doddie

Moderátor
#131 - 21. 2. 2014, 15:16

Absolútne súhlasím so Zoubekom. Keď sa niekto zahĺbi do rekonštrukcií TD emisie Hradčany, zistí, na koľko zaujímavých súvislostí príde. Na také, ktoré boli sčasti publikované a aj na súvislosti, ktoré publikované neboli. Nik však nemôže do toho vpadnúť bez informácií. Vyžaduje si to skutočnú bádateľskú prácu a stovky hodín presedých nak knihami a známkami. Na druhej strane človek príde na chuť radosti z "maličkostí". Je to super pocit, keď sa Vám podarí nájsť aj to posledné chýbajúce ZP v TD, alebo vyskladať postupný vznik svetliny, či postupné vydrolovanie kovu po retuši na určitom ZP a pod.

Ťažko sa dá ten pocit priblížiť, jednoducho tú radosť treba zažiť... 😉

Každý zberateľ je vo svojej podstate "hľadačom pokladov" a emisia Hradčany ešte stále ponúka možnosti takéto "poklady" nájsť (a nemyslím tu na poklady v státisícoch korún).

Jaa-chym

Uživatel
#132 - 22. 2. 2014, 00:54

Zoubek - definici DV jsem se snažil v různé literatuře zjistit, primární a sekund. a nahodilá... i přesto, pravděpodobně vzhledem k mému mentálnímu deficitu, mne výše uvedený dotaz napadl. Uvedl jsem jej úmyslně jako laický, neboť nepochybuji, že mnoho z vás (např jako Dráčka) již nebaví na laické dotazy stále dokola odpovídat - nedělá to a má svůj klid a já s tím nemám sebemenší problém. Že je studium literatury nezbytný základ je neoddiskutovatelné a nehodlám to nijak zpochybňovat, ale když si něco přečtu a není mi to jasné, obrátím se na živé filatelisty. Otakarovi v jiném vláknu (tuším Evropa) doporučil především osobní setkání s filatelisty. Ani nevíte, jak rád bych si sednul nad známkami třeba s "legionářem" panem pracharem, ale ... - v děčíně se známe jen s rajem, k tomu denně od soustruhu k soustruhu... živí filatelisté jste po mne (pro nás?) vy zde. V minulosti měl sběratel v zásadě 2 možnosti, jak přijít k informacím a zkušenostem - samostudiem literatury a stykem se zkušenými sběrateli. Dnes je internet, spousta informací je mnohem snáze a rychleji dohledatelná (viz knihtisk.org - ale samozřejmě si uvědomuji, že samostudium je stále potřeba k pochopení souvislostí) a proto se možná někteří starší sběratelé cítí "podvedeni", že oni si své znalosti pracně vydřeli a zajíci si půlku najdou na netu a na zbylou se drze vyptávají. V takovém případě prosím vás, které to obtěžuje - ignorujte nás a nechte nás hledat souvislosti a základní pravidla a pravdy v diskuzích mezi námi začátečníky - my třeba s rajem a zakoukanym (snad se kucí neurazíte😉 se dokážeme radovat z "objevené" kraviny (pro vás), stejně jako vy ze zjištění, který ZP se začalo vydrolovat mezi 15.5.- 16.7. 1919... Vám, které to neobtěžuje a poradíte, děkuji za ochotu.
BTW mne napadla věta vedoucího (primáře) mé manželky, když si posteskla nad jeho didaktickou neochotou - "o znalosti, které jsem pracně nabyl, se nehodlám s nikým dělit"... taky možnost, jen bohužel po úmrtí vlastníka těchto znalostí zmizí i ony samotné, na rozdíl od případu, kdyby se o ně podělil...

Jaa-chym

Uživatel
#133 - 22. 2. 2014, 01:03

BTW2 - mono1 i novotného samozřejmě mám (ten mi přijde na DV nedostatečný, např u hodnoty 400h popsány 2 DV apod). mám i něco jiného, další literaturu si samozřejmě chci pořídit, něco vím, co mi chybí ale nepohrdu i dalšími tipy.

doddie

Moderátor
#134 - 22. 2. 2014, 09:39

Som nesmierne rád, že je tu zberateľský potenciál, ktorý sa začína aktívne venovať emisii Hradčany. Kto kedy bol so mnou v kontakte ohľadom nejakého usmernenia či rady, veľmi dobre vie, že son nikoho nikdy neodmietol a ak som nevedel pomôcť, tak som nepoškodil...

Osobne mi je úplne jedno, kto cez aké kanály a zdroje príde k informáciám.

Skôr sa teším z toho, že sa prostredníctvom týchto moderných médií dá dostať k množstvu informácii, ktoré boli predtým často nedostupné a to nie z pohľadu finančnej náročnosti, ale nizkeho nákladu...

Pravdou však tiež je, že dokážem pochopiť aj tých užívateľov fóra, ktorí občas reagujú podráždene na otázku za ktorou sa evidentne skrýva lenivosť a pohodlnosť spojená s neochotou osvojiť si ani tie elementárne informácie. V takomto prípade už tá otázka uráža!

Zoubek-05

Uživatel
#135 - 22. 2. 2014, 10:18

Každého z nás jistě mrzí, když není pochopen. Svojí reakcí jsem nemyslel nic proti začínajícím sběratelům. Třeba ani neví jak je jeho dotaz jednoduchý, protože zčíná.
Jaa-chym, můžeš se zeptat kamoše raje, že jsem se snažil pomoci vždy a také to tak hodlám dělat. Jen chci trochu vyburcovat. Píšeš, že máš či máte radost z nového poznatku. Třeba se to zdá prkotina.

Jsev důchodu a 10 tisíc ti stačí na živobytí,ale nelze pořizovat dražší známky. Proto se věnuji studiu Hradčan. Pořád je co objevovat,doplňovat ve sbírce. Třeba hledat v přebraném jako např. Blažek 007. A není hezčí pocit než vlastní zjištění.

Věnuji se hlavně 15h známce Hradčan. Vím že je na knihtisku mizerný scan II.TD.
Proto se snažím udělat lepší a vše pomocí počítače uložit a zefektivnit nalezení hledaného pole. A jde to. Když z desky vyřadíš velké DV,typy,příčky L.a P,tak se zmenší hledání polí. I ty se dají rozlišit. Např. u 3. věže je různý počet bodů atd.
Mám tedy složku Hradčany č.7, tu pokdělím dál na 1,2,3 a více bodů u 3. věže.
Ale takových kritérií si můžeš udělat podle sebe kolik chceš.Pak klikneš třeba na podsložku 2 body u 3.věže a objeví se např20 ZP. Rolování kolečkem myši je rychlé a porovnávám obraz známky hledané s počítačem. Mě to uryclí práci odhadem o 70%. U ostatních hodnot to používám stejně. Je to jeden z podnětů.
Jinak se můžeš zeptat na co chceš. to je samo. Rád pomohu.

Mluv jen tehdy je-li to lepší jak mlčení.

