MikyM

Uživatel
#361 - 9. 11. 2022, 10:57

Pánové - Jaromír, shareman - no neříkejte mi, že není /nemáte nic nového... takové prima vlákno, tolik zajímavých věcí, takoví dva znalci a odborníci Mauritiů a od srpna to tu spí... 😞
Co máme dělat mi "čtenáři"? 😁 ...

Jaromir

Moderátor
#362 - 9. 11. 2022, 21:49

Ono se toho od srpna na trhu moc nevyskytlo a pokud ano, tak za příliš vysoké ceny. Teď se mi konečně podařilo získat díky Radkovi Novákovi knihu The Postal History of Mauritius od E. B. Prouda, což určitě stojí za vložení do Chlubírny. Má 448 stran a jde opravdu o úžasné dílo, takže ještě jednou díky Radku Novákovi!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Jaromir

Moderátor
#363 - 9. 11. 2022, 21:57

Není to sice zrovna emise Mauritius POST PAID, ale možná i tyto ZT stojí za vložení do Chlubírny

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Jaromir

Moderátor
#364 - 13. 3. 2023, 12:06

Po delší době přidávám svůj nejnovější přírůstek modrý Mauritius POST PAID ZP 5 - kvalita tisku "intermediate".
Toto známkové pole mi chybělo do úplné rekonstrukce tiskové desky (3x4). Zatím sem sken této rekonstrukce nebudu dávat, bude mít premiéru na výstavě Bratislavafila 2023, kde bude tato rekonstrukce vystavena společně s rekonstrukcí Mauritius POST PAID 1 penny červená.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

MikyM

Uživatel
#365 - 13. 3. 2023, 14:33

Jaromíre gratuluji!
Už jen speciálně kvůli tomuto Vašemu exponátu se do té "Blavy" chystám!

Jaromir

Moderátor
#366 - 13. 3. 2023, 17:27
Jaromíre gratuluji! Už jen speciálně kvůli tomuto Vašemu exponátu se do té "Blavy" chystám!

Můžete se těšit na pětirámovku Mauritia, tedy 80 listů A4 se všemi vydáními královny Viktorie do roku 1900. Kromě obou rekonstrukcí 1 a 2 pence POST PAID tam bude unikátní obálka s 1+2 pence POST PAID, 5 dalších obálek s červenými i modrými Mauritii POST PAID, z dalších emisí královny Viktorie i zkušební tisky, obrácené průsvitky, SPECIMENY , celistvosti, celinové obálky, dopisnice, použití známek jako novinové atd.
Kromě toho tam ještě budu vystavovat vylepšený osmirámový exponát Afghánistán 1871-1900 a knihu Mauritius POS PAID dopisy vydání 1848.

mikimar

Uživatel
#367 - 6. 6. 2023, 15:57

Jaromíre,
přijměte gratulaci k zisku velké zlaté a dvou zlatých.
U Vašich exponátů jsem strávil mnoho desítek minut a mohl na nich oči nechat.
Ty rekonstrukce POST PAID, obálka 1+2, Viktorie - prostě nádhera...
...a o Afghánistánu ani nemluvím! 👍👍👍

Je něco zásadního, co Vám ještě uniká?

Hezký den přeje Miki 🙂

Nad blbostí se nedá vyhrát, ale nikdy s ní nesmíme přestat bojovat.

Jaromir

Moderátor
#368 - 6. 6. 2023, 16:28
Jaromíre, přijměte gratulaci k zisku velké zlaté a dvou zlatých. U Vašich exponátů jsem strávil mnoho desítek minut a mohl na nich oči nechat. Ty rekonstrukce POST PAID, obálka 1+2, Viktorie - prostě nádhera... ...a o Afghánistánu ani nemluvím! 👍👍👍 ...

Děkuji za přání, škoda, že jste se mi neozval, byl jsem v Bratislavě po celou dobu výstavy. V případě Mauritia mi unikají např. dopis se známkou Sherwina (o rekonstrukci ani nemluvím), nebo dopis se známkou Dardenna 1 penny, popř. nepoužité POST PAID 1 a 2 pence. Na INCHEBA jsem sehnal Mauritius s razítkem B65 = použití na ostrově Rodrigues.
U Afghánistánu mi chybí ještě 3 archy ke kompletnosti 19. století a nějaké vícenásobné frankatury. Jinak je Afghánistán v podstatě kompletní.

shareman

Uživatel
#369 - 27. 7. 2023, 13:49

Po dlhšom čase sa mi podarilo získať niečo netradičné.

Evansov čierny reprint.

Obrázek vložený uživatelem

V roku 1876 bol armádny poručík Edward B. Evans poslaný na Maurícius. Tento uznávaný filatelista (Vlastnil aj obálku s červenou Post Office) vo voľnom čase skúmal známky ostrova a podarilo sa mu nájsť okrem zaujímavých známok (zväčša ranných POST PAID) aj dve medené platne (1877). Boli to tie, ktoré pôvodne vyryl Barnard pre emisiu "Post Paid" a neskôr ich znovu preryl pravdepodobne Sherwin (prípadne niekto z jeho blízkeho okolia) pre vydanie nesúceho jeho meno. Štočky boli predtým použité na tlač reklám Grand Hotel dEurope v Port Louis. Platňa One Penny bola vyrytá na zadnej strane reklamy vo francúzštine a Two Pence na tej istej strane v angličtine.

Takto vyzerá platňa pre 2d z oboch strán dnes:

Obrázek vložený uživatelem

K tomu ako vznikli tieto čierne pretlače sa viaže aj príbeh, ktorý spísal Georges Brunel (Brunela treba brať s rezervou, nie všetko je pravda):

"Pán Thompson, vtedajší koloniálny poštmajster, dal povolenie Evansovi urobiť, pod dohľadom, pár kusov známok Maurícia z objavených štočkov. O tlač požiadali Alcide Lafleur LOrtanz, úradníka zamestnaného v obchode na Chaussée Street a amatérskeho grafika a rytca v jednej osobe. Tlač sa uskutočnila za prítomnosti poštmajstra pána Thompsona aby štočky neboli zneužité. Tlač sa uskutočnila u klenotníka Groema, ktorý mal tlačový stroj."
Podarilo sa urobiť len asi tucet odtlačkov, z ktorých boli mnohé chybné. Hlavnou chybou bolo pravdepodobne použitie farby nevhodnej konzistencie pre hĺbkotlač. Odtlačky tak obsahujú množstvo nedotlačených miest alebo na druhú stranu, množstvo fľakov.

Jedna z tlačí:

Obrázek vložený uživatelem

Dosky sa opäť objavili až o 34 rokov neskôr. Sir Cavendish Boyle, guvernér Maurícia v rokoch 1904 - 1911, počas svojho pobytu na ostrove dosky znovu objavil. Pri návrate domov v roku 1911 dosky bez oprávnenia vzal z ostrova a daroval ich kráľovi Jurajovi V. Kráľ, ktorý bol sám známym filatelistom, ich zas daroval 15. júna 1911 (Kráľovskej) filatelistickej spoločnosti v Londýne. Platne boli následne poškriabané zvislými čiarami aby sa nedali zneužiť na tlač fálz. Z týchto poškriabaných dosiek bolo vytlačených niekoľko kusov reprintov pre členov a zbierku RPSL. Údajne 20 kusov z každej.

Pavel_III

Moderátor
#370 - 27. 7. 2023, 16:38

Co taková, v podstatě unikátní, sranda stála?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.