Jaromir

Moderátor
#31 - 25. 4. 2020, 12:34
Osobně si myslím že vzácnost a proti tomu známost (obliba) unikátu jsou také ještě dvě rozdílné věci a pak (i když to teď vyzní asi blbě) toto přeci ale vůbec není o penězích ... Něco sbírám (známky nebo mince), postupně se moje sbírání nějak vyvíjí a sbírka se specializuje na nějaké období nebo oblast a časem TO chci mít kompletní. A když se pak náhodou dostanu během let na aukci nebo burze k unikátu, který mi chybí a vím, že to možná podruhé už nebudu mít možnost koupit, ty peníze, pokud to jen trochu je možné, za to dám ... i kdybych si třeba měl půjčit .... To byl např. můj případ při koupi naší nejvzácnější mince 0,05 hal 1924. Koupil jsem ji ( atestem) v roce 1998 a tu půjčku pak další tři roky bance splácel. Ale mám ho. A filatelie, když jsem mezi filatelisty? Sbírám v ní celistvosti pošty Brünn Bahbhof (dnes Brno 2) - pořád mi chybí rekomando s první R nálepkou Brünn Bahnhof a nejsem schopen ho sehnat ...

Mincemi se nezabývám, ale předpokládám, že jde o 5 haléř z roku 1924, který má katalogovou hodnutu dle zachovalosti 220.000 - 450.000,-Kč.
(uvádíte 0,05 hal 1924, což je zřejmě překlep.
V literatuře jsem četl, že jich je příbližně stejně jako chybotisků 50/50. Pokud je to pravda, tak se na tomto případu dá porovnat podle výše cen popularita investic do poštovních známek a do mincí.

Evropa1

Uživatel
#32 - 25. 4. 2020, 12:39
Fidzi - dostal jste mě, samozřejmě jsem to blbě napdal, patří buď 5 hal 1924 nebo 0,05 Kčs 1924, máte ode mě pochvalu za pozorné čtení :-) Evropa1 - rozumím Vám, vnímám to podobně, ale na druhé straně dnes jde o peníze skutečně až v první řadě. Ve všem - i ve sběratelství. třeba proto, abych něco koupil (co třeba zrovna nesbírám, ale očekávám v čase zhodonocení), za čas prodal a ze zisku si financoval nákup toho, co skutečně sbírám ... rodinný rozpočet a můj příjem neumožňuje financovat z něj vše, co bych si přál do sbírky, zvlášť, pokud to běžné a itrošku vzácnější už mám a teď jsou na řadě ty špičky, aby sbírka byla kompletní ... A kompletnost (pokud je tedy vůbec reálná) je podle mě základní touha každého sběratele...

Od přírody je naše myšlení uzpůsobeno na touhu po hromadění-každý chceme získat co nejvíce kusů, ale podle mého názoru kompletnost sbírky není a v mém případě tomu platí, primární záležitostí, navíc, pokud si budeme hledět určité sběratelské zachovalosti. Na druhé straně znám sběratele, kteří propadli pachtění se po kompletnosti a ve výsledku se z nich stali pouze zaškrtávači katalogových seznamů. Ano, já chci získat také co největší počet položek, ale jestli jich budu mít počet X, či 2 X, o tom přeci život není.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Jaromir

Moderátor
#33 - 25. 4. 2020, 12:43

Zdenda-Kubik napsal/a:

Kdybych teď dal tu 50/50 k burdovi do aukce, tak prodělám kalhoty. Ciliy jsem také nehleděl na určitou výši přeplatku. Jsem tedy sběratel? 🙂

Jak se bude vyvíjet trh do budoucnosti těžko předvídat, ale je možné, že by se u Burdy prodala nyní známka za nižší cenu. To samé je pravděpodobné v případě naší největší rarity 4Kr PČ 1919 s obráceným přetiskem (i když tam bylo rozhodující, že Burda u této známky neměl zajištěno vývozní povolení, jinak by asi známka putovala do zahraničí).
Ale, já si myslím, že jste si Zdendo udělal hlavně radost.

Evropa1

Uživatel
#34 - 25. 4. 2020, 12:43

Zdenda-Kubik napsal/a:

Kdybych teď dal tu 50/50 k burdovi do aukce, tak prodělám kalhoty. Ciliy jsem také nehleděl na určitou výši přeplatku. Jsem tedy sběratel? 🙂

Ale tuto položku jste nekupoval na základě rychlého zhodnocení-tato položka bude ve Vašem trezoru ležet možná několik desetiletí.

A jestli jste sběratel? To bude záležet pouze na Vás, jak si dokážete v hlavě srovnat svoje preference.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Evropa1

Uživatel
#35 - 25. 4. 2020, 12:53
Mincemi se nezabývám, ale předpokládám, že jde o 5 haléř z roku 1924, který má katalogovou hodnutu dle zachovalosti 220.000 - 450.000,-Kč. (uvádíte 0,05 hal 1924, což je zřejmě překlep. V literatuře jsem četl, že jich je příbližně stejně jako chybotisků 50/50. Pokud je to pravda, tak se na tomto případu dá porovnat podle výše cen popularita investic do poštovních známek a do mincí.

Nikdy nic neporovnávejte podle jedné ceny. Abyste mohl dát nějaký soud, pak byste musel znát celou cenovou problematiku v obou sběratelských oblastech.
Mohu Vám zde popsat desítky numismatických položek, které jsou mnohem běžnější a stojí vyšší částky než položka 50/50, ale neudělám to, protože z pár položek nelze dělat závěry. I když platí, že náš numismatický trh je živější a celkový roční obrat je mnohem vyšší.

