Moderátoři: Tomako, smith

acme2000

Moderátor
#21 - 23. 2. 2011, 18:59

v tomhle směru zlatý "trojky" 🙂) v podstatě - bezúdržbový bankovky 🙂)

chybotisky

Uživatel
#22 - 23. 2. 2011, 19:24
Ano, tohle je těžká věc. Nejen však na transport jsou bankovky háklivé. Ono pak s nějakým "super-unc" aby se zacházelo v rukavičkách, s pinzetkou... je to pak strašně náchylné a přijde mito až někdy trochu schizofrenní, když někomu (kdo je vysazen na UNC) ukážu něco ze sbírky a on začne namísto obdivování celku zkoumat lupou, jestli ten růžek není náhodou mikroskopicky roztřepen a jestli někde není stopa po počítačce atd.). prostě - když přes detaily nevidí celek :/

zatím sbírám pouze chybotisky, takže jak říká acme zajímá mě hlavně "celek", jestli je to aUNC nebo WTF, vem to čert.
Ale myslím, že jednou přijde čas i na klasické katalogové sbírání a tam mě stručný a "jasný" popis - "stav 0, viz foto" nikdy nebude stačit.
Jak jsem napsal pár příspěvků výš, každý jsme jiný a každé hodnocení je subjektivní. Pro někoho je jinak bezchybná bankovka s pouhým otlačením od počítačky pořád krásné UNC, jinému už vadí a zlobil by se, že nebyla označena stavem 0.
Znova opakuju pro mě ideální způsob: označení stavu prodejcem plus objektivní popis bankovky doplněný fotkami.
Jako příklad bych uvedl z allegra:

stan zachowania: 1-
mała zagniotka na prawym marginesie i delikatny ślad kleju na górnym marginesie, od strony awersu, a poza tym bez żadnych zastrzeżeń

Miciko

Uživatel
#23 - 23. 2. 2011, 20:33

Pekná tabuľka a slušná práca. Ďakujeme. Otvorili ste ťažkú a večné tému.

Už tu bola viac-krát preberaná. Ja zbieram "len" UNC bankovky. To len píšem preto v uvodzovkách, lebo rôzny predajcovia - Klim, Kohout, Karasievicz, Holna atď. Vám povedia úplne iný názor na totožnú bankovku. Už tu by som videl základný problém. Ak sa tý povedzme najväčší a najskúsenejší nezhodnú, tak ako sa môžeme mi ostatný? Veľa vecí som bral a kupoval v zbierke ako UNC. Postupom času to ale vidím na stav 0+, 0-, 1++, atď. Keď čítam tie kritéria. Jedno Vám tu prepíšem. Pochádza od starého zberateľa:

UNC - intaktný stav
0+ - niečo sa mi nezdá
0 - nabúraný roh
0- - prehnutý roh
1+ - nepatrne prehnutá
1 - raz prehnutá
1- - prehnutá plus roh/ušpinenie atď.

Hlavným problémom pri UNC sú zrejme rožky. A ich opotrebenie. Tu by som však poukázal na literatúru. V ktorom koľvek období našej histórie bol problém z uskladnením a prepravou bankoviek. Londýnske boli uložené v bývalom kameňolome alebo niečom obdobnom, v drevených bedniach, poukážky boli transportované vo vlaku a zrejme vreciach, alebo taký je preklad, každý večer boli tieto vrecia vyhádzané z vagónov väčšinou do uzamykateľných skladov, a strážené, ráno opať naložené atď. Takže UNC stavy pri neperforovaných poukážkach budú a sú zrejme raritou. Mohol by som pokračovať ďalej. Skôr ma zaráža dostupnosť bankoviek R-U bez kolku a s kolkom a ich kvalita. Sám niektoré vlastním a ich stav je naozaj intaktný. Kde a ako boli skladované? Či ležali niekde v kúte v bedni 100 rokov nepovšimnuté?

Miciko

Uživatel
#24 - 23. 2. 2011, 20:38

A majú perfektné rožky. Keď človek sleduje v tv zábery z trezorov bánk, nové bankovky sú v nich uložené v balíčkoch na regáloch, vo veľkých kopách. Balíčky sú poprehýbané, krivé atď. A stále ide o nové kusy a teda UNC. Ale už tam prichádza k miernemu zničeniu napríklad rožkov. Takže logicky aj predchádzajúce bankovky z rôznych období boli a stále zrejme sú ( nemám potrebné informácie) takto uložené niekde v trezore a čakajú.

Miciko

Uživatel
#25 - 23. 2. 2011, 20:46

Ja sám rád vyťahujem a prezerám bankovky. A "bohužiaľ" som si už aj sám nejaký ten roh poškodil. A predomnou tú bankovku tiež zrejme už pár ľudí držalo v rukách a občas sa im to tiež určite stalo. Ak by som ich mal chytať ako bolo hore uvedené do pinzety a podobne, tak by som v tom ja osobne význam nevidel. Ale určite sú medzi nami aj taký. A aj časový faktor hraje dôležitú rolu. Ktorá 50-70-100 ročná vec je ako nová? Česť výnimkám. Ak nebola (v našej téme bankvka) vytlačená a hneď alebo po krátkom čase založená do albumu, tak nejaké to poškodenie za tých pár desiatok rokov určite utŕžila. Aspoň v podobe oblého či poškodeného rožku.

