Moderátoři: smith, Misak33, tenzor

Tovy

Uživatel
#1831 - 5. 11. 2014, 15:30

Dostal se mi do rukou tehle folis Diocletiana. Je zvlastni. To postribreni je fakt divne. Na tech fotkach vypada celkem normlane, ale ve skutecnosti je takove nejake nestribrne a celkem i vypada tluste. Premyslel jsem, jestli neni nove postribreny, ale kvuli zbytkum oxidace a spiny na povrchu bych nerekl. Dokonce na postribrene i okraje strizku, coz vetsinou na tehle mincich neni (i kdyz mozna jen ze to neni dochovane). Co vy na to?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Ingelri

Uživatel
#1832 - 5. 11. 2014, 21:38

Mno, co s tím. Na první pohled pocitově hodně hezká mince se skoro luxusním postříbřením. Jedna souvislá vrstva, jeden odstín, snad ani žádná koroze, žádný bublinky. A hlavně žádné setření toho postříbření. A přitom na místech jako je ucho, perlovec, vrcholky písmen opisů, nebo na reverzu exe a "spodní" partie Genia bych to předpokládal. Ta mince se tváří spíš jako stříbrná než postříbřená. Tím ale rozhodně nechci tvrdit že to není původní. Chce to ji vidět na vlastní oči a hlavně tu patinu, jestli není dodělávaná.

Tovy

Uživatel
#1833 - 5. 11. 2014, 22:02

Presne tak to vidim i ja. Ona vypada jak stribrna a ne jen postribrena. Ma 7.6g, coz je mene jak podobne mince, ale asi je to v toleranci (jestli se nemylim, maji tak kolem 9 gramu). Mam z ni fakt jiny pocit nez z normalnich folisu Diocletiana a panovniku, ktere tyhle velke folisy meli.

Jeste dodtam, ze skoro s jistotou mohu rici, ze neni odlivana.

tenzor

Moderátor
#1834 - 5. 11. 2014, 22:10

Jako typicke dobove postribreni to nevypada, je tedy nutne vyslovit podezreni, ze bylo pridano dodatecne a jinou metodou. S temi okraji je to dobra poznamka, vzhledem k tomu, ze na vzniku "postribreni" se vyrazne podili samotna razba, nemelo by na jakekoli tlustsi hrane mit stejnou kvalitu jako na plose.

tenzor

Moderátor
#1835 - 5. 11. 2014, 22:13

Ta vaha je dalsi divna vec (ktera pochopitelne moc nesouvisi se samotnym postribrenim). K prvni redukci follis doslo v roce 305, kdyz se vzdal Dioklecianus vlady. Do te doby byla prumerna vaha blizka 10 gramum. Schvalne se mrknu do databazi, jestli jsou znamy neredukovane exemplare s tak nizkou vahou.

tenzor

Moderátor
#1836 - 5. 11. 2014, 22:16

Mimochodem, jaky je prumer?

Tovy

Uživatel
#1837 - 5. 11. 2014, 22:19

Prumer 25-26mm, coz je taky o chlup mensi nez prumerne folisy. Taky i tloustka je mensi nez co jsem porovnaval, i kdyz to uz je podle strizku.

Mithridates

Uživatel
#1838 - 3. 12. 2014, 16:59

Rád bych se tu podělil o numismatický zážitek z letošní dovolené na Sicílii a možná i někomu dal tip, kam vyrazit příští rok. :-) Fotky jsou z archologického muzea v Údolí chrámů nedaleko Agrigenta. Snad mi prominete kvalitu fotek, vše je focené v ne úplně ideálním osvětlení a přes sklo.
Většinu expozice tvoří mince řecké provenience především, jak už sám název místa napovídá, řeckého Akragantu, ale najdete i ražby jichý sicilských měst. Řádově tam mají několik desítek mincí různých typů. Vedle nich se ve sbírce nachází také několik římských denárů, quinárů a sesterciů z doby druhé punské války. Nejvíc jsem ale slintal u vitríny s nejstaršími římskými zlatými mincemi. Nalezly se ve třech nominálech 60 asů, 40 asů a 20 asů. Každá má na aversu hlavu boha Marta s označením nominálu a na reversu orla hřadujícího na Jupiterově blesku a nápis ROMA. Vzhledem k podobnosti s některými ražbami Akragantu se předpokládá, že byly vyraženy během druhé punské války pro účely placení římského vojska bojujícího na Sicílii.
Celá expozice je v takové malé místnosti v podzemí, ale milovník řeckých ražeb by tam vydržel určitě hodiny. :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

harley777ma

Uživatel
#1839 - 3. 12. 2014, 22:20

Mithridates ja som uvažoval, že by som išiel v 2015 na Sicíliu a po tvojom príspevku som už rozhodnutý. Bol si ubytovaný niekde blízko mesta Agrigento? Mohol by si mi napísať nejaké bližie info alebo odporučiť hotel? Chcel by som pozrieť toto múzeum.

martinvangelis

Uživatel
#1840 - 4. 12. 2014, 08:54

Ahoj Sicílie je super, doporučuji. Byl jsem tam r. 2011 (kdo chce, může přečíst můj cestopis se zkušenostmi: http://www.mundo.cz/cestopis/sicilie/cermak ) a v Syrakusách v archeologickém muzeu byla tehdy (asi speciální) výstava mincí - celé patro obrovské budovy. Žena do muzea odmítla jít, tak jsem dal celé třípatrové muzeum za hodinu a kousek. Mince jsem tehdá ještě naštěstí nesbíral, protože jinak bych tam byl doteď :-) Jen těch dekadrachem pohromadě...síla :-) Regionální muzea v Agrigentu, Segestě apod. proti tomu nebyla skoro nic 🙂 - a to jsou, jak píše harley, také super.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.