Jaa-chym

Uživatel
#136 - 25. 2. 2014, 22:09

Děkuji pánové za vaše reakce. Vím, že právě vy dva (a nejenom vy) jste z těch, kteř ochotně pomohou. K těm hradčanům... Pár let zpátky jsem si řekl, že sesbírám ČSR I. "generálně" (dost nespecifický pojem). Ale - jak to člověka chytne, jde hlouběji a hlouběji... Stejné to bylo i s hradčany - k základní řadě začaly přibývat typy, zoubkování, barvy... i tak jsem si (a není to až tak dávno) říkal, že rekonstrukce desek už je trochu úlet. A vida - s prohlubujícím se zájmem člověk pochopí, že i toto se mu hodí - a baví ho to. Nerad bych, aby to vypadalo, že když se zde v poslední době několik jedinců úspěšně vrhlo i do tohoto úkolu, řekl jsem si, že budu taky "in". Spíše jak píšete vy - je vzrušující, kolik se toho se studiem literatury a vlastních známek dá i dnes v obl hradčan objevit a "získat". A hlavně - chci-li mít sbírku specializovanější, musím o tom něco vědět. Určitou vaší výhodou možná je, že se specializujete jen na hradčany, já když si přečtu tu něco zhradčan, tu z HaV a pak leteckých tarifů, tak toho zas půlku zapomenu🙂 Ale to nemá být výmluva.
Zpět k těm ZP - samozřejmě podobné třídění aplikuji, třeba V. kresba je v tomto s výhodou, když to člověk rozdělí dle typů, krajových, výrazných DV. Ale pak mě napadá třeba hodnota 300h (naštěstí jen 1TD), která je IV. kresba, DV jak šafránu - jak pak postupovat, takto byl myšlen můj dotaz (aurčitý návod jsi mi Zoubku poskytl). Jak jsem již psal, na knihtisku jsou popsána jednotlivá ZP (znaky) třeba i u této hodnoty (v angličtině, to mi celkem nevadí), jen jsem chtěl vědět, jestli třeba nevyšlo něco obdobného v češtině - nejsem líný, ale taky nerad dělám zbytečnou práci🙂 díky

blazek007

Moderátor
#137 - 26. 2. 2014, 09:12

Pro Jaa-chym: Samozřejmě že i pro hodnotu 300h vyšla příručka rekonstrukce tiskové desky, v roce 1986 od Zděňka Ryvoly. Já osobně preferuji tištěné verze rekonstrukcí, nemusím stále zapínat počítač a hledat na knihtisku.

Jaa-chym

Uživatel
#138 - 26. 2. 2014, 10:41

díky. přesně tak, já taky raději papírové verze.

Zoubek-05

Uživatel
#139 - 26. 2. 2014, 12:53

A máš rekonstrukci pro 300h?

Mluv jen tehdy je-li to lepší jak mlčení.

Jaa-chym

Uživatel
#140 - 26. 2. 2014, 18:38

Jestli máš na mysli tu výše uvedenou od p. Ryvoly (z které tedy mimochodem myslím vychází i knihtisk.org - jsem si dnes všimnul), tak ne. Jinak určování 300h teď není urgentní, uvedl jsem to jako příklad, šlo mi o to , jestli něco vyšlo souhrnně, nebo alespoň jednotlivé hodnoty. Ale samozřejmě jak to někde zaregistruju, tak si to pořídím.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Calle Johansson - 203

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Calle Johansson - 203

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 - nezasklené, ČR 1993-2023, komplet, rozšíř.verze - (839 listů), bez obalů, papír 160gr.

Albové listy A4 - nezasklené, ČR 1993-2023, komplet, rozšíř.verze - (839 listů), bez obalů, papír 160gr.

Cena: 7551,- Kč

Přejít na eshop
Výročí osobností - čistá - č. 2474-2481

Výročí osobností - čistá - č. 2474-2481

Cena: 11,- Kč

Přejít na eshop
Náhradní listy do alba na odznaky SAFE 7861

Náhradní listy do alba na odznaky SAFE 7861

Cena: 206,- Kč

Přejít na eshop
15. výročí SNP a 40. výročí Slovenské republiky rad - čistá - č. 1066-1068

15. výročí SNP a 40. výročí Slovenské republiky rad - čistá - č. 1066-1068

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Randy Burridge - 207

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Randy Burridge - 207

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové kartičky Pro Set 1992-93 - GTL - Nelson Emerson - 9

Hokejové kartičky Pro Set 1992-93 - GTL - Nelson Emerson - 9

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2015, zákl. verze - (9 listů), bez obalů, papír 160gr.

Albové listy A4 POMfila ČR - ročník 2015, zákl. verze - (9 listů), bez obalů, papír 160gr.

Cena: 72,- Kč

Přejít na eshop
XI. BIB 1987 - čistá - č. 2804-2807

XI. BIB 1987 - čistá - č. 2804-2807

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Bublinky na mince CAPS 26

Bublinky na mince CAPS 26

Cena: 102,- Kč

Přejít na eshop