Moderátoři: Tomako, smith

opelomega36

Uživatel
#1 - 6. 8. 2007, 21:34

Myslím, že je pravej čas oprášit starou sbírku bankovek, co tu mam doma, a trošku jí rozšířit atd. Jen mam takovej menší problém 😕 Bankovkám vůbec nerozumím, tak bych potřeboval nějaké rady... hlavně podle čeho se vůbec sbírají? podle serie?

vladik

Uživatel
#2 - 6. 8. 2007, 23:18

No podle mého je to jako když sbíráš mince. Můžeš sbírat co chceš !!!!!!!

rihav

Uživatel
#3 - 7. 8. 2007, 15:38
Myslím, že je pravej čas oprášit starou sbírku bankovek, co tu mam doma, a trošku jí rozšířit atd. Jen mam takovej menší problém 😕 Bankovkám vůbec nerozumím, tak bych potřeboval nějaké rady... hlavně podle čeho se vůbec sbírají? podle serie?

No bankovky se sbiraji podle nalady a chuti 🙂 Pokud zacinas, tak bych sbiral jen "podle katalogu", tj. snazil se mit kompletni sbirku ruznych bankovek usporadane podle toho v jakem poradi byly emitovany. Az budes mit jakous takous "kostru sbirky" je mozne se pustit do sbirani ruznych typu jednotlivych bankovek, napr. perforovane/neperforovane/s ruznymi druhy perforaci ap.

Dalsi moznost je taky sbirani podle serii. Vzasade existuji dva pristupy :

1, sbirani "podle pismena" serie
2, sbirani "podle cisla" serie

Oboje ukazu na prikladu 10kc 1986 (serie V,P,J 01 - nevimkolik - sedim v praci a katalog je doma 🙂 )

Podle prvniho pristupu budou stacit tri kousky, jeden ze serie V, jeden z P a jeden z J a je jedno s jakymi cisly.
Podle druheho pristupu jich bude potreba vic, teda 1 - nevimkolik od serie V, 1 - nevimkolik od P a to stejne od J

Sice nekomu muze prijit ten druhy zpusob mirne sileny, ale i taci lidi existuji (treba ja 🙂, byt jsem s tim zacal pomerne nedavno)

PS. ja vim, ze to "podle pismena" a "podle cisla" nemusi platit u vsech bankovek (nektere nemaji v serii pismena, jine zas cisla), ale tady to je jen pro ilustraci..

Abych nezapomnel, tak to co jsem psal, jsem psal s ohledem na nase bankovky (treba sbirku nouzovek mam usporadanou jinak). A taky podle toho, jak to vidim ja. Jestli je nekdo jineho nazoru sem s nim 😎

opelomega36

Uživatel
#4 - 7. 8. 2007, 20:49

Díky za rady, pořídím si nějakej katalog a postím se do toho... Viděl bych to na variantu "podle písmena" aspoň zatím....

jano7B9

Uživatel
#5 - 7. 8. 2007, 21:02

...ta varianta zbierania podla cisla...akoze do postupky od 1 do neviem kolko asi u sucastnych bankoviek nema vyznam co?? v banke mi ich daju kolko chcem ..teda kolko mam na ucte 😉

... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

Jirka318

Uživatel
#6 - 5. 11. 2011, 21:25

Dobrý den, jsem nováček pokud jde o bankovky. Zajímalo by mě, jaký je váš názor na sbírání bankovek do běžného pořadače s pevnými foliemi.

Také bych rád věděl, jak moc rozšířené jsou v této oblasti padělky a na co si dávat pozor.

mischel13

Uživatel
#7 - 5. 11. 2011, 21:29

Já používám také obyčejné pořadače, osvědčily se mi perfektně! 😉

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

jirka72

Uživatel
#8 - 5. 11. 2011, 21:34

ke druhe casti dotazu - toto je na dlouhe vypraveni, falzifikatu se vyskytuje pomerne dost dobovych (i ty jsou nekdy docela cenne, ale horsi je, kdyz je nekdo vydava za original). A pak jsou obcas se vyskytujici novodoba falza, nekdy mohou vznikat i upravovanim starych bankovek. Je toho hodne, nevim, co bych k tomu kratce napsal.

Dracek

Uživatel
#9 - 5. 11. 2011, 21:51

otázka je, jak definujeme "běžný pořadač", mnohé mohou být chemicky pro bankovky nevhodné...

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

mischel13

Uživatel
#10 - 5. 11. 2011, 22:10

Co by mohl papírový pořadač chemicky udělat? 😉 Dracku, nehledej problémy tam, kde nejsou! 😉 Mám to v nich už xlet a ani té stovce nesežloutlo "K" 😁

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Kovové mincovní etue - NOBILE 38

Kovové mincovní etue - NOBILE 38

Cena: 195,- Kč

Přejít na eshop
Češi Evropě - J. Á. Komenský - razítkovaná - č. 284

Češi Evropě - J. Á. Komenský - razítkovaná - č. 284

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 973

NSR - čistá - č. 973

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Znamení zvěrokruhu - Váhy - razítkovaná - č. 218

Znamení zvěrokruhu - Váhy - razítkovaná - č. 218

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Bublinky na mince CAPS 24,5

Bublinky na mince CAPS 24,5

Cena: 102,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1604

Rakousko - čistá - č. 1604

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Městská architektura - Brno - razítkovaná - č. 35

Městská architektura - Brno - razítkovaná - č. 35

Cena: 1,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 957

Rakousko - čistá - č. 957

Cena: 84,- Kč

Přejít na eshop
Krásy naší vlasti - 750 let města Brna - razítkovaná - č. 9

Krásy naší vlasti - 750 let města Brna - razítkovaná - č. 9

Cena: 18,- Kč

Přejít na eshop
Poštovní známky ceny obsaženy v sadě 9 CD-ROMu - World Philately

Poštovní známky ceny obsaženy v sadě 9 CD-ROMu - World Philately

Cena: 3501,- Kč
Cena po slevě: 1926,- Kč

Přejít na eshop