minulosti pohybujeme v naprosto jiných cenových relacích.
Pokud chci něco koupit dnes, nesmí mě zajímat cena minulá, ta nikoho nezajímá. Za minulou cenu jste měl kupovat v minulosti, dnes je situace trochu jiná a chce to používat jistý druh pragmatismu. Kdo obchoduje akcie, také kupuje dnes ČEZ za 400 korun a nebrečí, že před x lety akcie stála 80 korun a proto se mu tato situace příčí. Že jsme tyto situace nevyužili, to je pouze naše věc, můžeme dávat vinu pouze sobě a nepřehazovat náš mindrák na zlý osud.
Měděné mince jsou dnes docela poptávané a sběratelé konečně pochopili, že měděné ražby jsou krásné. V životě jsem viděl mnoho kolekcí běžných zlatníků (nelze je spočítat, protože by to bylo jistě trojmístné číslo), ale pouze omezený počet slušných sbírek, tvořených měděnými mincemi. Ano, máte pravdu v tom, že nemůžeme z nedostatku financí sbírat vše. V tomto s vámi souhlasím, ale proč odmítat něco velmi zajímavého a místo toho preferovat běžné položky ze seznamů mincí FJI? Vždyť například běžné zlatníky stojí, ve vztahu k jejich vzácnosti, neadekvátní ceny. To například hezky zachovalý 30 krejcar 1807 B sice stojí nominálně mnohem více, ale z podstaty jeho sběratelské vzácnosti na dnešní dobu tato cena nepůsobí předraženě.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

criss23

Uživatel
#326 - 16. 4. 2016, 12:57

Tak se pochlubím 🙂, umělá patina musela dolu, byla vážně ošklivá.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Evropa1

Uživatel
#327 - 16. 4. 2016, 13:03

Měděné mince se nečistí !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pokud se Vám nelíbí patina, pak takovou minci nekupujte!!!!!!!!!!!!!!!!

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

criss23

Uživatel
#328 - 16. 4. 2016, 13:08

Není problém tu umělou patinu znovu udělat, ale takto se mi líbí víc. Můj názor

Misak33

Moderátor
#329 - 16. 4. 2016, 13:16

Nemaji to byt měděné mince?

Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/

Evropa1

Uživatel
#330 - 16. 4. 2016, 13:16

Ale umělá patina je na měděné minci sběratelsky neakceptovatelná. Prostě v roce 1807 mohla být vyražena tato mince, od té doby postupně získávala nějakou patinu a tento stav je konečný. Každý zásah pak cenu, jak finančně, tak i sběratelsky, snižuje. Něco jiného je minci pouze omýt vodou a něco jiného (neakceptovatelného) je tento zde viditelný postup.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.