Moderátoři: Jaromir, pavlinka, smith, ikanek

koolabs

Uživatel
#831 - 12. 5. 2024, 14:59

Poslední měsíc jsem řešil problém se zásilkou z Ebay.
myslím, že toto je velmi důležité a nebezpečné.
V mém případě jsem přišel jen asi o 10 000, ale někdo by mohl přijít o daleko vyšší částky.
Z aukce mi šla zásilka, kde jsem platil poštovné asi 10 EUR. Dopis.
Vím, že doporučené věci balíkové platím kolem 20-30 EUR, dopisy kolem 5-10 EUR, z unie. Nedoporučené věci - běžné dopisy pak 2-5 EUR.

Zásilku jsem nedostal, jen jen registroval z elektronické evidence, že byla doručena.

Pak jsem volal, chodil na pobočku, v podstatě se k vám chovají jako k exkrementu. V závěru jsem podával stížnosti, obracel se na ombundsmana.

Celkovým výsledkem je, že pošta sděluje, že obyčejný dopis byl hozen do schránky a za převzetí neodpovídá. UF.

Bohužel na Ebay je pozice jasná, v elektronické sledování je označeno převzetí.

Takže Vážení, až koupíte v zahraničí za 100 000 v akci pěknou věc,
může se Vám toto stát.
I když je zásilka řádně zaslána jako doporučená, pokud není pojištěná a ve zvláštním režimu, prostě Vám ji česká pošta označí jako obyčejný dopis a nikdo Vám nic nedá.

A bohužel po přezkoumání poměrně znalou právní kanceláří Vám případná žaloba je k ničemu. Musel bych žalovat dodavatele a v rámci mezinárodního práva a mezinárodních praktických řešení bych i v případě vítězství na to asi doplatil.

Takže pozor, česká pošta u doporučených zásilek v elektronickém sledovacím systému uvede doručeno, aniž by jste zásilku někdy viděl.

shareman

Uživatel
#832 - 12. 5. 2024, 15:36

Doporučená zásielka ale musí byť podpísaná pri prevzatí, nie?

Ak nemajú podpis, tak nevedia dokázať, že bola vami prevzatá.

MikyM

Uživatel
#833 - 12. 5. 2024, 19:03

Na tomto případě je vidět jak málo jsou lidé informovaní o činnosti a nabízených službách jednotlivých poštovních správ, neznají druhy poštovních zásilek a už vůbec nerozumím celému logistickému procesu. A že házet špínu na Českou poštu je tak jednoduché....

Jenom si dovolím poznamenat:

  • je jen a jen věcí odesílatele, jakou službu, druh zásilky a dispozice odesílatele s tím spojené zvolí
  • pokud jste zásilku neobdržel, je nutné zahájení standardní reklamace ze strany odesílatele zásilky (po předložení originálu podacího dokladu prostřednictvím poštovní správy země podání, pokud to poštovní podmínky daného státu u zvolené služby le vůbec umožňují). Odesílatel zásilky je až do doručení zásilky jejím majitelem a veškerá práva spojená se zásilkou jdou tedy za ním. V případě neobdržení předem zaplaceného zboží je nutné ze strany adresáta zásilky tuto záležitost reklamovat u prodejce zboží, kde objednávku uskutečnil. V předmětné věci je třeba odlišit smlouvu, kterou uzavřel adresát (kupující) s odesílatelem zásilky (o prodeji/koupi zboží) a smlouvu, kterou uzavřel odesílatel zásilky s poštovním operátorem. ve věci zaslání/dodání zboží není adresát zásilky v žádném právním vztahu s Českou poštou, s.p.
  • nepleťte si doporučenou zásilku (např. tu klasickou tuzemskou, s prefixem RR) a s různými druhy zásilek ,které za levný peníz při podání tak rádi využívají různí odesílatelé (internetové obchody, aukční portály apod.) Skutečně u mnohých druhů poštovních zásilek, které si odesílatelé zvolí není stanovena povinnost dodávání zásilky oproti stvrzení převzetí podpisem adresáta (může být tedy dodána např. i vložením do domovní schránky), proto, bohužel, pak nelze způsob dodání nebo přebírající osobu zpětně průkazně doložit....

A už vůbec nevěřím tomu, že se k vám na pobočce pošty jak uvádíte : "v podstatě se k vám chovají jako k exkrementu". Asi se Vám jen snažili vysvětlit , to, co mnozí nechápou, a co nyní píši Vám, a to že zákazníkem, který může reklamovat nesplnění jím zaplacené služby je odesílatel zásilky. Vy jste zase zákazníkem toho, kdo zásilku poslal.

Nic víc, nic míň.

koolabs

Uživatel
#834 - 12. 5. 2024, 20:25

Miky,
tak držím palce až vydražíte, nebo ve světě koupíte,,,
objeví se Vám ve sledování zásilka doručena a obrátíte se na prodejce.
V tomto okamžiku je mu to putna, protože ebay uvolnuje prostředky a od toho okamžiku Vám ebay odpoví jen, že na daný případ se záruka vrácení peněz nevztahuje.

O tom, že je množství ruzných druhů zásilek není třeba hovořit. U mezinárodní dopravy je zcela jasné pravidlo, že potvrzení převzetí v sledovacím režimu je možné jen při faktickém předání. I když se dnes nic nepodepisuje, přeci jen je zde !! osobní vztah!! předávající-přebírající.