Pokud se vrátím k 5 haléři 1924, pak je otázkou, kolik prodávaných kusů je opravdu pravých!!!

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Zdenda-Kubik

Uživatel
#36 - 25. 4. 2020, 12:55
Zdenda-Kubik napsal/a: Kdybych teď dal tu 50/50 k burdovi do aukce, tak prodělám kalhoty. Ciliy jsem také nehleděl na určitou výši přeplatku. Jsem tedy sběratel? 🙂 ...

Tak já si primárně hlavně dělám prdel z toho, jak někteří jsou nadřazenější nad druhé (já jsem skutečný sběratel, kdo je víc!). Podle mé definice je sběratel každý, kdo si sobě myslí, že je sběratel. Podle slovníku je to "člověk shromažďující umělecké, vzácné předměty ap. jako svůj koníček".

Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.

Evropa1

Uživatel
#37 - 25. 4. 2020, 13:09

Zdenda-Kubik napsal/a:

Tak já si primárně hlavně dělám prdel z toho, jak někteří jsou nadřazenější nad druhé (já jsem skutečný sběratel, kdo je víc!). Podle mé definice je sběratel každý, kdo si sobě myslí, že je sběratel. Podle slovníku je to "člověk shromažďující umělecké, vzácné předměty ap. jako svůj koníček".

Nerad bych, aby to takto vyznělo. Chtěl jsem pouze říci, že sběratel by měl zastávat jistá odborná hlediska. Těch jakoby "sběratelů" jsem zažil v negativní rovině také pár. Např. před pár lety jsem jednal s jedním "sběratelem" o prodeji jedné mince, jejíž výskyt se odehrává v počtech jednotek známých kusů. Aby minci vylepšil a zvýšil cenu, nechal jí vyleštit-tedy zcela jí zničil. To je také sběratel jen proto, že něco hromadí?

Předně by měl mít každý sběratel úctu k památkám naší historie. Bohužel spousta "sběratelů" tyto památky vědomě ničí jenom pouhým mytím a to jen z důvodu lepší prodejnosti. To jsou také sběratelé?

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Fidzi

Uživatel
#38 - 25. 4. 2020, 13:24

Evropa1 - ja som bol najväčší zberateľ ako malý chlapec na základnej škole. Prešiel som krabičkami od cigariet, zápaliek, pivovými etiketami, pivovými zátkami (sledujete to smerovanie? 🙂 ), hliníkovými plechovkami zo západu, potom mince, známky, pohľadnice,... každý sme v triede niečo zbierali. Nemali sme žiadne odborné znalosti, žiadne fóra, žiadne peniaze. Ohromne nás to bavilo. Ako hovorí jeden môj kamarát - Numizmatika/(zberateľstvo) je zábava. A o to ide.

Processed coin catalogs 4.068 Auctions / 33.800 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Zdenda-Kubik

Uživatel
#39 - 25. 4. 2020, 13:26
Zdenda-Kubik napsal/a: Tak já si primárně hlavně dělám prdel z toho, jak někteří jsou nadřazenější nad druhé (já jsem skutečný sběratel, kdo je víc!). Podle mé definice je sběratel každý, kdo si sobě myslí, že je sběratel. Podle slovníku je to "člověk shromažďující umělecké, vzácné předměty ap. jako svůj koníček". ...

Vy ale slovu "sběratel" (a nejste sám) dáváte jiný, vymyšlený význam, než to slovo skutečně má. Toto nožno vyřešit přídavným jménem (přičemž slova jako "pravý" nebo "skutečný" to nejsou).

Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.

Evropa1

Uživatel
#40 - 25. 4. 2020, 13:34

Zdenda-Kubik napsal/a:

Vy ale slovu "sběratel" (a nejste sám) dáváte jiný, vymyšlený význam, než to slovo skutečně má. Toto nožno vyřešit přídavným jménem (přičemž slova jako "pravý" nebo "skutečný" to nejsou).

Já nechci termínu sběratel dávat žádný význam, pouze za tímto termínem nevidím z principu pouhé hromadění něčeho, o čem nebudu nic vědět, budu to hromadit pouze z důvodu jisté ješitnosti, nebudu brát ohled na druhé a informace jiných budu zneužívat v jejich neprospěch atd.

Já si vážím sběratelské kolegiality, sdílení jistých zásad a znalostí atd.

Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

NSR - čistá - č. 463

NSR - čistá - č. 463

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Pražský hrad 1989 - čistá - č. 2894-2895

Pražský hrad 1989 - čistá - č. 2894-2895

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
NSR - čistá - č. 575

NSR - čistá - č. 575

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Protektorát, desková čísla - novinové I + OT, vč.bloků (39 listů) - vč. zesílených obalů

Protektorát, desková čísla - novinové I + OT, vč.bloků (39 listů) - vč. zesílených obalů

Cena: 402,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1251

Rakousko - čistá - č. 1251

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Lupa hodinářská - LCH 8920R - D 083A

Lupa hodinářská - LCH 8920R - D 083A

Cena: 157,- Kč

Přejít na eshop
60 let Slovenského národního divadla - čistá - č. 2427

60 let Slovenského národního divadla - čistá - č. 2427

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1765

Rakousko - čistá - č. 1765

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
MS v ledním hokeji - čistá - č. 2305-2306

MS v ledním hokeji - čistá - č. 2305-2306

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
5. výročí osvobození (I. část) - čistá - č. 538-541

5. výročí osvobození (I. část) - čistá - č. 538-541

Cena: 9,- Kč

Přejít na eshop