Moderátoři: Jaromir, pavlinka, smith, ikanek

blazek007

Moderátor
#2841 - 29. 9. 2019, 10:02

Takové lidi není možné nazvat sběrateli známek - filatelisty. Prostě pouze do nich ukládají svoje peníze. Někdo nakupuje zlato, druhý obrazy no a další skupina investuje do známek. Jenom bych je neodsuzoval že zbohatli nečistým nebo nečestným způsobem - nepaušalizoval bych, jak je už roky v módě (kdo má víc peněz než já, určitě je nakradl). Otázkou zůstává jestli ze svých známek mají stejnou radost jako ten, který svoji sbírku buduje několik desetiletí. Spíše jen z dobře uložených peněz.

Pavel_III

Moderátor
#2843 - 29. 9. 2019, 21:48
Takové lidi není možné nazvat sběrateli známek - filatelisty. Prostě pouze do nich ukládají svoje peníze. Někdo nakupuje zlato, druhý obrazy no a další skupina investuje do známek. Jenom bych je neodsuzoval že zbohatli nečistým nebo nečestným způsobem - nepaušalizoval bych, jak je už roky v módě (kdo má víc peněz než já, určitě je nakradl). Otázkou zůstává jestli ze svých známek mají stejnou radost jako ten, který svoji sbírku buduje několik desetiletí. Spíše jen z dobře uložených peněz.

Taky jsem napsal, že "řada", nikoliv všichni.
Ale jinak je to tak, že třeba jeden vytuneloval nějakou stavební formu (miliónové škody), vědělo se to o něm (ale soudy prokáží leda tak, že jsi jel před 20 lety načerno a že exekutor po tobě může chtít 100000 Kč), ale nijak mu to v ničem nevadilo a za pár měsíců byl v jiné firmě, teď nevím jestli ředitelem nebo manažerem, prostě zase něco dobře placeného a přitom by zasloužil nakopat do řiti a zavřít až by zčernal. Tak to u nás chodí.

A o takovým Mackovi se snad ani netřeba zmiňovat.

blazek007

Moderátor
#2844 - 30. 9. 2019, 10:49

Napsal jsi to pěkně: "Třeba jeden vytuneloval". A tisíce dalších nic nevytunelovali, získali majetek po svých předcích v restituci nebo založili vlastní firmu, prosperují, zaměstnávají lidi - a ostatní si lámou hlavu s tím jak zbohatli.

Pavel_III

Moderátor
#2845 - 30. 9. 2019, 11:40

Ti, co bohatství dosáhli vlastní pílí, případně dědictvím, ti obvykle nedávají na odiv, že jsou bohatí, případně okolo sebe nemají bandu hrdlořezů a třímetrovou zeď se střílnami, ostnatým drátem a elektrickým plotem odkoukaným od bolševiků.
U dědiců pak záleží na tom, jestli jsou schopni bohatství udržet, ale to už záleží na výchově. Ti, co bohatství neudrží ale obvykle nemají na to, aby sbírali známky. Buď to prochlastají nebo prohrají na automatech.
Nejhorší jsou ti, co zbohatli na podvodech (privatizace, šmelina). A ti patří do kategorie těch, kteří jsou schopni investovat do známek. Když si vezmeš nejbohatší Čechoslováky, většina z nich zbohatla na podvodech v privatizaci. I ten Babiš není žádný Baťa, který zbohatl vlastním umem, chytrostí atd. Je dobré si to přiznat.
Mimochodem, tuhle jsem se "seznámil" s jednou babou, která se chlubí, že má dva tituly (Ing. a Mgr.). Když mi potřetí připomínala, že ONA MÁ DVA TITULY, řekl jsem jí, aby se neposrala. Jeho jasnost hrabě má titulů několik (včetně toho hraběcího), zámky, lesy, pilu atd. a je úplně normální, nerozráží tím dveře a nijak se bohatstvím nechlubí. Ostatně, byť na to má lidi (protože nad to má ještě "občanské" povolání, byť teda říká, že ještě dodělá tohle a tohle a bude si užívat důchodu), má, respektive mají, neb jsou na to dva bratři plus rodina, dost práce s tím, aby "panství" (v podstatě to celý je jedna velká fabrika, takový malý Agrofert, jenže vybudovaný zcela jiným způsobem) udrželi funkční.

A jinak, byl jsem ve firmě, která měla dva majitele - jeden byl "poděs" (zkrátka cholerik) a druhý "hodný". Jednoho dne ten "hodný" nedošel do práce (do firmy) a bylo zjištěno, že firma nemá účet, nemá větší část majetku, ale co kde se má zaplatit, to zůstalo. Byla docela dřina přežít.

