Moderátoři: smith, Misak33, Guldiner

numismatik-fji

Uživatel
#21 - 16. 11. 2011, 19:42

To Brett: přečetl jsem si Váš webový odkaz a po přečtení všech příspěvků jsem na rozpacích, který z numismatiků má vlastně pravdu, jejich názory se velmi odlišují, ale co mě zaujalo nejvíce byl příspěvek pana Jaroslava Syrového, který zpochybňuje zkušební ražby kremnické mincovny uvedené v "Chlapovičovi" a kde je vlastně pravda?

Dracek

Uživatel
#22 - 16. 11. 2011, 19:58

tenzor napsal/a:

Pak je potreba obracet se do zahranici. Jsou tam i spickovi odbornici, kteri posoudi minci ne za statisice (resp. procenta), ale treba i za 50$.
Pokud jde o soudni znalce, je potreba si uvedomit, ze na jejich rozhodnuti zavisi vysledek majetkovych nebo trestnich sporu, nevidim duvod, proc by nemeli byt za svou praci odpovedni. Pokud si necim nejsou jisti, pak to prece muzou napsat do posudku (chapu, ze to nepotesi, ale kdyz neco neni mozne rict jednoznacne...). ...

Trochu si to představuješ moc jednoduše.(a v cizině Ti třeba mnoho věcí z našeho území také neposoudí nebo ještě nevěrohodněji!)
Vyskytují se(a není to zase tak vzácné jak by se mohlo zdát, zejména v dnešní době) předměty(mince, známky...) které nemají často přímo znaky padělků, ale něco na nich je divné(z různých důvodů) a navíc i intuice dlouholeté praxe a prošlého množství materiálu o ledasčem napovídá, ale na to aby bylo posuzovanou věc možné označit za padělek v dannou chvíli nejsou v případě sporu zdůvodnitelné a obhajitelné argumenty(a na pravost jakbysmet) - jak to budeš řešit, když se budeš ze zákona nucen vyjádřit tak či onak(třetí možnost nebude)?!?!(při případné nemožnosti odmítnutí posudku) 😐

http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

tenzor

Moderátor
#23 - 16. 11. 2011, 21:19
tenzor napsal/a: Pak je potreba obracet se do zahranici. Jsou tam i spickovi odbornici, kteri posoudi minci ne za statisice (resp. procenta), ale treba i za 50$. Pokud jde o soudni znalce, je potreba si uvedomit, ze na jejich rozhodnuti zavisi vysledek majetkovych nebo trestnich sporu, nevidim duvod, proc by nemeli byt za svou praci odpovedni. Pokud si necim nejsou jisti, pak to prece muzou napsat do posudku (chapu, ze to nepotesi, ale kdyz neco neni mozne rict jednoznacne...). ... ...

Argument s vecmi z naseho uzemi uznavam, jsem prece jen deformovany antikou. Ale zakon, ktery by neponechal moznost nejisteho vyjadreni se typu "neni mozne jednoznacne potvrdit pravost aniz by byla mince podrobena testum, ktere by znamenaly jeji poskozeni, pripadne zniceni" by byl hodne spatny, pokud ne primo protiustavni. Mimochodem, cetl jsem nejake posudky zahranicnich znalcu. I kdyz mezi nimi byli odbornici, kterym prosly rukama statisice minci, vetsinou se vyjadrovali ne ve smyslu "mince je 100% prava ale spise ve stylu "mince byla razena stejnym postupem jako zname originalni razby, z kovu stejneho slozeni, mincovni obraz odpovida, defekty tam a tam jsou typicke pro tyto mince, nelze najit nic, co by mohlo zavdat pricinu k podezreni, ze nejde o originalni razbu". Je to IMHO mnohem profesionalnejsi a ferovejsi.

Evropa1

Uživatel
#24 - 17. 11. 2011, 09:18

Padělatelé nám zamotávají čím dál častěji hlavu a bohužel do budoucna tomu nebude jinak. Pokud je někdo znalcem, měl by mít srovnávací materiál. To je základ, který mě jako jeho potencionálního klienta může přesvědčit, že jsem na správné adrese. Dále by měl za sebou mít nějakou vědeckou činnost, která ho v očích odborné veřejnosti staví do role všeobecně uznávaného odborníka. Podmínkou je i fakt, aby hodnotil pouze jenom to, čemu rozumí a nezkoušel vše, co mu přijde pod ruku, protože pokud se budu například celý život věnovat pouze antickým mincím, nemohu zákonítě rozumět všemu.
Bohužel se mě zdá, že našim soudním znalcům z těchto hledisek, které považuji za zásadní, hodně chybí.
Kdysi, před mnoha lety se mě dostala do ruky jedna zajímavá mince. Zkoumal jsem ji a vyšel mě závěr, že je pravá a i když jsem byl jenom začátečník, který sbíral mince pouze kolem pěti let, dokázal jsem si pokládat otázky a odpovídat si na ně. Abych měl jistotu, poslal jsem ji i sběrateli, který před pár lety vydal o těchto mincích katalog a dodnes je považovaný za náš numismatický pojem. Za pár dní mě přišla nádherná odpověď ve smyslu, že mince může být pravá, ale také nemusí. Škoda, že jsem již tento dopis ztratil, protože byl opravdu kouzelný. Proto již tehdy jsem si uvědomil, že musím věřit hlavně sobě a názory druhých budou pouze návodem, ne zákonem.
Na jiném místě jsem zde napsal názor Čecha, sběratele antiky, žijícího v Rakousku. Drahé mince kupujte pouze v renomovaných aukcích, ty musejí být vyfotografované v aukčním katalogu a schovávejte si vyúčtování. Pokud by došlo k nějaké nesrovnalosti, tato firma nebude mít zájem o negativní publicitu a vše urovná.
Vím, že jsem téměř na nic neodvěděl, co se zde probírá, ale podle mého názoru jsem alespoň popsal skutečnost našeho současného trhu.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Jaromir

