Moderátoři: Jaromir, dejvy, pavlinka, smith, ikanek

ikanek

Moderátor
#21 - 7. 4. 2011, 21:20

Tady bych se zastal odedka. Na mokré známky bych pinzetu nebral, jenom prsty. S pinzetou se ti lehce stane, že najednou je v ní díra, ani nevíš, jak se to stalo. A nebo kromě díry se najednou známka roztrhne, hlavně pokud ještě drží třeba na výstřižku.

Yrjo

Uživatel
#22 - 7. 4. 2011, 21:25
Tady bych se zastal odedka. Na mokré známky bych pinzetu nebral, jenom prsty. S pinzetou se ti lehce stane, že najednou je v ní díra, ani nevíš, jak se to stalo. A nebo kromě díry se najednou známka roztrhne, hlavně pokud ještě drží třeba na výstřižku.

To je právě ono... některé známky mají hodně houževnaté lepidlo a z výstřižků opravdu nejdou. Ty pak opatrně sesmekávám prstem... když je známka zcela odlepená tak ji lovím pinzetou...

Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...

Akir

Moderátor
#23 - 7. 4. 2011, 22:34

Jak poslouchám, tak dávate přednost "obyčejné" vodě. Žádná "chemie"...

babygulka

Moderátor
#24 - 7. 4. 2011, 22:36

klasicka voda... podla toho aka je znamka z daneho obdobia...

turtleoverhead

Uživatel
#25 - 8. 4. 2011, 00:18
To je právě ono... některé známky mají hodně houževnaté lepidlo a z výstřižků opravdu nejdou. Ty pak opatrně sesmekávám prstem... když je známka zcela odlepená tak ji lovím pinzetou... Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...

Tento problém jsem vyřešil jednoduše,
nesbírám je.
😃

babygulka

Moderátor
#26 - 8. 4. 2011, 00:32

tak zbieraj ciste....

Jaa-chym

Uživatel
#27 - 8. 4. 2011, 00:38
To je právě ono... některé známky mají hodně houževnaté lepidlo a z výstřižků opravdu nejdou. Ty pak opatrně sesmekávám prstem... když je známka zcela odlepená tak ji lovím pinzetou... Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...

Minule jsem zde pokládal tento dotaz, na závěr z toho vyplynulo, že nezbyde, než ji nechat na výstřižku..

Yrjo

Uživatel
#28 - 8. 4. 2011, 00:50
Tento problém jsem vyřešil jednoduše, nesbírám je. 😃

Tak vzhledem k tomu, že sbírám námět, tak se jim občas nevyhnu. Třeba Bundes Michel čísla 1531 až 1534 nebo 2676. Přece mi nebudou chybět... 😉 Ale toho kdo je vymyslel bych nejradši... 👿

dejvy

Moderátor
#29 - 8. 4. 2011, 01:29

Už jsem to tady někde psal (kdo se nudí, ten si i najde) 😆.
U samolepicích známek je to podobné jako u známek s klasickým lepem - některé jdou velmi lehce (většina BRD), jiné trochu obtížněji (USA) a další hodně špatně (Francie).

Mimochodem tyto názvy pro použitý typ lepu (či spíše způsob lepení) používají němci (pro ty, co občas používají Michel a nehodlají se zdokonalovat v němčině):

  • selbstklebend = samolepicí
  • naßklebend = vlhkem lepící

blazek007

Moderátor
#30 - 8. 4. 2011, 10:51

Já se ještě vrátím ke koupání známek a zbavování nálepek - samozřejmě razítkovaných. Dát do vlažné vody a počkat, až nálepka nebo i zbytky papíru z dopisu povolí. Potom na chvíli znovu do vlažné vody a na ssavý papír a počkat, až známka trochu oschne, ale ještě je vlhká. Potom znovu na ssavý papír, přikrýt dalším a nejlepší je vložit do staré bezcenné knihy a pořádně zatížit, klidně přes noc. Známka je jako "nová". Co se týká známek které mají houževnatý lep - některé starorakouské známky a Hradčany - , tak až trochu oschne, lícem na ssavý papír, přikrýt kuchyňskou folií a zatížit. Po oschnutí se známka z folie krásně sloupne. Nebo jak píše Smith - když není ssavý papír, tak obyčejný kancelářský. Ale zásadně nedát na staré rady a do vody nic nepřidávat (saponát, kuchyňskou sůl a jiná blbstva).

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Petr Svoboda - 16

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Petr Svoboda - 16

Cena: 12,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2022, zákl. verze - (10 listů), bez euroobalů, nezasklené, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2022, zákl. verze - (10 listů), bez euroobalů, nezasklené, papír 160gr.

Cena: 85,- Kč

Přejít na eshop
EUROPA 2012: Návštěva - Slovensko č. 515

EUROPA 2012: Návštěva - Slovensko č. 515

Cena: 32,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1744

Rakousko - čistá - č. 1744

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Čtyřlístek: výplatní písmenová známka A s kupóny pro přítisky - č. 641 - 6x kupony

Čtyřlístek: výplatní písmenová známka A s kupóny pro přítisky - č. 641 - 6x kupony

Cena: 89,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy POMfila SR - ročník 2009, A4, papír 160 g, rozš. verze - (16), vč. zesílených obalů

Albové listy POMfila SR - ročník 2009, A4, papír 160 g, rozš. verze - (16), vč. zesílených obalů

Cena: 165,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1633

Rakousko - čistá - č. 1633

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 2062

Rakousko - čistá - č. 2062

Cena: 14,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Vladimír Růžička - 5

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Vladimír Růžička - 5

Cena: 12,- Kč

Přejít na eshop
PL 1624 - Světová výstava poštovních známek PRAGA 1968 - čistý

PL 1624 - Světová výstava poštovních známek PRAGA 1968 - čistý

Cena: 45,- Kč

Přejít na eshop