A do třetice.
Postup při pátrání po zísilce?
a) V elektronické evidenci ČP se objeví ikona - nelze reklamovat - obratte se na info linku
b) Po 2 voláních po 20 minutách, než Vás automat přepne mi spojovatelka sdělí, že zásilku jsem převzal. Jestli ji chci reklamovat, musím na poštu. Ale jakou? To prý neví.
c) Když se dostavím na poštu, tak na automatu pro výdej pořadí není žádná ikona pro reklamace.
d) když si vyčkám uvolněného okénka a jdu se jen zeptat, pracovnice nejprve říká pane musíte si vyzvednout lístek. Pak mi řekne stížnosti na chodbě.
e) buším do dveří, kde dříve byly stížnosti. 5 minut nic.
f) Okolo jdou poštačka říká, tady je to zavřené, zkuste táhle ty dveře.
g) Dveře ne, ale u okénka mi paní sdělí že si musím vyzvednout lístek z automatu a reklamace že vyřizuje jen přepážka 4. Ptám se a co mám zmáčkout na automatu abych byl na čísle 4? paní říká to je jedno, počkáte si.
h) Na poště jsem už pulhodiny, když jsem přijat na přepážce. Paní nechápe muj dotaz a říká, zásilku jste převzal.
ch) po mém trvání na reklamaci přijde jiná pracovnice se sdělením, že reklamovat má zasílatel.

Můj závěr je zcela jasný, že doporučenou zásilku někdo odklepl jako doručenou. Já nevím, jestli ji hodil do schránky, jestli do mojí schránky, nebo stopil vubec.
Ale v každém případě byly porušeny předpisy a já jsem kvuli tomu přišel o peníze.
A to je základní fakt o kterém Miky píši. Že zásilka je označena v elektronické evidenci jako doručená, i když takto být označena neměla!!!

koolabs

Uživatel
#835 - 12. 5. 2024, 20:33

a ještě poznámka,
Pokud něco funguje, nemám problém to pochválit.
balíky čp u nás doručuje mladý kluk s dodávkou a pokaždé zavolá, počká, s usměvem, pohoda. Pokaždé mu dám dvacku, protože v tuto službu mám duvěru a vím, že když příště zavolá bude to pohoda.

numismat

Moderátor
#836 - 12. 5. 2024, 20:54

koolabs: Moje zkusenost s reklamacemi na poste je takova, ze nema vubec cenu bavit se s řadovyými přepážkovými pracovníky. Jejich ochota neco řešit je obvykle nulova. Komplikovane pripady, jako je ten Vas, bych resil primo s vedouci/m posty. (To by melo jit nadale udelat.) Jak spravne uvadite, odesilatel nebude resit zasilku, ktera je formalne dorucena. Ceska posta by Vam ale mela byt schopna dohledat, kde se stala chyba a sdelit, jak se muzete domoci nahrady.

smith

Moderátor
#837 - 12. 5. 2024, 20:55

No nechať si poslať 10 tisícovú vec iba ako doporučená zásielka, je naozaj trúfalé. To už by človek mal mať aj na poistenie na takejto zásielky.
Ja ak predávam za väčší obnos, a kupujúci si zvolí "iba" doporučený list, tak z vlastného vrecka radšej doplatím za poistenú zásielku.

http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

ferovyobchodnik

Uživatel
#838 - 12. 5. 2024, 21:09

no tomu já právě nerozumím... pochopil jsem, že nebylo posláno jako obyč. zásilka (už jen to, že má sledovací číslo).
naštěstí jsem nikdy nemusel řešit, resp. jednou to omylem odesílatel poslal jako obyč a překvapivě nedošlo (ale to bylo jen lego za asi litr).

reklamace a soudy - já mám dobrou zkušenost. sice to trvá, ale vyplatí se...

ferovyobchodnik@seznam.cz

ferovyobchodnik

Uživatel
#839 - 12. 5. 2024, 21:10

ale zrovna v pátek jsem našel ve firemní schránce lístek, že si mám dojít na poštu pro OBYČEJNOU zásilku... tyjo, to jsem ještě neviděl. a jak ji evidují a jak mi ji předají, když je obyčejná? 😃 no nic, musím si odchytit pošťačku, dát s ní řeč a hlavně milé doporučení, že takhle tedy ne 😃

ferovyobchodnik@seznam.cz

ikanek

Moderátor
#840 - 12. 5. 2024, 22:03
No nechať si poslať 10 tisícovú vec iba ako doporučená zásielka, je naozaj trúfalé. To už by človek mal mať aj na poistenie na takejto zásielky. Ja ak predávam za väčší obnos, a kupujúci si zvolí "iba" doporučený list, tak z vlastného vrecka radšej doplatím za poistenú zásielku.

No troufalé možná ano, ale cenné psaní lze z ČR poslat mezinárodně jen do některých zemí, a to ani ne do všech zemí Evropy např. do Maďarska, Německa, Austrálie, Kanady, USA cenné psaní prostě se poslat nedá.
Předpokládám, že i ostatní pošty to mají obdobně. Pak zbývají jen kurýrní služby.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.