Moderátoři: Archypov, facctory, smith

marek77

Uživatel
#1 - 2. 2. 2013, 12:50

pozeral som uz zalozeny temy, ale neviem kam to zaradit, tak som vytvoril nove vlakno, pripadne ma prehodte niekde inde, ak to tam tematicky zapada..

chcem sa spytat, kde prip. ci vobec by som mohol najst nejaky uceleny prehlad razieb z mincovne Kremnica od roku 1328 do nastupu Habsburgovcov. Som viacmenej amater a preto tak vyzera aj tato otazka🙂
zaujimalo by ma nieco take - najlepsie chronologicky ze - panovnik xy razil v kremnickej mincovni tieto nominali minci a,b,c..

pouzivala kremnicka mincovna aj nejake ine znacky ako KB ?

dula77

Uživatel
#2 - 2. 2. 2013, 13:06

Asi najjednoduchšie bude preštudovať knihu Kremnická mincovňa 1328-1978. Všetky odpovede sú tam.
Značiek bolo viac, ale KB je taká najpoužívanejšia.

blasko.juraj.ml@gmail.com

marek77

Uživatel
#3 - 2. 2. 2013, 13:52

dakujem za tip, po tejto knizke som sa uz myslim obzeral, akurat ze je dost mala sanca ju niekde zohnat.. ale zas ak obsahuje vsetko co ma zaujima, budem bojovat dalej 🙂

probe

Uživatel
#4 - 2. 2. 2013, 14:08

Zlate razby
---Mediaeval Hungarian gold florins---

🙂

___

Uživatel
#5 - 2. 2. 2013, 14:15

V období volených kráľov (to, čo ťa zaujíma) možno kremnické razby identifikovať podľa toho, že zväčša obsahujú kombináciu písmen a znakov, kde aspoň jedno je "K". Ale existujú aj výnimky, napr. denár Márie so značkou C-m.

Značka K-B sa pre kremnické razby ustálila práveže až nástupom Habsburgovcov.

Literatúra, ktorú uvádza Dula77 je veľmi pekne spracovaná kniha, ktorú vrelo odporúčam. Bohužiaľ, ucelený prehľad kremnických razieb tam nenájdeš. Navyše, v citáciách sa autori odvolávajú na dielo zo začiatku 20. storočia (L.Réthy - Corpus Nummorum Hungariae). Kniha o kremnickej mincovni sa veľmi ťažko zháňa, mne sa to pošťastilo až v jednom pražskom antikvariáte.

Pre tvoje potreby budú úplne stačiť diela od A.Pohla:
Ungarische Goldgulden des Mittelalters
Münzzeichen und Meisterzeichen auf ungarischen Münzen des Mittelalters

Pošli mi správu, môžem ti ich upnúť.

___

Uživatel
#7 - 2. 2. 2013, 14:20

Kniha, ktorú uviedol probe je súpisom dukátov v zbierkach Maďarského národného múzea. Vyšla v maďarskej a anglickej verzii. Tiež veľmi pekné, odporúčam.

marek77

Uživatel
#8 - 2. 2. 2013, 14:55

super, tesim sa ze mam dalsie tipy na literaturu..
sigur poslal som ti maila. este k tym znackam - ziadna ina mincovna nepouzivala v tom obdobi pismeno K ? to su niecim podlozene fakty alebo domnienky autorov prislusnej literatury ? od akeho obdobia sa daju razby kremnickej mincovne jednoznacne identifikovat? razili v kremnickej mincovni okrem volenych kralov a habsburgovcov aj nejaki ini panovnici ?

marek77

Uživatel
#9 - 2. 2. 2013, 15:11

chcel by som si postupne spravit taky "maly" chronologicky zoznam vsetkych panovnikov ktori razili mince v mincovni Kremnica /1328-1918/. Potom k nim priradit vsetky nominaly ktore sa razili pocas ich vlady , mozno aj supis jednotlivych rocnikov a nakoniec si k tomu postahovat dostupne obrazky a urobit si taky svoj prehlad

l_m_2009

Uživatel
#10 - 2. 2. 2013, 15:37

To nebude také jednoduché. Presný prehľad neexistuje. Mnohé značky na stredovekých uhorských minciach dodnes niesu priradené ku žiadnej mincovni (a zrejme ani nikdy nebudú). Písmeno K používali aj iné mincovne. Rovnako aj Kremnica používala celú kopu rôznych značiek. Pozri si katalógy Pohla, čo Ti radil Sigur a budeš trochu múdrejší.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Kožené pouzdro-kazeta na hodinky SAFE 264

Kožené pouzdro-kazeta na hodinky SAFE 264

Cena: 696,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1628

Rakousko - čistá - č. 1628

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
125. výročí Jednoty českých matematiků a fyziků - čistá - č. 2801-2803

125. výročí Jednoty českých matematiků a fyziků - čistá - č. 2801-2803

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1177

Rakousko - čistá - č. 1177

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Centropen popisovač na KAMÍNKY sada Decor Pen

Centropen popisovač na KAMÍNKY sada Decor Pen

Cena: 179,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1675

Rakousko - čistá - č. 1675

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
PHILALUX3 - SAFE 9865

PHILALUX3 - SAFE 9865

Cena: 3695,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Keith Carney - 223

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Keith Carney - 223

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
55. výročí založení KSČ - čistá - č. 2203-2204

55. výročí založení KSČ - čistá - č. 2203-2204

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Rokkie - Jeremy Welsh - 539

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Rokkie - Jeremy Welsh - 539

Cena: 25,- Kč

Přejít na eshop