Moderátoři: Jaromir, pavlinka, smith, ikanek

Evropa1

Uživatel
#2901 - 9. 10. 2019, 10:09

U známek je problém ten, že trh nefunguje v celé cenové škále. U části lacinějších položek nabídka převyšuje poptávku. Pak, pokud budeme prodávat sbírku, zájem bude o položky zajímavé a vzácné, naopak se zbytkem si budeme moci vytapetovat byt. To je ve své podstatě patrno i z vyjádření dané skupiny "vyvolených," kterou zajímají pouze věci vzácné a zároveň drahé. Vše ostatní má v jejich očích cenu šrotu, kterým se nemá cenu zabývat.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

blazek007

Moderátor
#2902 - 9. 10. 2019, 10:44

Sbírku je asi nejlepší prodat vcelku, kdy se ty levnější a levné položky svezou s těmi dražšími. A je potom po starostech zbavit se těch levných, které by sběrateli zbyly opravdu jen na vytapetování bytu.

Evropa1

Uživatel
#2903 - 9. 10. 2019, 10:53

Problém je ale v tom, že i ty levnější známky a série mají také nějakou cenu a v případě prodeje celé filatelistické sbírky budou zaplaceny pouze ty zajímavější položky a lacinější kusy novému majiteli darujete.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

david kopriva

Uživatel
#2904 - 9. 10. 2019, 12:57

Některé příspěvky zde opět vypovídají více o autorovi, než o čemkoli jiném 🙂))))

Obecně také platí, že je lépe se raději starat o své věci 🙂))

Kdosi tu včera psal cosi o stanovách, které se ho vůbec, ale vůbec netýkají !

Pisatel by udělal lépe, kdyby by si zde:
http://www.japhila.cz/hof/0699/index0699_013.htm , opravil neuvěřitelné množství chyb textech, které zbytečně snižují význam tohoto kolosálního díla!

Jaromir

Moderátor
#2906 - 9. 10. 2019, 18:03
Možná Ti uniklo že konkrétně u známek Československa existovaly tzv. vázané hodnoty a někteří sběratelé odebírali novinky až 10x - 15x na svoje příbuzné a známé. Pěkná knížka Kupcova aféra Obrázky: ...

Můžete mi napsat něco více o těch vázaných hodnotách? Před rokem 1989 jsem se filatelii příliš nevěnoval a novinky jsem nikdy neodebíral. Asi před 2 lety jsem koupil velkou sbírku známek ČSR 1945 -1992, kde byl kompletní základ, všechny aršíky, téměř všechny kupony, od roku 1970 téměř kompletní PL a téměř každá známka byla v celém archu. Byla tam spočítaná katalogová hodnota podle POFIS 2011 přes 250.000,-Kč. Já to koupil za 22.000,-Kč od obchodníka. Bylo tam velké množství dublet, některých aršíků, nebo PL bylo 20 i více. Udělal jsem si z toho krásnou reprezentační generální sbírku, mám ji ve 20 zakladačích z Infofily a zbytek jsem vyměnil s jinými zájemci. Základ včetně leteckých, doplatních, služebních, novinových se vešel do 10 pořadačů, dalších 10 zabraly ty kompletní archy známek od roku 1970. A ještě tam byly kompletní ročníky FDC cca od roku 1970.
Předpokládám, že všichni tehdejší spekulanti po roce 1989 splakali nad výdělkem, což dokládá právě tento případ.

dejvy

Moderátor
#2907 - 9. 10. 2019, 21:17
Některé příspěvky zde opět vypovídají více o autorovi, než o čemkoli jiném 🙂)))) Obecně také platí, že je lépe se raději starat o své věci 🙂)) Kdosi tu včera psal cosi o stanovách, které se ho vůbec, ale vůbec netýkají ! ...

Je škoda, že tato diskuse sklouzává do této osobní roviny. Protože jde o mou osobu, nezbývá mi, než reagovat.

Z první věty nevyplývá, zda se týká přímo mne, ale v kontextu dalšího si dovoluji odvodit, že ano. Pravděpodobně byla myšlena spíše ironicky, ale ve své podstatě má pravdu. Charakter mojí práce mě naučil mj. zpracovávat dokumentaci tak, aby byla jednoznačná a pokud možno nenapadnutelná. Takže to, co jsem o některých informacích ze stránek PPCP napsal, je důsledkem této mojí "profesionální deformace".

Druhá věta nabádá "... že je lépe se raději starat o své věci …". Opět to může mít více významů; z mého pohledu je to zřejmě doporučení pro ty, kteří mají na PPCP jiný názor než jeho členové a dovolí si jej jakýmkoliv způsobem vyjádřit.

Třetí věta mohla být konkrétní. Ten "kdosi" jsem byl já a to "cosi" bylo pár mých poznámek k veřejně dostupným informacím. Pravdivé je konstatování, že se mě vůbec netýkají, takže se jimi nebudu nadále zabývat.

Čtvrtá věta - obdivuji p. Kopřivu, že si dal tolik práce a našel na Exponetu můj exponát, který obsahuje v německém textu pravopisné chyby. Nechci spekulovat o tom, proč to udělal, když je to mimo všeho, o čem se tady diskutovalo (prostě něco proti němu musím najít), nicméně mohu uklidnit, že tato verze exponátu už dávno neexistuje, již nějakou dobu je přepracován a je kompletně v angličtině.
Ironickou poznámku o "kolosálním díle" si pisatel mohl klidně odpustit. Hlavně pokud neví nic o pozadí jeho vzniku.

dejvy

Moderátor
#2908 - 9. 10. 2019, 21:34
Můžete mi napsat něco více o těch vázaných hodnotách? Před rokem 1989 jsem se filatelii příliš nevěnoval a novinky jsem nikdy neodebíral. Asi před 2 lety jsem koupil velkou sbírku známek ČSR 1945 -1992, kde byl kompletní základ, všechny aršíky, téměř všechny kupony, od roku 1970 téměř kompletní PL a téměř každá známka byla v celém archu. Byla tam spočítaná katalogová hodnota podle POFIS 2011 přes 250.000,-Kč. Já to koupil za 22.000,-Kč od obchodníka. Bylo tam velké množství dublet, některých aršíků, nebo PL bylo 20 i více. Udělal jsem si z toho krásnou reprezentační generální sbírku, mám ji ve 20 zakladačích z Infofily a zbytek jsem vyměnil s jinými zájemci. Základ včetně leteckých, doplatních, služebních, novinových se vešel do 10 pořadačů, dalších 10 zabraly ty kompletní archy známek od roku 1970. A ještě tam byly kompletní ročníky FDC cca od roku 1970. Předpokládám, že všichni tehdejší spekulanti po roce 1989 splakali nad výdělkem, což dokládá právě tento případ.

Pokud si pamatuji, byly některé známky vydávány v omezeném nákladu a prodávány v POFISu s přirážkou. Ta byla 125% nominálu, ale vztahovalo se to na cenu celé série. U nízkých hodnot tak byla prodejní cena v POFISu až absurdně vysoká.
Pro příklad - série Umění 1981. Známky s nominály 1, 2, 3, 4, 5 Kčs, vázaná hodnota byla 1 Kčs. Nominále celé série tedy bylo 15 Kčs, v POFISu se prodávala za 15x2,25=33,80 Kčs (zaokrouhleno). Známky 2 - 5 Kčs byly za nominál, vázaná hodnota 1 Kčs tedy měla katalogový záznam (a prodejní cenu) 19,80 Kčs. Členové SČSF měli možnost odebírat 5 sérií za nominál, tedy levněji než by pořídili v POFISu, proto se tedy odebíralo ve velkém.
Organizování "černých duší", tj. rodinných příslušníků apod., kteří byli členy pouze na papíře a členské příspěvky za ně platil někdo jiný, mělo i tento důvod, hlavním byl ale odběr "speciálních vydání", především nezoubkovaných aršíků, které mohl každý člen dostat za nominál pouze 1x; v POFISu pak měly prodejní cenu mnohonásobně vyšší.
Tato praxe mohla být v rozporu s etickým kodexem UPU (všechny vydané známky musí být k dispozici všem bez omezení v den vydání za nominální hodnotu), proto i vázané hodnoty byly v den vydání v prodeji za nominál na vybraných poštách.

Jaromir

Moderátor
#2909 - 9. 10. 2019, 22:31

Dejvy, to se tyto známky nedaly koupit na poště? Když jsem před rokem 1989 potřeboval běžné výplatní známky, tak jsem většinou koupil 10 blok a z nich trhal známky na dopisy, dokud jsem je nespotřeboval.
Podíval jsem se do svojí sbírky roku 1981, známky Umění tam byly v mnoha dubletách včetně PL. Umění v té sbírce bylo kompletní jak v mnoha dubletách známek, tak v PL. Kdo tehdy asi čekal, jaká situace v budoucnosti, tj. po roce 1990 nastane.
V našem KF doposud existuje prodej novinek, i když nechápu proč, když se jakákoliv známka dá koupit kliknutím myši. Jinou činnost náš KF bohužel nevyvíjí a to měl v roce 1990 110 členů.

Jaromir

Moderátor
#2910 - 9. 10. 2019, 22:37
Je škoda, že tato diskuse sklouzává do této osobní roviny. Protože jde o mou osobu, nezbývá mi, než reagovat. Z první věty nevyplývá, zda se týká přímo mne, ale v kontextu dalšího si dovoluji odvodit, že ano. Pravděpodobně byla myšlena spíše ironicky, ale ve své podstatě má pravdu. Charakter mojí práce mě naučil mj. zpracovávat dokumentaci tak, aby byla jednoznačná a pokud možno nenapadnutelná. Takže to, co jsem o některých informacích ze stránek PPCP napsal, je důsledkem této mojí "profesionální deformace". Druhá věta nabádá "... že je lépe se raději starat o své věci …". Opět to může mít více významů; z mého pohledu je to zřejmě doporučení pro ty, kteří mají na PPCP jiný názor než jeho členové a dovolí si jej jakýmkoliv způsobem vyjádřit. ...

Je smutné, kam tato debata sklouzla. Každá debata se dá vést bez osobních urážek. Poznámku o "kolosálním díle" od pana Kopřivy pokládám za krajně nevhodnou. Členové PPCP by si měli uvědomit, že sběratelé si na tuto organizaci svůj názor teprve utvářejí a osobními invektivami těžko získají nějaké sympatie.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.