Jaromir

Moderátor
#2846 - 30. 9. 2019, 19:47

Pavle, ach jo!
Přečti si, prosím Tě, co jsi vlastně napsal. Proč mají úspěšní lidé sedět někde zalezlí a nedávat ostatním příklad o svém úspěchu, aby inspirovali ostatní k dosažení podobných úspěchů?
A co je špatného na tom, když skupina úspěšných lidí založí organizaci, která prezentuje úspěšné vystavovatele, znalce, obchodníky, poštovní muzeum a tímto způsobem propaguje filatelii u nás i ve světě?

blazek007

Moderátor
#2847 - 1. 10. 2019, 12:40

Tahle celá debata je vlastně k ničemu. Je vidět že v nás pořád ještě 30 let přebývá to zaprděné čecháčkovství - já nemám peníze abych si koupil známku za 100 000 nebo půl milionu, a kdo je má, určitě si nakradl. Pokud se podíváme do Rukověti sběratelovy od Augusty z roku 1928 a do adresáře sběratelů - filatelistů, je to samý obchodník, správce firmy, továrník, doktor, inženýr atd. Podezříval je také někdo že si na svoje sbírky nakradli?

Jaromir

Moderátor
#2848 - 1. 10. 2019, 13:09
Tahle celá debata je vlastně k ničemu. Je vidět že v nás pořád ještě 30 let přebývá to zaprděné čecháčkovství - já nemám peníze abych si koupil známku za 100 000 nebo půl milionu, a kdo je má, určitě si nakradl. Pokud se podíváme do Rukověti sběratelovy od Augusty z roku 1928 a do adresáře sběratelů - filatelistů, je to samý obchodník, správce firmy, továrník, doktor, inženýr atd. Podezříval je také někdo že si na svoje sbírky nakradli?

Přesně tak, lépe bych to nenapsal!

Pavel_III

Moderátor
#2849 - 1. 10. 2019, 20:30

Ano, přečtěte si, co jsem napsal. Myslím, že jsem celkem specifikoval a rozdělil "třídy" bohatších. Tedy žádné "všichni" a "nikdo".
Jeden z bohatých byl třeba Franta Mrázek. Troufne si někdo tvrdit, že zbohatl poctivě? Jestli byl zalezlý doma (za metr tlustou a tři metry vysokou betonovou zdí) nebo chodil "k Flekům na pivo", nevím (ale o tom pivu takto pochybuju), ale chodil s bandou ozbrojených goril. A stejně ho odstřelili jako zajíca.
Jiný bohatý (relativně) byl Pytlíček. A ten to měl hlavně ze své píle a šikovnosti.
Bohatý, poměrně je třeba Gott. Ten zbohatl na tom, že má zlato v hrdle, tak "jen" těžil. 😉
Bohatý byl Baťa a ten svého majetku vydobyl poctivou prací. Takoví lidé jsou i dnes, ale v Blesku se o nich obvykle nedočteme.

Nuž a teď k té filatelii - Pytlíček měl drahé známky, měl vzácné známky, měl i levné známky a všechno to sbíral, budoval sbírku, dokonce vystavoval. Evidentně byl filatelista, byť měl i své vady na kráse.

Otázka ale je, jestli je filatelistou ten, který si koupí (protože má dost peněz) modrého a červeného Mauricia, a k tomu Bombajský dopis. Sice to vystavuje (respektive vystavil), ale je něco dál? A může se z titulu onoho majetnictví nazývat filatelistou? A když se sejde takových lidí pět a založí "prestižní klub", jsou to teda ti nejlepší filatelisté u nás? (Podotýkám, že jsem nikde nezaregistroval jmenný seznam, takže nevím, kdo tam všechno je a na základě čeho.)
Prestižní klub byl náš bývalý klub KF 06-101 (Karáskův), ale ze zcela jiných důvodů než (jen) z toho, že členové vlastní nejdražší známky. Bylo to z důvodů, že členové dokázali vytvořit jedny z nejlepších exponátů, včetně literatury.

Zkrátka a dobře, o tom klubu se píše jen jako o těch, kteří si koupili drahé a vzácné známky.

Většina nás ostatních má nějaké vzácné (často vzácnější než Modrý Mauricius, jen mladší) (a) dražší známky. Proč není členem toho klubu třeba tadyhle Jaromír, který má velmi vzácnou a významnou sbírku klasického Afghánistánu? Protože ani jedna z těch známek nestojí 5 miliónů?

m1234

Uživatel
#2850 - 1. 10. 2019, 22:53

Pavel tu maš menny zoznam a že tam su filatelisti tak to mi ver že su.

https://www.ppcp.cz/clenove/

mamabc1234@gmail.com

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.