Moderátoři: pavelgregor, oliver, jacx, smith

luigi

Uživatel
#4911 - 26. 4. 2021, 18:37

Díky Petře a omlouvám se!!!

Je cerstva

Uživatel
#4912 - 30. 4. 2021, 19:45

Dobrý den

Prosím o pomoc s určením
Tohoto Groše
Pravděpodobně ranný typ?
Dosti okrojený

Za jakékoliv rady děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

jacx

Moderátor
#4913 - 30. 4. 2021, 22:46

Ranný není určitě a raný - míněno časný (ve smyslu starší) - také ne.
Naopak je to pozdní (mladší) typ, nejspíše typ XIV.
Otočením a ořezáním fotek by zdejší ochota stran určení mince mohla o něco vzrůst.

korunka

Uživatel
#4914 - 4. 5. 2021, 08:44

Ano, kouká se na to opravdu špatně :-)
Detail hlavy lva by také mohl pomoci.

Je cerstva

Uživatel
#4915 - 4. 5. 2021, 11:05

Dobrý den

Omlouvám se
Zasílám lepší foto a děkuji za opravu

Přeji pěkný den

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

korunka

Uživatel
#4916 - 15. 5. 2021, 13:22

Přiznám se, že nevím. Chvilku jsem díky hlavě váhala nad jedním z typů XI.-XII. nebo jedna z prvních čtrnáctek, ale protože dvojráz mincovní obraz dost přeskládal a některé důležité znaky nevidím, tak se přiznám, že si to moc netroufám přesněji určit.

korunka

Uživatel
#4917 - 15. 5. 2021, 13:25

Matesond- dlouho jsi se tu neukázal. Klidně diskutuj. Ono bohužel hodně grošů Václava IV. se určuje přesně hodně špatně a některé kousky jsou prostě hodně diskutabilní. Tak to je a mnohdy si to každý sběratel nakonec určí jinak.. :-)

MatesOnd

Uživatel
#4918 - 17. 5. 2021, 20:55

Korunka
Já vím, nejde o to, že bych nechtěl, ale nebyl čas, stěhování, malování bytu, shánění novýho bydlení... prostě opruz! 🤨

No, ale i tak sem si našel chvilku, a podíval sem se na ten kousek od Je cerstva;
Jak píše korunka, dvojraz se na něm podepsal velice krásně, a je špatně čitelné, ale přesto si myslím, že sem ho určil.

Ale vezmu to ve zkratce:
Zpočátku sem si myslel, že by to mohla být X, ale nesedělo mě tam dost věcí, hlavně rozdělovací znaminko mezi Wencezlavs a Tercivs. To mě zavedlo ke čtrnáctkám. Vzhledem ktomu, že sice není vidět Nko, ale má normální eSka, připadá v úvahu c/1. Jenže problém je, že c/1 má rubní eSka tvaru S7, zatímco náš grošík má S8. To mě vede k závěru, že se jedná o typ Hána XIV.i/8, 9 protože vidíme tvar A ve slově PRAGENSES.
Mimochodem, přikládám svůj grošík na porovnání. Sice je to XIV.i/1, ale to by nemělo zas tak vadit. 🤔🤗

A teď je čas na poslední slova před sebevraždou;
soudruzi nestřílejte! 🤣🤣

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše

korunka

Uživatel
#4919 - 17. 5. 2021, 21:11

Koruna mi přijde jako vysoká s jednoduchými liliemi uvnitř. U pozdějších čtrnáctek je nižší nahoře rozšířená, přesně jako na tvém groši tady dole. Ale na tom groši výš vypadá jako rovná, vysoká a hlavně má vidět perly. Ty jsem nejčastěji viděla také u prvních čtrnáctek, což nic neznamená.
No, hodně to zdeformoval dvojráz, ale stále bych naopak tipovala spíše první čtrnáctky.
Těžko říct.
Snad se ještě někdo zapojí.

MatesOnd

Uživatel
#4920 - 17. 5. 2021, 23:41

Je pravda, že sem opomněl, že je na obruči koruny 6perel. Pak by to opravdu mohl být typ XIV.c/1, ale nesedí mě tam ty rubní eSka který sou u typu c/3, 4.

Ono se taky dá spekulovat o tom, že razič měl k dispozici novou rubní raznici kterou použil a přitom ta lícní byla ještě v pořádku. A tak zatím co líc je c/1, tak rub je už c/3, 4.

Možná kdybych ho měl v ruce, nebo pár fotek z různých úhlů a nasvícení by pomohlo.

Někdo jinej ale bude mít třeba lepší oko a dokáže ho rozluštit. 😉

Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.