Moderátor
#25 - 17. 11. 2011, 11:18

Je to tak, člověk by se sám měl stát odborníkem na to, co sbírá. Se znalci je problém ten, že pokud jsou zároveň obchodníky, svádí to k nepoctivosti. V oboru filatelie jsme narazili na více nepoctivých znalců, kdy nedošlo k mýlce, ale vědomému prodeji ať již padělků, tak materiálů různě upravených.

taki

Uživatel
#26 - 17. 11. 2011, 15:12

Když to tady čtu, tak jako začátečník nemám vůbec šanci začít bez falz.( viz aukce s posvěcením z ČNS) A vrchol všeho je že pan "znalec" napsal něco o "naběhnutí", tím mě jako začátečníkovi řekl, že renomované aukce jsou o falzech. 😞

Kucera

Moderátor
#27 - 17. 11. 2011, 15:38

Nejvetsi problem soucasneho sbirani minci Ceskoslovenska jsou hlavne nezakonne dorazby vzacnych minci z originalnich razidel. Pokud byl u takoveto dorazby pouzit pro vyrobu strizku kov napriklad z roztavenych minci levneho rocniku je potom takova mince nerozeznatelna ani podrobnym zkoumanim od originalu. Ti kteri stale neveri ze se tak delo si mohou precist informaci napr.o 5 hal 1924 z oficielnich stranek Narodniho muzea v Praze - viz zde: http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/Numismaticke-oddeleni-Narodniho-muzea/Sbirkove-fondy-Numismatickeho-oddeleni-NM/Mince-z-let-1634-1937/
Toto a dale stale se zlepsujici falza puvodem hlavne z Ciny byly pro mne duvodem nedavneho rozpusteni sbirky Ceskoslovenska kdy za puvodni vzacne razby bylo jeste mozne dostat odpovidajici cenu.

Evropa1

Uživatel
#28 - 17. 11. 2011, 16:26

To taki.
Bohužel falza se budou vyskytovat, protože to bude dobré živobití a padělatelé budou hlavně dělat oblíbené věci, ke kterým mince Československa budou rozhodně patřit.
Proto se nedivím lidem, kteří ho přestávají sbírat a jsou to i sběratelé, kteří tyto mince sbírají dlouhé roky a to o něčem svědčí. To, že se budou zákonitě vyskytovat i v aukcích, v obchodech, při prodeji mezi sběrateli atd., to je naprosto jisté. Nejhorší je i fakt, že někteří sběratelé nebudou těmto mincím věřit a naruší se přirozený chod trhu.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

numismatik-fji

Uživatel
#29 - 17. 11. 2011, 16:31

To Kučera: Podepisuji se pod Váš příspěvek a níže je kopie vyjádření Národního muzea:

"Prvorepublikový pětihaléř byl ražen od roku 1923. Ročník 1924 je považován za nejvzácnější československou minci, známou pouze v několika desítkách exemplářů. Někteří badatelé nevylučují možnost nezákonné doražby této mince originálními razidly."

Evropa1

Uživatel
#30 - 17. 11. 2011, 16:45

V otázce pětihaléře se spekuluje s možností doražby z originálních razidel pro komunistické funkcionáře.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Pražský hrad 1971 - čistá - č. 1894-1895

Pražský hrad 1971 - čistá - č. 1894-1895

Cena: 12,- Kč

Přejít na eshop
Elisabeth Görgl - Rakousko - 0,62 Euro

Elisabeth Görgl - Rakousko - 0,62 Euro

Cena: 21,- Kč

Přejít na eshop
150. výročí založení Národního muzea v Praze - čistá - č. 1668

150. výročí založení Národního muzea v Praze - čistá - č. 1668

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 970

Rakousko - čistá - č. 970

Cena: 56,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1840

Rakousko - čistá - č. 1840

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 927

Rakousko - čistá - č. 927

Cena: 21,- Kč

Přejít na eshop
Album na odznaky a medaile

Album na odznaky a medaile

Cena: 479,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1630

Rakousko - čistá - č. 1630

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
OPTIMA listy na známky - 4 S - 331 859

OPTIMA listy na známky - 4 S - 331 859

Cena: 233,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1450

Rakousko - čistá - č. 1450

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop