Jaromir

Moderátor
#171 - 27. 10. 2020, 17:37

Pane Kopřivo, díval jsem se na Vaši rekonstrukci 2 pence POST PAID ke které Vám gratuluji, je nádherná.
Pokud bych měl označit provedení tisku u jednotlivých ZP, tak bych rozhodl takto:
"early" 1,4,7,8,9,12
"intermediate" 2,3,5,6,10
"worn" 11
Co se týká 1 penny, z jakého zdroje máte, že 1 penny earliest je od roku 1852? Kanai uvádí nejstarší dochovanou obálku z roku 1853 a třebaže mám v databázi více obálek než uvádí Kanai ve svojí knize, tak na žádnou obálku z roku 1852 jsem doposud nenarazil.

shareman

Uživatel
#172 - 27. 10. 2020, 18:00

Pán Kopřiva, to mám práve v pláne. Zostaviť opotrebovanie každého jedného políčka. 😃 Každé aspoň na 100 exemplároch. Ale to až cez dlhé nočné večery.

S tou opotrebovanosťou dosky je dosť nezodpovedaných otázok.

Divné je aj to, že dopisy v kombinácii 1p+2p majú rovnaké opotrebovanie známok, aj keď samostatné sú v časovom rozpetí 4 roky, 2p v 1848 a 1p v 1852.

Potvrdzujem rok 1852 od pána Kopřivu. Prikladám obrázok.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Jaromir

Moderátor
#173 - 27. 10. 2020, 19:44

Díky za obrázek, zařazuji si tuto obálku do svojí databáze (celkem 49 obálek s 1 penny)., takže údaj od Kanaiho je již aktualizovaný.
Zajímavý je výstřižek 1+2 pence (ex Jakubek) na stránkách ppcp. Obě známky nejeví naprosto žádný stupeň opotřebení desek, je tam razítko 3 (Souillac), které se používalo do r. 1853 (v roce 1854 již bylo dvoukruhové razítko). Je otázkou, jaké datum bylo na obálce, ze které byla tato dvojice vystřižena.
Dochovaná obálka ze Souillac z roku 1854 (dvoukruhové razítko) má kombinaci označenou jako "early" a řekl bych, že modrý Mauritius nejeví žádné známky opotřebení desky a červená velmi nepatrné. Dalěí kombinace ze Souillac 1855 "early" jeví známky malého opotřebení. Ještě mám výstřižek z Flacq (trojkruhové razítko 2) a špatně čitelné datum, které se jeví jako rok 1854 nenesou obě známky stopy opotřebení TD. Ale sken nemám příliš dobrý pro detailní posouzení.
Ovšem, obálka z roku 1857 ukazuje 1 penny jako intermediate, ale 2 penny naprosto opotřebný "latest", i když je v popisu "worn."
Podle kombinovaných obálek to vypadá, že do roku 1855 bylo vytištěné menší množství známek a zřejmě i přibližně stejné množství, po roce 1855 se začalo tisknout velké množství až do úplného opotřebení desek, přičemž deska 2 pence se opotřebovala dříve. Něco o tom uvádí Kanai.

david kopriva

Uživatel
#174 - 28. 10. 2020, 11:57

Děkuji p. Jaromirovi za gratulaci. Vážím si toho.
Ta rekonstrukce by určitě šla ještě vylepšit, ale ponechám to tak z úcty k legendám, které jsou s tím spojeny.

Mám týž názor na rozlišení ZP dle impressions, přičemž č. 1 už je na hraně E/I a ta 11 je E/W ..ale taky se kloním k "worn".

v r. 2016 jsem měl možnost v rukách DF vidět celý Mauritius ex "Tatiana"... mít to tak celé, jistě by se vyřešelo hodně otázek ohledně tisků a papírů

Dnes by se u DF dalo uvažovat o té "mint" 1P sestavě ex Burrus, ale p. shareman má samozřejmě pravdu, že je to vyčištěné od patiny

uvidíme co se bude dít, co třeba ten čistej Sherwin 🙂

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

david kopriva

Uživatel
#175 - 28. 10. 2020, 11:59

oprava , ....a ta 11 je I/W ..ale taky se kloním k "worn".

Jaromir

Moderátor
#176 - 28. 10. 2020, 21:06

Pane Kopřivo,
díky za skeny Vaší rekonstrukce Mauritius POST PAID 2 penny.
Myslím si, že toto je ozdobou Chlubírny Sběratele, že zde doposud nic lepšího nebylo zveřejněno.
Jinak, dražil jste dnes něco u Feldmana?
Mně se podařilo vydražit obálku s dvoupáskou POST PAID 1penny, obálku s dvoupáskou Lapirota "early" a rekonstrukci Lapirota "worn". Zato se mi nepodařilo vydražit ani jednoho modrého Mauritia POST PAID 2 pence.
Jinak, čistý Sherwin byl vydražený za 7.500 GBP, což si myslím, že je vynikající cena. Podařilo se to Vám, nebo někomu jinému?
Ražených, špatně střižených Sherwinů tam bylo takové množství, že jsem nad tím žasnul. Tolik Sherwinů pohromadě snad doposud nebylo v žádné aukci v historii.

shareman

Uživatel
#177 - 28. 10. 2020, 21:21

Ja som dnes opäť ušetril 😞
Všetko dobré, bolo dobré aj pre iných a tie ceny položiek o čo som mal záujem išli na násobky vyvolávacej ceny. Škoda. Musím si vystačiť s obrázkami 😆

Gratulujem Jaromír k vyhraným položkám.

Konečne som si spomenul kde som videl tie pásky, kde vidno nepravidelné opotrebovanie jednotlivých políčok.

Už som si myslel, že nestiahnu toho Speratiho, ale stiahli.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Jaromir

Moderátor
#178 - 28. 10. 2020, 23:36

To nepravidelné opotřebení ZP je moc zajímavé, zase si rozšířím svoje vědomosti.
Jinak, Speratti byl génius podobně jako Meegeren.
Teď jsem se dozvěděl, že jsem ještě vydražil Dardenna s dvojnásobnou frankaturou.
Jen, aby to všechno v pořádku přišlo, ale sám jsem byl překvapený, jak některé položky vyletěly s cenou nahoru. Hlavně 2 pence POST PAID intermediate a worn. Měl jsem jich nabidovaných několik a ani jeden nevyšel.

Pavel_III

Moderátor
#179 - 29. 10. 2020, 00:02

Je to moc pěkné, ale myslím, že zůstanu u svých bramborových přetisků. 😉

RoCe

Uživatel
#180 - 29. 10. 2020, 08:58

Na některých Indických feudálních státech to také dělíme podobně. Když to vypadá jako early, je to padělek. Intermediate je dotisk a teprve když to vypadá jako worn, je nějaká šance, že známka bude pravá. 🙂 🙂 🙂

Jinak hezké čtení, díky za zajímavé informace. Konečně diskuse, kde se za chybu považuje chybně použité písmeno (PENOE) a ne sotva postřehnutelná vada tiskové desky. 🙂

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.