Moderátoři: Jaromir, dejvy, pavlinka, smith, ikanek

ikanek

Moderátor
#21 - 7. 4. 2011, 21:20

Tady bych se zastal odedka. Na mokré známky bych pinzetu nebral, jenom prsty. S pinzetou se ti lehce stane, že najednou je v ní díra, ani nevíš, jak se to stalo. A nebo kromě díry se najednou známka roztrhne, hlavně pokud ještě drží třeba na výstřižku.

Yrjo

Uživatel
#22 - 7. 4. 2011, 21:25
Tady bych se zastal odedka. Na mokré známky bych pinzetu nebral, jenom prsty. S pinzetou se ti lehce stane, že najednou je v ní díra, ani nevíš, jak se to stalo. A nebo kromě díry se najednou známka roztrhne, hlavně pokud ještě drží třeba na výstřižku.

To je právě ono... některé známky mají hodně houževnaté lepidlo a z výstřižků opravdu nejdou. Ty pak opatrně sesmekávám prstem... když je známka zcela odlepená tak ji lovím pinzetou...

Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...

Akir

Moderátor
#23 - 7. 4. 2011, 22:34

Jak poslouchám, tak dávate přednost "obyčejné" vodě. Žádná "chemie"...

babygulka

Moderátor
#24 - 7. 4. 2011, 22:36

klasicka voda... podla toho aka je znamka z daneho obdobia...

turtleoverhead

Uživatel
#25 - 8. 4. 2011, 00:18
To je právě ono... některé známky mají hodně houževnaté lepidlo a z výstřižků opravdu nejdou. Ty pak opatrně sesmekávám prstem... když je známka zcela odlepená tak ji lovím pinzetou... Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...

Tento problém jsem vyřešil jednoduše,
nesbírám je.
😃

babygulka

Moderátor
#26 - 8. 4. 2011, 00:32

tak zbieraj ciste....

Jaa-chym

Uživatel
#27 - 8. 4. 2011, 00:38
To je právě ono... některé známky mají hodně houževnaté lepidlo a z výstřižků opravdu nejdou. Ty pak opatrně sesmekávám prstem... když je známka zcela odlepená tak ji lovím pinzetou... Mimochodem, jak řešíte známky se samolepicím lepidlem? Jsem teď takový problém řešil, naštěstí byla na papíru takové konzistence, že šla odlepit a umýt od lepidla, ale to asi vždycky nejde...

Minule jsem zde pokládal tento dotaz, na závěr z toho vyplynulo, že nezbyde, než ji nechat na výstřižku..

Yrjo

Uživatel
#28 - 8. 4. 2011, 00:50
Tento problém jsem vyřešil jednoduše, nesbírám je. 😃

Tak vzhledem k tomu, že sbírám námět, tak se jim občas nevyhnu. Třeba Bundes Michel čísla 1531 až 1534 nebo 2676. Přece mi nebudou chybět... 😉 Ale toho kdo je vymyslel bych nejradši... 👿

dejvy

Moderátor
#29 - 8. 4. 2011, 01:29

Už jsem to tady někde psal (kdo se nudí, ten si i najde) 😆.
U samolepicích známek je to podobné jako u známek s klasickým lepem - některé jdou velmi lehce (většina BRD), jiné trochu obtížněji (USA) a další hodně špatně (Francie).

Mimochodem tyto názvy pro použitý typ lepu (či spíše způsob lepení) používají němci (pro ty, co občas používají Michel a nehodlají se zdokonalovat v němčině):

  • selbstklebend = samolepicí
  • naßklebend = vlhkem lepící

blazek007

Moderátor
#30 - 8. 4. 2011, 10:51

Já se ještě vrátím ke koupání známek a zbavování nálepek - samozřejmě razítkovaných. Dát do vlažné vody a počkat, až nálepka nebo i zbytky papíru z dopisu povolí. Potom na chvíli znovu do vlažné vody a na ssavý papír a počkat, až známka trochu oschne, ale ještě je vlhká. Potom znovu na ssavý papír, přikrýt dalším a nejlepší je vložit do staré bezcenné knihy a pořádně zatížit, klidně přes noc. Známka je jako "nová". Co se týká známek které mají houževnatý lep - některé starorakouské známky a Hradčany - , tak až trochu oschne, lícem na ssavý papír, přikrýt kuchyňskou folií a zatížit. Po oschnutí se známka z folie krásně sloupne. Nebo jak píše Smith - když není ssavý papír, tak obyčejný kancelářský. Ale zásadně nedát na staré rady a do vody nic nepřidávat (saponát, kuchyňskou sůl a jiná blbstva).

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Michal Rozsíval - 370

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Michal Rozsíval - 370

Cena: 19,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1430-1433

Rakousko - čistá - č. 1430-1433

Cena: 46,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1906

Rakousko - čistá - č. 1906

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Hudební nástroje - čistá - č. 2085-2089

Hudební nástroje - čistá - č. 2085-2089

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 795

NSR - čistá - č. 795

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1155

Rakousko - čistá - č. 1155

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1080

Rakousko - čistá - č. 1080

Cena: 11,- Kč

Přejít na eshop
XXII. letní OH Moskva 1980 - čistá - č. 2418-2421

XXII. letní OH Moskva 1980 - čistá - č. 2418-2421

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1966

Rakousko - čistá - č. 1966

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 825

NSR - čistá - č. 825

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop