Moderátoři: numismat, smith

MikyM

Uživatel
#11 - 30. 5. 2021, 18:37
vypadá to, že ta pravá je z opotřebovanějšího razidla - viz třeba tlustší písmena

Pořád si spíš myslím, že razidla vjela do tlustšího střižku, měla mezi s sebou víc materiálu ...

wuttke

Uživatel
#12 - 31. 5. 2021, 01:40

Jedná se o mince z aukce v Šumperku, položka 3032 s popisem "zkusmá a normální ražba". Přece i 10,- s malým "k" má více rozdílů než jen ta nejvíce známá. Odmlčel jsem se nějakou dobu, protože jsem se snažil metodou vylučování vyřadit 8 rozdílů, co jsem zaregistroval původně. Je skvělé, že barbar našel další foto zkušební ražby, kde ten rozdíl u drápu je také vidět (předpokládám, že to vzniklo ucpáním razidla, ale pro rozlišení zkušební varianty se docela hodí). Focení cinkovaných ocelových mincí je peklo, dobrý důvod si konečně pořídit stativ Sila a složení střížku zřejmě hrají roli, Je pravdou, že srovnávací mince má opotřebovanější razidlo.
Bylo by zajímavé takto srovnat nominály 2,- a 50,-, i když raznice do roku 1997 u 50,- mají detaily dost špatný

kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz

wuttke

Uživatel
#13 - 31. 5. 2021, 13:04

Mohl by mi někdo poslat články o variantách moderních mincí z NL 4/98, 4/99 a 6/03? Mám jen katalog Moravce.

kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz

Guldiner

Moderátor
#14 - 31. 5. 2021, 13:39

Tak v tomto případě bych zcela vyloučíl termín zkušební ražba..
Nejsem si scela jist zdali můžeme předpoklád ucpání razidla v případě detailu drápů, možná tak v místech penisu lva..Opotřebení razidla pochybuji , v dalším nalezeném kusů jsou kontury detailu mnohem výraznější, než na první foto mince Wuttkeho a to při zachování (shodě) tvaru detailu ...

Při tak velkém nákladu , bylo použito několik razidel, je velmi pravděpodobné, že se jedná o drobné odchylky v razidle, zejména na tlapě a penisu lva.. Docela snadno jsem nalezl další kusy, je jasné, že v oběhu bude docela dost dalších.

V úvahu připadá pouze označení, buď to varianta (rozdíly v raznici), nebo nějaka chyboražba ucpáním razidla v místech penisu , však na tlapě z mého pohledu docela pochybné, jelikož detail viz. Přiložené foto mé nalezené mince je na tlapě vystouplý, narozdil o Wuttkeho, kde je již znát opotřebení šetřením vystoupleho detailu,tím se zpochybňuje možnost ucpání razidla..
... Vžádném případě nelze použít termín zkušební ražba.Spiš se jedná o variantu, nebo chyboražbu...

Na drápů mého fota vlevo, lze znát vystouplý kruhový detail.
Na fotce Wuttkeho je již střely...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

MikyM

Uživatel
#15 - 31. 5. 2021, 23:30

No mám trochu strach, že ve snaze za každou cenu najít nějakou "variantu" i u novodobých mincí a rozšířit si tak sbírku se dostáváme pomalu na úroveň filatelie, kde taky se taky hledá kdejaký "mušinec" ...

Guldiner

Moderátor
#16 - 31. 5. 2021, 23:46
No mám trochu strach, že ve snaze za každou cenu najít nějakou "variantu" i u novodobých mincí a rozšířit si tak sbírku se dostáváme pomalu na úroveň filatelie, kde taky se taky hledá kdejaký "mušinec" ...

Svým způsobem je to tak, líbí se mi tvé pojetí... 🙂 Ale i o tom je numismatika,bádání, hledání oněch ,, mušincu,, variant, chyboražeb, zmetků jejich prokázování,názory a diskuse..

Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1127

Rakousko - čistá - č. 1127

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Finále MS v kopané - Chile 1962 - čistá - č. 1258

Finále MS v kopané - Chile 1962 - čistá - č. 1258

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1136-1142

Rakousko - čistá - č. 1136-1142

Cena: 22,- Kč

Přejít na eshop
Lupa čtenářská s pevnou kulatou rukojetí - LCH 8775A - D 006

Lupa čtenářská s pevnou kulatou rukojetí - LCH 8775A - D 006

Cena: 280,- Kč

Přejít na eshop
Tradice české známkové tvorby - razítkovaná - č. 101

Tradice české známkové tvorby - razítkovaná - č. 101

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Volné kartičky s průhlednými pásky - 341 463

Volné kartičky s průhlednými pásky - 341 463

Cena: 440,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty SCORE 2012-13 - Petr Sýkora - 287

Hokejové karty SCORE 2012-13 - Petr Sýkora - 287

Cena: 25,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1541

Rakousko - čistá - č. 1541

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Danzig (Freie Stadt Danzig) 1920-1939, (32) - bez obalů

Danzig (Freie Stadt Danzig) 1920-1939, (32) - bez obalů

Cena: 320,- Kč

Přejít na eshop
Den horníků - čistá - č. 612-614

Den horníků - čistá - č. 612-614

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop