Moderátoři: smith, Kucera, jan322

Guldiner

Moderátor
#521 - 5. 3. 2020, 11:41

Ty mincovní značky jsou podezřele, myslím konkrétně ten špičkový kus prostřední značka c je protahlejši,ostatní jsou shodné s všemi včetně dalších foto příspěvků. Fidzi to již zmiňoval..
Použití dvou raznic na zkušební ražbu je zřejmě nesmysl. Prošel jsem web i katalogy aukci mincovní značky jsou shodné až na ono protahlejši C zde(možná foto zkresluje )..
Dále jsem procházel všechny dostupné foto web, katalogy kusy stejného ročníku jiných mincoven s idendickou vadou raznice. Nic jsem nenalezl.. Ale při neznámém množství kusu s mincovny Velká Baňa (mimochodem 1851 mincovna vyhořela) a dvou jejich variant ve velikosti G a také vzhledem k jednoduchosti záměny či padělků ... Je dost pravděpodobně padělání toho ročniku..
Na večer budu mít více času a pokusím zhodnotit ražby těchto dvou mincoven.. Škoda jen, že nemáme dostatečně velké kvalitní fotografie..

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

patason

Uživatel
#522 - 5. 3. 2020, 11:45

třeba badatelům pomůže... před časem mě to docela zajímalo a srovnával jsem pod mikroskopem. Názor mám, ale protože se chci vyhnout (zde častému) boji s větrnými mlýny, nechám prostor ostatním:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Evropa1

Uživatel
#523 - 5. 3. 2020, 12:40

barbar napsal/a:

Ty mincovní značky jsou podezřele, myslím konkrétně ten špičkový kus prostřední značka c je protahlejši,ostatní jsou shodné s všemi včetně dalších foto příspěvků. Fidzi to již zmiňoval..
Použití dvou raznic na zkušební ražbu je zřejmě nesmysl. Prošel jsem web i katalogy aukci mincovní značky jsou shodné až na ono protahlejši C zde(možná foto zkresluje )...

Ale ten špičkový kus je zaručeně pravý!

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

patason

Uživatel
#524 - 5. 3. 2020, 12:45

protože je špičkový? :-O

Evropa1

Uživatel
#525 - 5. 3. 2020, 12:49
protože je špičkový? :-O

Protože to je názor člověka, který měl v ruce několik pravých mincí, zná rozdíly a ví co má hledat.
Tento člověk se této problematice věnuje mnoho let.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Uživatel
#526 - 5. 3. 2020, 13:25
Ano,prasklá raznice ....lepší foto k dispozici nemám. Hmotnost je 5,53,průměr 22,9 mm. Ano po identickém kusu s touto vadou jsem ráno pátral,stejně tak jsem namátkou prohlédl i řadu reversů z mincovny ve Velké Bani. Pak by šlo o umnou předělávku z G na C.-...i když se mi to nezdálo...a zcela jistě tomu tak není. Stejně jako Fidžiho mne zarazil počet razidel(min.2)na zkoušku jednoho sta kusů. ...

Problematika této ražby může mít více vysvětlení, stejně tak otázka více razidel.

Třeba se počítalo se zcela regulérní sériovou výrobou a ještě před jejím začátkem ražby byl vznesen požadavek na výrobu více razidel. Pak z nějakého důvodu se rozhodlo o tom, že ražba měděných mincí nebude v masivnějším počtu pokračovat.

Nebo mohla být razidla dodána z jiných mincoven, ve kterých již ražba probíhala a byla prověřena.

Možností malého počtu kusů a více razidel, můžeme namodelovat větší počet.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Kucera

Moderátor
#527 - 5. 3. 2020, 14:10

Hodnotit pravost podle (neověřeného) názoru jednoho člověka není dobrá cesta. Přitom ověření je vcelku jednoduché. Ve vídeňské mincovně je uložena matrice reversu (strana s označením nominálu, ročníku a mincovny) pražského 1 krejcaru 1851, takže možnost relevantního srovnání je možná a jak je vidět byla by i žádoucí.

Evropa1

Uživatel
#528 - 5. 3. 2020, 14:45

Máte pravdu v tom, že názor jednoho člověka je málo. Na druhé straně matrice je jedna věc a vyražená strana mince z této matrice může být věc druhá. Matrice nám totiž nic neřekne o způsobu ražby atd. Z negativního obrazu v raznici se nám může stát, že nabydeme zcela jiná očekávání, než je plastický obraz na minci. A pokud by se jednalo skutečně alespoň o dvě razidla, pak by se celá problematika ještě více zkomplikovala. Proto já bych spíše sázel na dokonalé kusy, znalost výstupů z ražby a dokonalé prověření nemanipulace s mincovní značkou.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

patason

Uživatel
#529 - 5. 3. 2020, 14:51

No a právě i ta dokonalost je podezřelá. Dokonalost a netknutost zcela jistě neodráží stáří bezmála 170 let.

Fidzi

Uživatel
#530 - 5. 3. 2020, 14:59
Protože to je názor člověka, který měl v ruce několik pravých mincí, zná rozdíly a ví co má hledat. Tento člověk se této problematice věnuje mnoho let.

Evropa1 - prekvapuje ma tvoj názor. Práve ty si my tu vtĺkal do hlavy, že nemám veriť autoritám. (falzum XV.grajciara Leopolda I., ktoré na ebay dražil aj samotný Hollhuber) No a teraz nám tu jednu autoritu násilím vnucuješ. Vedomostne sa nedokážem porovnávať so zberateľom FJ I., lebo to nie je moja parketa. Ale ak sa pozriem na fotky tu prezentovaných mincí, tak jednoducho vidím rozdielnu značku mincovne pri minci od Fruhwalda a tých ostatných. Možno je to zlou fotografiou, ale možno nie.

Neviem si predstaviť žiadnu odchýlku práve pri značke mincovne a už vôbec nie pri 100 kusovej emisii. Rovnako si neviem predstaviť takého priemerne lenivého raziča, ako nastavuje raziaci stroj, upína averzné razidlo, potom upína reverzné razidlo, následne vyrazí strojom 30 strižkov a potom sa rozhodne vyskúšať druhé razidlo. Takže demontuje averzné razidlo, demontuje reverzné razidlo, upne averzné razidlo, upne reverzné razidlo, vyrazí ďaľších 30 strižkov a opäť... Nie je to nemožné, len je to nepravdepodobné.

Preto ma zaujíma odkiaľ máte istotu, že sa razilo práve 100 kusov (predpokladám nejaký záznam z mincovne publikovaný v niektorej knihe) a nie napríklad 1000 kusov. Ale aj na vyrazenie 1000 kusov by postačovalo jediné razidlo a všetky mince by boli vyrazené nádherne a bez akýchkoľvek chýb.

Processed coin catalogs 4.068 Auctions / 33.800 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.