Moderátoři: smith, Misak33, Guldiner

taho

Uživatel
#121 - 18. 12. 2011, 06:14

Narazil jsem na článek z roku 2002:
http://www.aurea.cz/index.php?main=clanky_01&lang=cz

Z toho - "Proof - ražba z leštěných razidel (pouze u moderních mincí), odpovídá hodnocení PP (Polierte Platte)"

numismatik-fji

Uživatel
#122 - 18. 12. 2011, 10:46

V knize "České mince 1993-2012 a medaile České mincovny 1993-2010" - Jaroslav Moravec, vydání 2011 jsou "Hlavní výroby postupy mincí" popsány na straně 15 až 18 a i když se tato publikace dá běžně koupit, dovolím si pouze krátce se k tomuto tématu za použití zkrácených citací z výše uvedené knihy.

Citace:

"V následujícím přehledu uvádíme pouze hlavní výrobní postupy, které jsou všeobecně známé nebo použité při výrobě českých mincí a jsou na vyšších stupňů zachovalosto rozpoznatelné.

NORMÁLNÍ RAŽBA - Normalprägung - zkratka NP
Ražba ze standartních razidel na standartní střížky.Razidla jsou po zakalení povrchově upravena do nepatrného lesku nebo matu.

LESKLÁ RAŽBA - Blankprägung
Ražba z leštěných razidel na standartní střížky. Technologicky je normální ražbou, razidla jsou pouze v závěrečné etapě přeleštěna do středně vysokého lesku. Za leskou ražbu lze označovat i mince ražené z leskle chromovaných razidel.

MATNÁ RAŽBA - Mattprägung - zkratka matt
Ražba z matovaných razidel na standartní nebo matované střížky.

PROOF - polierte Platte - zkratka PP
Ražba na leštěné nebo vysoce leštěné střížky z razidel, jejichž pole je vysoce leštěno a reliéf matován.

LEŠTĚNÁ RAŽBA - poliert - zkratka pol
Tento pojem má dva významy.
1/ Ražba z leštěných razidel na standartní nebo leštěné střížky. Tímto postupem se razí oběžné mince pro sady.
2/ Pokud je raženo z vysoce leštěných razidel na leštěné nebo vysoce leštěné střížky, představuje leštěná ražba variantu výrobního postupu proof, na rozdíl od něj jsou však pole i reliéf stejně vysoce lesklé. Tento výrobní postup je na ústupu, razily se jím zpravidla mince stříbrné.

ZRCADLOVÝ LESK - Spiegenlglanz - zkratka Spgl
Tento pojem má dva významy.
1/ Ražba na standartní střížky z razidel, jejichž pole je vysoce leštěno a reliéf matován. Na rozdíl od proof tedy střížky nejsou leštěny. Mince vyrobené tímto postupem většinou nelze odlišit od bez srovnávacího materiálu od mincí ražených postupem proof. V některých případech však mince ražené postupem zrcadlový lesk nemají reliéf matovaný, ale pouze standartně upravený, nebo matovaný jen velmi lehce.
2/ V přeneseném významu jsou za prooflike označovány také mince ražené postupem proof, které nesplňují přísné požadavky na kvalitu, vyleštění pole nebo matování reliéfu.

PRVORAŽBA - Erstabschlag - zkratka Erab
Tento pojem má dva významy.
1/ V užším smyslu první mince ražené z nových razidel bez ohledu na výrobní postup. Z razidel standartní úpravy má charakter prvoražeb řádově několik stovek kusů prvních ražených mincí.
2/ V širším smyslu výrobní postup, představující stupeň mezi normální ražbou a prvoražbou v užším smyslu. Z páru razidel je raženo omezené množství exemplářů, i když neodpovídají skutečné prvpražbě, stav razidel je častěji kontrolován. Oběžné mince se razí tímto způsobem pro sady.

RUČNÍ ODEBÍRÁNÍ - handgehoben - zkratka hgh
Tento pojem má dva významy.
1/ V užším smyslu pouhá variantní operace v procesu ražby označující, že mince byla po vyražení od razidla odebrána ručně.
2/ V širším smyslu výrobní postup. Z páru razidel je raženo omezené množství exemplářů.

POČET ZDVIHŮ
Počet zdvihů udává množství rázů, kterým byla mince vyražena. Oběžné mince jsou raženy jedním zdvihem. Mince pro sběratelské účely jsou raženy jedním nebo více zdvihy.

Toto je pouze zkrácená verze kapitoly "Hlavní výrobní postupy mincí" z výše uvedené publikace.

taho

Uživatel
#123 - 18. 12. 2011, 12:41

O tuto knihu jsem si napsal Ježíškovi 😃 a vím, že mi ji přinese, protože jsem byl hodný a pilný sběratel 😃 , takže si to přečtu 24 večer nebo 25 atd..

Jirka318

Uživatel
#124 - 3. 1. 2012, 15:00

Neví někdo, co je tohle za blbinu? http://aukro.cz/1-pfening-1938r-i2021446586.html

turtleoverhead

Uživatel
#125 - 3. 1. 2012, 15:11
Neví někdo, co je tohle za blbinu? http://aukro.cz/1-pfening-1938r-i2021446586.html

Asi dal omylem špatnou fotku, už se mi to také stalo. Napiš mu. 😋

Jirka318

Uživatel
#126 - 3. 1. 2012, 15:56

No povedlo se mu totéž dvakrát... Jen aby to nebyla nějaká další rarita "made in Poland"

tut0vka

Uživatel
#127 - 6. 3. 2012, 21:07

Co si myslíte o tomhle,zase jeden vyčuránek co se snaží někoho nepozorného nachytat.
Nejsou ty příhozy ulítlé když se nejedná o zlato ?
Jsem mu psal a argumentuje že si má každý přečíst popis,za tohle bych takový vyčuraný šmejdy věšel za koule ,kolikrát přihodím ani nečtu popis 😮)

http://aukro.cz/show_item.php?item=2186802023

rst

Uživatel
#128 - 7. 3. 2012, 11:57
Co si myslíte o tomhle,zase jeden vyčuránek co se snaží někoho nepozorného nachytat. Nejsou ty příhozy ulítlé když se nejedná o zlato ? Jsem mu psal a argumentuje že si má každý přečíst popis,za tohle bych takový vyčuraný šmejdy věšel za koule ,kolikrát přihodím ani nečtu popis 😮) http://aukro.cz/show_item.php?item=2186802023

Ano, přesně tak. A lidi, kteří si nejsou schopní přečíst dvouřádkový popis bych věšel hned vedle nich.

LukeH2O

Uživatel
#129 - 7. 3. 2012, 14:26

Podle mě ten prodejce neudělal nic strašného (ikdyž dobře....dal to do "zlaté mince", ale napsal tam POZOR ,NEJEDNÁ SE O ZLATO !!!!!!). Takže jsem vůl já protože přihazuji bezmyšlenkovitě.
Kdyby napsal jak někteří vyčůraní prodejci - Půdní nález, moc se v tom nevyznám apod. tak souhlasím. Ale v tomto případě budu za vola pouze já sám, protože jsem se škole nenaučil číst 😃

Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz

jacx

Moderátor
#130 - 12. 7. 2012, 21:20

http://aukro.cz/stara-mince-nalez-detektorem-i2486735347.html

ten lev je evidentně Souškův - další upravená napodobenina

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Derek King - 110

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Derek King - 110

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1702

Rakousko - čistá - č. 1702

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Rokkie - Jake Allen - 544

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Rokkie - Jake Allen - 544

Cena: 35,- Kč

Přejít na eshop
30. výročí Interbrigád ve Španělsku - čistá - č. 1543

30. výročí Interbrigád ve Španělsku - čistá - č. 1543

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
XIII. zimní OH Lake Placid 1980 - čistá - č. 2415-2417

XIII. zimní OH Lake Placid 1980 - čistá - č. 2415-2417

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Balíček mincí - 10 kusů

Balíček mincí - 10 kusů

Cena: 89,- Kč

Přejít na eshop
J. Haydn - Rakousko - 0,65 Euro

J. Haydn - Rakousko - 0,65 Euro

Cena: 22,- Kč

Přejít na eshop
Česká kultura a Francie - razítkovaná - č. 321-322

Česká kultura a Francie - razítkovaná - č. 321-322

Cena: 52,- Kč

Přejít na eshop
Mistrovství světa ve skibobech - razítkovaná - č. 170

Mistrovství světa ve skibobech - razítkovaná - č. 170

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1379

Rakousko - čistá - č. 1379

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop