Moderátoři: Tomako, smith

numpszi

Moderátor
#71 - 22. 12. 2015, 22:12

Fidzi napsal/a:

Z dlhoročnej praxe viem, že na slovenských bankovkách sa vyskytuje len polkruhová stopa so stredom v zalisovanom metalickom pásiku. Na slovenských korunových bankovkách sa vyskytuje od nominálu 100 Sk vyššie. Teda tam, kde sa nachádza širší metalický pásik.

Podľa mňa stopa vzniká pri rezaní bankoviek, keď prítlakom noža rezačky na tvrdý metalický pásik dochádza k deformácii mäkkého okraja bankovky, ktorý sa tlakom deformuje. Ja tento stav posudzujem ako UNC, pretože je to následok výrobného
postupu a niekedy je veľmi obtiažne bankovku bez takejto deformácie získať.

"cutting cup" sa to vola, vyrobna chyba, v takomto pripade bankovka je este stale UNC

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

dula77

Uživatel
#72 - 22. 12. 2015, 22:23

jedná sa o niečo podobné ako sem dal numpszi, jedná sa o slovenské bankovky a ako píše Fidzi je to na vyšších nomináloch. ZAjtra to pozriem či je to pri metalických pásikoch.
ďakujem.

blasko.juraj.ml@gmail.com

Mabrak

Uživatel
#73 - 3. 1. 2015, 18:48

Ahoj v novém roce, chtěl bych se zeptat na podobnou věc. Když jsem kdysi dělal v bance, tak balíky bankovek byly vázány do tzv. buntů umělohmotnou páskou. To už v měnové odluce v roce 1993. A tenkrát nám je vozili z ČNB právě vyvázaný v těch buntech a byly tak napresovaný, že ta páska na krajních bankovkách nechala rýhu. Bankovka jinak byla jak z tiskárny až na tu rýhu. Zpravidla to schytaly krajní balíky v buntu. Tak by mě zajímalo, zda tato vada je aUNC nebo UNC jak uvádíte u té vady z tiskárny. A pokud se takto balily bankovky do buntů, tak jak dlouho, resp. od kdy. Díky předem za odpověď

Fidzi

Uživatel
#74 - 3. 1. 2015, 20:54

Pokrčený okraj bankovky z viazania plastovou páskou nie je výrobná vada, ale poškodenie pri balení. Bankovka je aUNC.

Processed coin catalogs 4.068 Auctions / 33.800 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

chybotisky

Uživatel
#75 - 15. 1. 2017, 14:07

Nechci otevírat znovu téma zachovalosti N/UNC, ale nedávno jsem četl článek o hodnocení stavu bankovek polských kolegů, který mi přišel sympatický, do toho jsem si pořídil několik N-bankovek současné Kulhánkovy emise z různých zdrojů, ať už sálových aukcí či ověřených spolehlivých prodejců na aukru. Po rozbalení jsem byl celkem zklamaný, stupněm N jak ho chápu a vnímám já se mohla chlubit sotva třetina bankovek, většina měla vadu v podobě promáčknutého půlkruhu v horní části v oblasti proužku nebo jiné drobné pouze pod světlem viditelné vady (nepatrné otlačky, oťukané rožky), které ale v mých očích degradují bankovku na stav 0.
Přiznám se moje míra tolerance je u nových stále platných bankovek prakticky nulová, očekávám perfektní kvalitu bez jakýchkoli přívlastků nebo mínusíků.

Proto se ptám je ze zvědavosti a statisticky, jaký máte ve sbírkách u novodobých bankovek poměr těch, které jsou bez jakýchkoli vad nebo nedokonalostí bez ohledu na to, jestli tyto vznikly ještě v tiskárně například během řezání nebo až dodatečně neopatrnou manipulací?
A případně kam na ně chodíte?

