Moderátoři: Tomako, smith

malymrk

Uživatel
#1 - 8. 7. 2008, 00:55

Zdravím všechny sběratele bankovek. Jsem sběratel úplný začátečník a prosím o radu v několika věcech. Všude čtu o tom že nej bankovky do sbírky jsou UNC. Několik takových mám (ne moc cenných) a daleko více se mi líbí bankovky v kvalitě 1 nebo 2. Přecejenom se mi zdají tako "věrohodnější", ne jako by právě vyšly z kopírky. Myslíte že má cenu sbírat bankovky prošlé oběhem a investovat do nich? Dále bych se chtěl zeptat co znamená výraz " falzum Maczaros". Několikrát jsem se s tím setkal a nevím co to znamená. A poslední věc, četl jsem něco o časopise nebo magazínu Notafilie, zajímalo by mně kde a jek se k němu dá dostat.
Díky moc za odpovědi, pomůžou mi do začátku.

Tomako

Moderátor
#2 - 8. 7. 2008, 01:18

Bankovky prosle obehem sice jsou verohodnejsi,ale ze bych investoval do takove sbirky to asi ne.Ne ze bych tedy doma zadne takove nemel,ale ty jsem dostal vetsinou zdarma od znamych.Samozrejme u starych bankovek neni casto jina moznost ale soucasne bankovky bych bral v UNC.
Ohledne Meszarose(a jeho party) to byl padelatel bankovek.

Šenfi

Moderátor
#3 - 8. 7. 2008, 02:02

Ve sběratelství se meze nekladou, takže si sbírej jakou kvalitu chceš, je ale nutné si uvědomit, že pokud budeš chtít časem něco vyměnit, tak se ti může stát a nejspíš i stane, že o tyto bankovky nebude zájem a při prodeji za ně dostaneš mnohem nižší cenu. Takže bych ti radil sbírat přeci jen radši "N"......jen tak mimo mísu, dle mého názoru je krásná "N"-ková bankovka mnohem hezčí, než překládaná a ušmudlaná 2. Jinak, pokud to sbíráš spíš kvůli ceně, tak se u novějších radši zaměř na perforovaný "N"
Co se týká Maczarosze, tak to byl maďarský padělatel prvních čs. státovek (mám rozpracovanej článek na toto téma, kterej by měl být někdy v budoucnu na notafilii.net) , tady jsi se s tím určitě setkal u 500 Kč/1919......i přesto, že jde o falzifikát, tak přesto má poměrně vysokou cenu, která je samozřejmě řádově nižší, než originál.
Takže pokud ho vlastníš, tak se ho nezbavuj 😉

rihav

Uživatel
#4 - 8. 7. 2008, 14:16

Já to vezmu postupně, asi zopakuju něco dřív napsanýho, ale snad to neva 🙂

UNC - kvalita sbíraných bankovek je individuální věc, takže pokud se Ti líbí bankovky v kvalitě 1 nebo 2 klidně je sbírej. Sbírka bankovek, aspon pro mě, je to, co mi dělá radost a proto sbírám hlavně to, co se mi líbí a v kvalitě, jakou chci. A navíc, oproti těm, kterí sbírají bankovky v UNC hodně ušetříš 🙂 Takže abych to shrnul, sbírat klidně, ale investovat ne, protože platí, že čím více zachovaná bankovka, tím vyšší cena a taky její nárust.

Meszaros - tak se říká padělané 500Kč 1919, liší se od orginálu číslovačem, nemá vodotisk (ten je jen natištěn), v jednom nápise chybí háček nad Č a taky se liší cenou. Hezký originál se prodá i za 500 000,- a padělek v UNC cca za 15 000,-

Notafilie - je magazín, který vydává ČNS PPP. Teď už vychází dost nepravidelně. Zatím vyšlo 38 (nebo 39 🙂 ) čísel a je to pro sběratele bankovek docela zajímavé čtení, takže doporučuji sehnat.

Jinak pokud to myslíš opravdu vážně se sbíráním bankovek, tak doporučuji stát se členem ČNS Pobočky Papírových platidel (web tady ) budeš moct chodit na jejich aukce a taky se stát předplatitelem výše zmíněné Notafilie. Další věc, určitě si pořiď katalog, pro naše území je jednoznačně nejlepší tenhle
Jan Bajer - Papírová platidla Československa 1919-1993, České republiky,Slovenské republiky 1993-2003..

malymrk

Uživatel
#5 - 8. 7. 2008, 14:47

díky moc za odpovědi, sbírat chci spíš pro radost, bankovky mi připadají nádherné bez rozdílu. Ale snad časem přijde i na ty UNC.

to rihav: díky za informace, někde jsem tu četl že máš nějaká čísla toho časopisu v el. podobě. Myslíš že bys mi mohl nějaký exemplář poslat do začátku? kouknu na to a uvidím. Dost by mě třeba zajímal ten článek o 5000/1919.
Katalog už jsem si pořídil, mám Bajera o kterém píšeš,ale starší vydání, myslím že z roku 1999 a pak od Novotného "papírová platidla" z roku 2007.

díky všem, mějte se

Robbie

Uživatel
#6 - 8. 7. 2008, 18:21

Svatá pravda, Rihave 🙂

..::R::..
robert.kurucz@email.cz

malymrk

Uživatel
#7 - 18. 7. 2008, 22:46

Mám další dotaz, jakým způsobem lze u série bankovek (např. bankovky 1953) určit o jaký tisk se jedná? Někde vidím ruský tisk, někde český nebo londýnský. Pokud jsem bankovky kupoval jednotlivě je ještě nějaká možnost toto rozlišit? Pak by mně zajímalo jaký je rozdíl v hodnotě těchto bankovek. Jestli i tisk má vliv na cenu.

Díky za odpovědi.

Šenfi

Moderátor
#8 - 18. 7. 2008, 23:50

Rozdíl mezi ruským a českým tiskem u bankovek vzoru 1953 poznáš podle série. U ruskýho to jsou série:
1 Kčs.....A, B, C, D, Z
3, 5, 10 Kčs....A, B, C, Z
25 Kčs...A, B, Z
50 Kčs....A, B
100 Kčs......A, B, C, D

Ohledně ceny obou tisků, tak ta je stejná a to pod 400 Kč (dřív byl opravdu dražší ruský tisk)

Londýnské vydání jsou bankovky vytištěné naší exilovou vládou za války v Anglii. Jde například o nominály: červená pětikoruna, zelená desetikoruna, stovka s Masarykem, dvacky s Borovským, padesátka se Štefánikem, pětikilo s Kollárem a tisícovka s Jiřím z Poděbrad. Poznáš je podle toho, že narozdíl od poválečných vydání (5, 10, 500 Kčs) neobsahují datum a mají drobné odchylky v textu (např. jiný ministr financí).

malymrk

Uživatel
#9 - 27. 7. 2008, 13:14

zdravím opět všechny bankovkáře,
u bankovek "reichsmark 1924" jsem objevil v textu ve spodní části bankovky písmena abecedy. Našel jsem je v nominálech 10, 20, 50 (jinou zatím nemám). Nevíte někdo k čemu toto značení sloužilo? Je to nejaká podsérie? Taky by mně zajímalo jestli jsou bankovky se všemi písmeny abecedy. Byla by to zajímavá série.

Díky opět všem, kdo odpoví

Šenfi

Moderátor
#10 - 6. 11. 2008, 22:26

Dnes jsem se pokusil o jakýsi podzimní úklid v mých zahraničních a duplicitních bankovkách, ale nakonec jsem to byl nucen vzdát, protože mám slabý jak nervy, tak i vůli 😃

Jak a v čem máte uspořádány tyto bankovky vy ?
Já to od počátku řešil krabicemi od bot, což sice není zrovna nejelegantnější a současně to má i tu obrovskou nevýhodu, že v tom vládne obrovskej chaos a sám v podstatě nevím co, kde mám a často se i divím, kde jsem to vzal.
Investovat do alb mi příjde zbytečný vyhazování peněz pro něco, co by ve výsledku zabralo dvakrát tolik místa.
Tak bych se rád nechal inspirovat, předem díky 😉

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Protektorát, desková čísla - přetisky a hrady (31 listů) - vč. zesílených obalů

Protektorát, desková čísla - přetisky a hrady (31 listů) - vč. zesílených obalů

Cena: 319,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 809

NSR - čistá - č. 809

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Olympijské hry 1988 - čistý - aršík - č. A2826

Olympijské hry 1988 - čistý - aršík - č. A2826

Cena: 140,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1416

Rakousko - čistá - č. 1416

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Slovenský st. 1939-1945, komplet - (23) bez obalů

Slovenský st. 1939-1945, komplet - (23) bez obalů

Cena: 276,- Kč

Přejít na eshop
Celinová pohlednice - Šport: Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2011 - CPO 493/11

Celinová pohlednice - Šport: Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2011 - CPO 493/11

Cena: 89,- Kč

Přejít na eshop
XVII. ZOH - Lillehammer - razítkovaná - č. 34

XVII. ZOH - Lillehammer - razítkovaná - č. 34

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 866

NSR - čistá - č. 866

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1725

Rakousko - čistá - č. 1725

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy CONTOUR-S  SR - ročník 2023,, nezasklené (24 listů), papír 250gr.

Albové listy CONTOUR-S SR - ročník 2023,, nezasklené (24 listů), papír 250gr.

Cena: 288,- Kč

Přejít na eshop