Miciko

Uživatel
#26 - 23. 2. 2011, 20:48

A zrejme som sa trochu viacej rozpýsal, ako pozerám vyššie 😳 😳 😳

acme2000

Moderátor
#27 - 23. 2. 2011, 20:49

Miciko, díky za zajímavý příspěvek - reakce k některým částem:
1) Kohout, Klim, Holna... jsou sice "největší", "nejzkušenější", ale jsou to taky JEN lidi a ne stroje, takže hodnotí subjektivně (možná s větším citem, že si "grading" nosí v hlavě). Nicméně jsou i obchodníci, tj. pokud prodávají bankovku, je to 2- pokud by tu samou kupovali, je to 3+ (každý obchodník chválí své zboží, to není nic nenormálního).

S těmi krítérii "starého sběratele" - není to špatné - má to svou logiku a odůvodnění - jak to pokračuje dál?

Se stavem čs bankovek - ono mě překvapuje obecně, že např. kolkované bankovky jsou UNC - kolkovali to lidi, v bankovkách "listovali" prsty a rukama... (jestli jste to někdy viděli buď v TV nebo na fotkách, nijak se s novýma bankovkama nemazlili).

acme2000

Moderátor
#28 - 23. 2. 2011, 20:54

rozepsal jsi se 🙂 ale dobře, když je to k věci 😉 tak ještě dodatečná reakce k dalšímu příspěvku - vím, že se tradovalo, že starší sběratelé z ČNS chodili pro bankovky do sbírek přímo do banky a nechali si vyndat bankovky z prostřed balíčku, tak aby byly skutečně co nejlepší. Ale teď (když je tam železnej proužek a nad tím je bankovka téměř vždy s jemným prohybem vzniklým při řezání) už to asi tak jednoduchý neni. V zahraničí (Asie) zas přímo banka secvakává bankovky svorko, takže nejlepší co jde dostat je intaktní stav s dvěma dírama.

Jak jsem už zmiňoval dříve - "zlatý trojky" 🙂

Dracek

Uživatel
#29 - 23. 2. 2011, 21:08

Jak tedy označit toto?!?
Sice má dírky(tedy stav cca 3), ale je přímo z tiskárny/banky - tedy sta UNC...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Miciko

Uživatel
#30 - 23. 2. 2011, 21:33

Z predajcami je to tak. Súhlasím. Sám som si to vyskúšal. Skôr mi išlo o to rozdielbe hodnotenie.
A kolkovanie samo o sebe je zaujímavé. Raz som sa stretol z výrazom bankový ohyb a nie prehyb. Dodnes mi ho presne nikto nevysvetli, o aký stav by sa jednalo. Či UNC alebo aUNC a pod. Vznikol pri kolkovaní a bankovky boli v balíčkoch stiahnuté gumičkou a pod. Takže stredom boli viac ohnuté a nechaté tak. Časom sa to ukázalo. A bankovky napr. zo SŠ hlavne perf. 100 Ks specimen kolok sú UNC. A boli brané do rúk dvakrát. Raz pri kolkovaní, ak bolo ručné a raz pri perforovaní. A sú bez poškodenia. Škoda, že sa snami už nebaví Gordot, zrejme by nám niečo poučné napísal. Alebo aspoň niekto starší, čo pri tom možno pracoval.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1836

Rakousko - čistá - č. 1836

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Album na bankovky, papírová platidla - CLASSIC GRANDE GIGANT

Album na bankovky, papírová platidla - CLASSIC GRANDE GIGANT

Cena: 1298,- Kč

Přejít na eshop
Europa - Gastronomie - č. 436 - razítkovaná

Europa - Gastronomie - č. 436 - razítkovaná

Cena: 9,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Martin Hanzal - 359

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Martin Hanzal - 359

Cena: 19,- Kč

Přejít na eshop
70 let pozemního hokeje - čistá - č. 2307

70 let pozemního hokeje - čistá - č. 2307

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Bezpečnost silničního provozu - BESIP - čistá - č. 3005

Bezpečnost silničního provozu - BESIP - čistá - č. 3005

Cena: 1,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1081

Rakousko - čistá - č. 1081

Cena: 11,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - aršík - čistý - block 6

Rakousko - aršík - čistý - block 6

Cena: 9,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 719-722

NSR - čistá - č. 719-722

Cena: 28,- Kč

Přejít na eshop
Finále MS v kopané - Chile 1962 - čistá - č. 1258

Finále MS v kopané - Chile 1962 - čistá - č. 1258

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop