Moderátoři: Jaromir, pavlinka, smith, ikanek

Evropa1

Uživatel
#2941 - 11. 10. 2019, 11:05

Pan Kopřiva si totiž nechce připustit, že filatelie, jako nástroj poznání a sbírání známek, jako řemeslo, mohou být ve své podstatě dva neslučitelné obory. Samozřejmě myšleno v extrémní rovině, protože i spousta sběratelů může mít zároveň velké znalosti a v jejich činnosti se může filatelie se sbíráním známek doplňovat. Pan Kopřiva na jedné straně říká, že chce propagovat filatelii, na druhé straně ale propaguje investiční ukládání peněz do známek-viz stále se opakující termíny vzácnost, peníze atd.

Jen by mě zajímalo, jestli by v jejich klubu dostal přednost mladý, velmi zdatný filatelista a s ohromným potenciálem zdokonalování se, ale zatím nevlastnící větší konto peněz, nebo velmi bohatý člověk, který chce pouze uložit do známek peníze a je mu zcela jedno, zda koupí známku Číny, či Rakouska, nebo nějaké kolonie, protože ho známky ve své podstatě nezajímají a hlavním smyslem této snahy je pouhé uložení peněz do něčeho, na čem neprodělá.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Uživatel
#2942 - 11. 10. 2019, 12:50

Velmi často zde padají termíny vzácnost, pseudorarita a další, ale tyto termíny nelze posuzovat podle oblíbenosti, či konečné ceny, nebo určitého obchodnického pohledu. Naopak o vzácné známce rozhoduje pouze výskyt. Pokud lze známku koupit běžně, pak se jedná o běžnou známku, pokud párkrát za život, pak bude tato známka vykazovat znaky velmi vzácné položky atd. To se týká i některých méně vyskytujících se položek, které např. splňují znaky méně vyskytujících se odstínů atd. Ano, těmto položkám bude rozumět pouze omezený počet sběratelů a tak z tohoto důvodu jejich vzácnost nebude cenově správně ohodnocena, ale z pohledu filatelie si zaslouží zájem. Z principu se ale bude jednat vždy o vzácnou položku, která bude zajištěna velmi omezeným výskytem..
Naopak lze vyhledat spoustu známek, které se vyskytují poměrně často, ale z nějakého důvodu jsou tržně velmi vysoko hodnoceny. Pak v těchto případech se bude jednat o klasické pseudorarity a to i v případech statisícových cen.

Filatelie má mnoho témat a každý zájem-o cokoli-si zaslouží podporu, nikoli opovrhování. Když jsem sbíral známky, věnoval jsem se první emisi 1850 a to v podobě dopisů a razítek na výstřižcích a známkách. Bylo mně zhola jedno, zda známka obsahuje typ první, či třetí, nebo se jedná o odstín světlejší, či tmavší. Já jsem se díval pouze na kvalitu frankaturu a razítko, bral jsem filatelii ze širšího pohledu poštovního provozu. To ale neznamená, že bych neuznával jiné preference ostatních sběratelů, kteří se věnovali jiným tématům.

Sběratelské preference se mohou v čase měnit, tomu rozumím, ale jde o to, zda tato pravidla vycházejí z podstaty filatelistů, nebo se je snaží nastavit obchodníci, kteří je prosazují přes nemalý počet neznalých investorů.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

turtleoverhead

Uživatel
#2943 - 11. 10. 2019, 13:21

Evropa1 napsal/a:

Velmi často zde padají termíny vzácnost, pseudorarita a další, ale tyto termíny nelze posuzovat podle oblíbenosti, či konečné ceny, nebo určitého obchodnického pohledu. Naopak o vzácné známce rozhoduje pouze výskyt..

Podle mého rozhoduje poptávka a počet sběratelů kteří se specializují na to které období či stát. 😉

Evropa1

Uživatel
#2944 - 11. 10. 2019, 13:35
Evropa1 napsal/a: Velmi často zde padají termíny vzácnost, pseudorarita a další, ale tyto termíny nelze posuzovat podle oblíbenosti, či konečné ceny, nebo určitého obchodnického pohledu. Naopak o vzácné známce rozhoduje pouze výskyt.. ...

Ale poptávka rozhoduje pouze o ceně, nikoli o vzácnosti. Poptávka nikdy nemůže ukázat na vzácnost. Vzácnost se ukazuje v její podstatě nízké nabídky.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Pavel_III

Moderátor
#2945 - 11. 10. 2019, 18:56

Vraťme se k obálce.
Vlevo je jedno razítko 373 41 Hluboká nad Vltavou / 4.7.19-15 / 3 (což není až tak zvláštní). Vpravo jsou tři razítka 373 47 Sedlec u Českých Budějovic , raz. č. 2 s daty odshora dolů: -8.-7.20´16 , -3.-7.20´16 a -9.-7.19´16. Zkrátka v Sedleci jsou o rok napřed! Anebo to datum nastavoval slepec. 😉

Pavel_III

Moderátor
#2946 - 11. 10. 2019, 18:59

A vzácné je, dle mého hloupého rozumu, to, čeho je málo a co se nabízí jen velmi výjimečně (ačkoliv ne nutně). Cena není rozhodující. Žlutá 3 skill se taky zpočátku prodávala za směšný peníz.

opal

Uživatel
#2947 - 12. 10. 2019, 14:43

Odcituji z knihy na obrázku. Je tam věta, která se hodí i na filatelii. Koncem 20. let se fyzika (filatelie 😋 ) stala natolik složitou, že její zvládnutí na úrovni doktorátu nestačilo.
Fyzika to je takové miniaturní ghetíčko (jak to napsal pan Kopřiva) špičkových matematiků. A co ti ostatní? Třeba já? Pro ty fyzikové píšou populární knihy. Proč by něco podobného nemohlo fungovat ve filatelii?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pavel_III

Moderátor
#2948 - 13. 10. 2019, 11:10

Anebo by se mohlo přijít s tím, že svou sbírku může každý ukázat na FB nebo ji vyfotit na instagram! To dneska letí! (Teda ne u mne, já to mám jen z doslechu 😉.)

al_bunda

Uživatel
#2950 - 25. 10. 2019, 13:51

Pana Koprivu jsem neznal, ale RIP 🙂

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.