Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

tenzor

Moderátor
#1711 - 22. 4. 2014, 20:08

Čím přísnější zákony, tím větší a lákavější černý trh. Znal jsem jednoho prodejce z arabských zemí, který podle skladby a vzhledu mincí prodával jasně nálezy z Libanonu/Sýrie, ale posílal to ze SAE, kde jsou sidce daleko mírnější zákony ohledně vývozu, ale těžko by se tam něco takového našlo 🙂

Mithridates

Uživatel
#1712 - 23. 4. 2014, 17:12

Snažím se rozšířit si obzory o římskou republiku a, jak tak sleduji různě mince, zaujal mne jev, který se objevuje u některých republikánských denárů. Na některých mincích jsou patrné jakési obrysy, nebo "stíny", nevím, jak to lépe nazvat. Často to bývá vidět u perlovce a někdy i u vyražených motivů, jako na přiložené fotografii okolo zvednuté ruky Romy.
S obdobným jevem, ale zpravidla v podobě lesklé "aury" (viz přiložená Faustina mladší), se poměrně často setkávám i u stříbrných mincí od severovců dále. Tenzor mě tu kdysi poučil, že aura může vzniknout v důsledku úderu razidla do roztaveného kovu (snad to říkám přesně). Napadlo mne, že by stíny na republikánských denárech mohly mít stejný původ. Proč ale nezáří, jako v případě pozdějších mincí? Může to být kvalitou kovu? Zvláštní je, že na císařských denárech až po zmíněné severovce, jsem se s tímto jevem zatím nesetkal. Tedy, s výjimkou přiložené Faustiny, ale ta nemá k severovcům chronologicky nijak daleko.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Tovy

Uživatel
#1713 - 23. 4. 2014, 18:27

Faustina - jsou to korony (casto svetle), ktere vzniknou pri razbe. Je to tusim kvuli ruznym pnutim pri razbe (u portretu je tlak mensi nez v rovine). Podle toho se mimo jine pozna, ze je mince razena.

U toho republikanskeho jsem si myslel, ze je to neco podobneho, ale ze se to razilo do dost nahrateho polotovaru a pri razbe se kvuli tlaku material jemne shrnul. Nicmene ted si spise myslim, ze je to diky razidlu - jakoby pri ryti razidla okraje kolem ryhy jemne vyhrezly ven a diky tomu vnizkly tyto nerovnosti. Zkusenejsi snad vysvetli.

tenzor

Moderátor
#1714 - 23. 4. 2014, 20:46

Myslím, že jsem asi vysvětloval spíš "flow marks" efekt, kde skutečně záleží na tom, jak je kov rozžhavený. Viz příklad mince na obrázku.
(a určitě jsem nepsal "roztavený", pokud jsem nebyl opilý 🙂 )
Korona, jinak známá jako halo efekt, vzniká, jak píše Tovy, různým pnutím na povrchu mince v momentu úderu. Výsledkem je mírně odlišná struktura povrchu a odlišný vzhled v oblasti kolem portrétu, který vytváří onu "koronu". Zdá se že tady tolik nezávisí na tom, jak je kov zahřátý.
Oba efekty lze získat jen dobovou ražbou nebo jejím napodobením 🙂
K republikánským mincím - zjevně tam byla jiná technika. Důkladnější ražba, ne tak zahřátý kov, podobnější některým moderním ručním ražbám. Proto jsou také lepší padělky těchto mincí dost nebezpečné.
Zatímco u císařských ražeb, zejména z období z let 238-253, bylo potřeba vyrazit co nejvíc mincí za co nejkratší dobu. Kov byl hodně zahřátý, takže v některých případech docházelo při ražbě až k částečné destrukci mincovního obrazu, zvláště na reversu.
A ještě jedna věc, čím čistější stříbro, tím méně se prý oba efekty projevují.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Mithridates

Uživatel
#1715 - 24. 4. 2014, 20:18

Jestli jsi byl opilý, tak tvou motoriku to nijak nepoznamenalo. :-) Jinak díky za vysvětlení. K těm flow marks, domnívám se, že jejich přítomnost nemusí nutně znamenat, že mince byla vyražena. Např. zde http://www.forgerynetwork.com/asset.aspx?id=8JCxmOR9SOg= se jedná podle popisu o lité falzum a přitom se na první pohled zdá, že na aversu jsou patrné okolo hlavy a písmen flow marks.

tenzor

Moderátor
#1716 - 24. 4. 2014, 20:29

Ten link nefunguje, každopádně když odliješ minci co ty flow marks má a použiješ trochu sofistikovanější postup, tak tam sice vidět budou, ale v ruce nebo v krajním případě pod lupou už to bude "řvát" - občas jde o opravdu vlasové struktury, které se litím nedají přesně napodobit. Rozhodně si myslím, že padělek mince s tímto efektem jde odhalit snadněji než té, která ho nemá.

Mithridates

Uživatel
#1717 - 24. 4. 2014, 20:59

Aha, to je zrada. Pokud si odkaz zkopíruješ i s tím rovnítkem na konci, tak by měl fungovat.

Tovy

Uživatel
#1718 - 27. 4. 2014, 22:08

Panove, ty ceny v posledni dobe nechapu. Gallien se "rvoucim" lvem se dal sehnat jeste pred rokem a pul pod stovku, v tomhle stavu tak 70-80 EUR, coz je na Galliena docela dost. Dneska?

http://www.ebay.de/itm/R5-Antoninien-Gallien-Roman-coins-/111329111125?autorefresh=true&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=PJDH%2Fg36JNZc5%2BahqU4z%2Bi%2Bodwc%3D&orig_cvip=true&rt=nc

Zajimave je, ze se o to neporvali dva, ale ctyri lidi a tri vypadaji jako prodejci, kteri obvykle nedavaji az tak velke ceny..

tenzor

Moderátor
#1719 - 27. 4. 2014, 22:16

Ten lev je vzacny, takze o te stovce pochybuju, pokud nemyslis nejaky srotovy stav, ale tahle cena je opravdu pozoruhodna. Slavit urcite musel i prodejce, ktery si nejspis cenu prihazovacim nickem vyhnal na odvaznych 90 EUR 🙂

tocomabyt

Uživatel
#1720 - 27. 4. 2014, 23:10

tenzor:
vysoko nepravdepodobne.
predajca ma feedback 180,
udajny prihadzovaci nick ma feedback 1500.
ak by to malo byt tak ako si myslis, bolo by to naopak.

jacisin76@yahoo.com

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.