zdendaz

Uživatel
#76 - 15. 1. 2017, 15:25

Já věřím, že ona promáčklina v oblasti ochranného proužku je od řezačky. Jak píšou kolegové v předchozích příspěvcích, je třeba rozlišit umístění té promáčkliny. Pokud je v oblasti ochranného proužku (ať už v horní nebo dolní části, někdy i obou), jedná se, dle mého názoru, o výrobní "vadu" a tudíž asi lze hodnotit jako UNC. Je-li promáčklina v jiném místě bankovky, může být způsobena např. páskou v balíčku (i když si myslím, že ty klasické papírové pásky takovou sílu nemají) - přikláním se k hodnocení stavem aUNC, to už by pak neměla být vada přímo z výroby. Pokud je promáčklina v oblasti ochranného proužku (který je u každého nominálu na trochu jiném místě), nevěřím, že je to způsobeno plastovou páskou na svázání balíčku bankovek. Ideální by byla prohlídka výroby v STC, ale tam už se asi běžný smrtelník hned tak nedostane.

U bankovek ČR sbírám 1ks od každého sériového písmena od každého nominálu a mám ve sbírce 1/3 bankovek s tím ohybem, ať už je od čehokoliv. Není jednoduché některé kusy sehnat bez. Prověřených a důvěryhodných prodejců (ať už na aukru, či mimo něj) se předem ptám, případě u sálovek nekupuji bez prohlídky. Je to spíše tip, ale určitě takových 70% novodobých bankovek, co se mi dostalo do rukou, je s tímto ohybem. Některé nominály více než jiné.

Jsem zvědavý na poměr bankovek s ohybem u Pánů sběratelů s letitými sbírkami.

chybotisky

Uživatel
#77 - 15. 1. 2017, 19:58

Díky zdendoz,

neřešme už UNC/aUNC, z výroby či manipulací, prostě pokud je tam cokoli, není to (pro mě) N. Potvrdil jsi tedy moji čerstvou zkušenost, že zhruba 70% nabízených novodobých N-bankovek je s nějakou (sebedrobnější) vadou.

jirka72

Uživatel
#78 - 16. 1. 2017, 10:06

promacklina u ochranneho prouzku je proste fakt, ktery je dusledkem rezani. Vsechny jsou podle me UNC, pokud to tam neni, je to GEM UNC.

Brett

Uživatel
#79 - 16. 1. 2017, 12:43
promacklina u ochranneho prouzku je proste fakt, ktery je dusledkem rezani. Vsechny jsou podle me UNC, pokud to tam neni, je to GEM UNC.

jirka a teraz to prosím napíš v našej Česko - Slovenskej stupnici zachovalosti. Ak tie s tou "promačklinou" sú N, tak tie bez nich sú?

zdendaz

Uživatel
#80 - 16. 1. 2017, 13:43
jirka a teraz to prosím napíš v našej Česko - Slovenskej stupnici zachovalosti. Ak tie s tou "promačklinou" sú N, tak tie bez nich sú?

Asi jak uvádějí někteří prodejci na aukru: špičkový či luxusní sběratelský stav UNC 🙂

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1429

Rakousko - čistá - č. 1429

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1768

Rakousko - čistá - č. 1768

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 POMfila Španělsko – 1965-1977 - nezasklené (75 listů), vč.zesílených obalů, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila Španělsko – 1965-1977 - nezasklené (75 listů), vč.zesílených obalů, papír 160gr.

Cena: 975,- Kč

Přejít na eshop
Kapesní mikroskop s žárovkovým osvětlením - LCH MC01 - D 177A

Kapesní mikroskop s žárovkovým osvětlením - LCH MC01 - D 177A

Cena: 899,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 890-891

NSR - čistá - č. 890-891

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
GRANDE mezilisty - GRANDE ZWL

GRANDE mezilisty - GRANDE ZWL

Cena: 129,- Kč

Přejít na eshop
PL 2598-2599 - Pražský hrad - kompletní řada PL - čistý

PL 2598-2599 - Pražský hrad - kompletní řada PL - čistý

Cena: 66,- Kč

Přejít na eshop
Expozice Vojenského muzea ČSSR - čistá - č. 2685-2687

Expozice Vojenského muzea ČSSR - čistá - č. 2685-2687

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Lupa textilní - LCH FD90A - D 100B

Lupa textilní - LCH FD90A - D 100B

Cena: 315,- Kč

Přejít na eshop
Pražské jaro 1986 - čistá - č. 2742

Pražské jaro 1986 - čistá - č. 2742

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop