shareman

Uživatel
#131 - 26. 9. 2020, 20:04
Tak jsem se rozhodl, že sem přidám můj již zmíněný přírůstek, POST PAID chybotisk "PENOE" ZP 7. Tisk známky je v kvalitě "intermediate" a i přes úzké střihy si myslím, že je v celkem slušné kvalitě. Známka má atest od BPA. Razítko s číslem 14 je pro district "Riviére du Rempart." Obrázky: ...

Jaromír, túto známku aj list v exponáte uvádzate ako 14 - "Riviére du Rempart". - sever Maurícia.
Rovnako to uvádzajú všetky veľké aukčné domy od Spink, Feldman, Corinphila a taktiež BPA.
14 je ale Plaine Magnien na juhovýchode. Neviete náhodou kto je zdrojom týchto číslovaní a priradení k mestám/oblastiam? Pretože napr. u Feldmana v aukcii je tiež kopa chýb. A podobný zoznam použili asi aj u Burdu v tomto článku: https://www.burda-auction.com/cz/archiv/odborne-clanky/show/177/mauritius-v-aukci-49/ a tam je skoro polovica informácií zle.

Jaromir

Moderátor
#132 - 26. 9. 2020, 22:06
Jaromír, túto známku aj list v exponáte uvádzate ako 14 - "Riviére du Rempart". - sever Maurícia. Rovnako to uvádzajú všetky veľké aukčné domy od Spink, Feldman, Corinphila a taktiež BPA. 14 je ale Plaine Magnien na juhovýchode. Neviete náhodou kto je zdrojom týchto číslovaní a priradení k mestám/oblastiam? Pretože napr. u Feldmana v aukcii je tiež kopa chýb. A podobný zoznam použili asi aj u Burdu v tomto článku: https://www.burda-auction.com/cz/archiv/odborne-clanky/show/177/mauritius-v-aukci-49/ a tam je skoro polovica informácií zle.

Vycházím ze zdrojů velkých aukčních firem. Jaký je Váš zdroj pro číslování distriktů? Nemohlo dojít v průběhu historie u některých distriktů k použití více čísel? Pokud si vzpomínám, pro některé distrikty se používala dvě čísla. Např. pro Souillac č. 3 a 4. Burda uvádí číslo 3 pro Pamplemousses (Pamplemous).

shareman

Uživatel
#133 - 27. 9. 2020, 13:13

Myslím, že čísla boli stabilné. Ešte na začiatku roku 1860 sa používali bez zmeny.

Snažím sa vychádzať len z dôkazov v podobe celistvosti alebo jej časti. napr. tento list.

Poznám 11 listov alebo častí listov s razítkom Souillac a všetky majú len číslo 3. Buď 2-kruhové alebo potom bar razítko s negatívom 3-ky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Jaromir

Moderátor
#134 - 28. 9. 2020, 15:32

S číslem 3 jsou skutečně zmatky. Feldman u jedné ze známek v aukci 1993 (los č. 82) uvádí distrikt Pamplehousse stejně jako Burda. Distriktů uvádí Burda celkem 9, což odpovídá počtu současných distriktů. Některé distrikty mají více poštovních úřadů, je tedy více čísel.
Ale, zřejmě to není řádně zdokumentované, protože u uvedeného dopisu s číslem 14 Feldman uvádí Plain Magnan, u jiných s číslem 14 Riviére du Rempart.
Podobně to bude i s číslem 3, kde je vedený Souillac. Až budu mít čas, zkusím rozluštit nějaké dopisy, protože se mi již podařilo zdokumentovat 50 dopisů s 1penny (Kanai uvádí 39 dopisů) a 43 dopisů s 2 pence (Kanai uvádí 41 dopisů).

shareman

Uživatel
#135 - 28. 9. 2020, 16:05

Áno, je kľudne možné, že chaos nastal kvôli tomu, že jedny brali do úvahy dištrikty a iní zas poštové úrady. Osobne si myslím, že by sa malo pozerať len na poštové úrady. "3" bol poštový úrad v osade Souillac, to že to je dištrikt Savanne by malo byť irelevantné.

Ďalší chaos mohlo spôsobiť mixovanie francúzštiny a angličtiny. "16" - zdroje píšu o "Riviére Seche", no na razítku je Eastern Suburb.

Ak máte záujem, môžeme si obrázky vymeniť. Zatiaľ mám 28 zdokumentovaných, ale to len tie s číslom, kde sa dá reálne povedať odkiaľ a kam to išlo. Podľa tých čísel toho máte podstatne viac ako ja. Možno aj tých s číslom.

Jaromir

Moderátor
#136 - 29. 9. 2020, 14:39

Ano, zřejmě to takto nějak bude, že je v tom doposud chaos a svoje zřejmě dělají francouzské a anglické zdroje.
Co se týká mých zdokumentovaných obálek, tak těch 50 + 43 je celkově, tedy včetně němých razítek i razítek jiného druhu než s čísly.
Zatím mám obálky zdokumentované tak, že mám jejich soupis s nákresy s odkazy na zdroje.
Zdroje mám Feldmanovy aukce, Kanaiho knihu Classic Mauritius, aukce Derichs, Burrus, ale nemám tam popis, odkud byly dopisy zaslané.
Vzhledem k tomu, že jsme oba dospěli k závěru, že v číslování je značný zmatek, určitě bude dobré se zaměřit na obálky, jejichž dokumentaci máme k dispozici. Probrat musím obálky, jak s červenými, tak modrými Mauritii, protože i modré 2 penny se používaly pro vnitrostátní poštovní styk - viz moje obálka s číslem 1 Mahebourg-Port Louis. Na Mahebourgu s číslem 1 se shodují všechny zdroje.
Bude to asi zajímavé bádání, protože už nyní jsem se dostal k více obálkám než Kanai v roce 1985, kdy vydal svoji knihu. Též si dělám evidenci POST PAID "earliest" a už se mi podařilo zdokumentovat 13 nepoužitých známek (např. PPCP uvádí do 10ks): https://www.ppcp.cz/galerie/rarity-klasickeho-obdobi/ . Tyto známky mám všechny naskenované, škoda, že je sem nemohu natáhnout kvůli autorským právům. Byla by to velká ozdoba chlubírny a celého tématu.

shareman

Uživatel
#137 - 14. 10. 2020, 20:28

Už dávno som sa úspešne zbavil fyzických známok a vystačím si s ich obrázkami. No 1-2 do roka sa niečo objaví, čo sa oplatí. Ako táto. Úplnou náhodou som na to natrafil 30 minút pred koncom aukcie. A za 130 dolárov je to skoro krádež. 😈
Bežne sa v tejto kvalite tieto známky predávajú za 80-120 dolárov. Ale tu o známku nejde... 😈

A ako bonus k tomu bol RPSL certifikát. Keď bude zas vypredaný toaleťák, hodí sa to aspoň na niečo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

stani

Uživatel
#138 - 14. 10. 2020, 20:42

Vysvetli neznalým a zvedavým o čo ide, ak sa Ti chce.
Mnohí to vidia a netušia, tak ako ja. 😉
-s-

shareman

Uživatel
#139 - 14. 10. 2020, 21:10

Samozrejme vysvetlím celé pozadie. 🙂 Len na oživenie diskusie to nechám do zajtra či sa niekto ozve 🙂

stani

Uživatel
#140 - 14. 10. 2020, 21:13

Moc sa ich nemôže ozvať, myslím, že rádove v jednotkách ks...
Ja počkám. 😉
-s-

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.