Moderátoři: Tomako, smith

tmasakr

Uživatel
#1 - 19. 3. 2011, 19:19

Ahoj sem začínající sběratel a už dost dlouho se chodím dívat na aukro na aukce a moc tam toho teda není, větsinou nadsazená cena,nebo stav uváděný jako UNC,což dle fotek,pokud jsou přilozený reálný není.Naprosto se vyhýbám a ani nejdu do detailu aukce pokud jsou v nadpisu aukce slova jako LUXUSNI,EXTREMNE VZACNÁ,NESEHNATELNÁ,SBĚRATELEMI HLEDANÁ,RARITA atd..
Chtěl jsem se zeptat zda nemáte jména některych kvalitních prodejců na aukru o kterých víte že jsou solidní a zboží odpovída popisu.A druhá otázka kde se dají jinde sehnat bankovky jestli používáte i jiné aukční portály(kvalitní) a nebo kde se konají burzy v okolí Hradce Králové 😁

tartan

Uživatel
#2 - 27. 2. 2013, 21:09

Neviem či moja otázka patrí práve sem ale skúsim...
Bankovkám som sa začal znovu venovať po x ročnej pauze a zistil som, že som toho o nich dovtedy takmer nič nevedel 😉 . V získavaní informácií mi velmi pomohlo aj toto fórum, začo vám všetkým ďakujem.
Ale k meritu veci. Chodím po burzách, sledujem internetové aukcie no väčšinou sa mi nepodarí zohnať nič schopné do mojej zbierky. Naopak ako sledujem ponuky bankoviek do dražieb aukčných firiem, vždy si tam nájdem aj viac kúskov do mojej rozbiehajúcej sa zbierky a na moje prekvapenie často za rozumné ceny oproti ponukám napr na webe a tobôž v niektorých "kamenných" obchodoch.
Na dražbe som nikdy nebol a preto by ma zaujímalo ako to tam chodí ( dražobný poriadok mám prečítaný) a hlavne či by ste ako skúsení zberatelia vôbec odporúčali "mierne pokročilému" ale stále nie dostatočne zbehlému zberateľovi sa jej vôbec zúčastniť.

mischel13

Uživatel
#3 - 28. 2. 2013, 11:19
Neviem či moja otázka patrí práve sem ale skúsim... Bankovkám som sa začal znovu venovať po x ročnej pauze a zistil som, že som toho o nich dovtedy takmer nič nevedel 😉 . V získavaní informácií mi velmi pomohlo aj toto fórum, začo vám všetkým ďakujem. Ale k meritu veci. Chodím po burzách, sledujem internetové aukcie no väčšinou sa mi nepodarí zohnať nič schopné do mojej zbierky. Naopak ako sledujem ponuky bankoviek do dražieb aukčných firiem, vždy si tam nájdem aj viac kúskov do mojej rozbiehajúcej sa zbierky a na moje prekvapenie často za rozumné ceny oproti ponukám napr na webe a tobôž v niektorých "kamenných" obchodoch. Na dražbe som nikdy nebol a preto by ma zaujímalo ako to tam chodí ( dražobný poriadok mám prečítaný) a hlavne či by ste ako skúsení zberatelia vôbec odporúčali "mierne pokročilému" ale stále nie dostatočne zbehlému zberateľovi sa jej vôbec zúčastniť.

Za sebe doporučuji účast na aukcích, člověk pozná osobně lidi z tohoto fóra. Ikdyž za 5let tady na fóru, jsou vyjímky které jsem ještě neviděl!
V předsálí se prodává sběratelský materiál, kde se dájí koupit chybějící mince, bankovky atd. a potom začíná hlavní aukce, to už většina bojuje(přihazuje) na své triko! Většina z nás potom jde zaplatit vydražené bankovky, prohodí ještě pár slov a rozjedeme se domů. Někteří sběratelé mají společnou cestu autem, vlakem, autobusem, takže své dojmy ještě probírají dále...To píši o aukcích v Praze, ale určitě to bude stejné v Brně, Bratislavě a na dalších aukcích.

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

majkl

Uživatel
#4 - 28. 2. 2013, 11:47

tartan, vidím sebe před 5 lety! Souhlasím s mischelem, ta rozhodující část věcí je na osobním kontaktu. Člověk má výhodu, když je z většího města, takže může relativně solidní materiál relativně rychle a pravidelně doplňovat u obchodníků. Samozřejmě se přitom nevyvaruje chyb a určitě zaplatí "školné" (v mém a možná i tvém případě spíš "odložené zápisné"). Ale sbírka - samozřejmě podle dostupnosti financí - pak relativně rychle naroste co do šíře, což člověku trochu dodá optimismu. Navíc má člověk možnost naživo vidět obrovské množství materiálu a naučí se rychleji posuzovat jeho kvalitu.

Osobní kontakty jsou neocenitelné právě i pro to, že se člověk naučí posuzovat kvalitu materiálu. Třeba na své první Aurei jsem potkal člověka, který k bankovkám čichal a šustil s nimi. Byl to nějaký Miciko... Představ si třeba také hlouček lidí a ty se máš rozhodnout, jestli něco vezmeš nebo ne. Víc hlav víc ví. A ty se něco přiučíš - třeba, jak se na bankovku podívat, jak hledat přežehlené ohyby apod.

Ptáš se na to, jestli má smysl, aby mírně pokročilý jel mezi profíky na aukci. Proč ne. Tady na fóru nevím o lidech, kteří by kvalitu diskutujících posuzovali aktuální cenou sbírky. Navíc pokročilost (nebo "dostatečná zběhlost") znamená minimálně dvě věci: rozsah sbírky a znalosti. Je to jako s každou společností, která se zvenčí jeví jako uzavřená.

tartan

Uživatel
#5 - 2. 3. 2013, 12:22

majkl, mischel13 presne to som aj mal na mysli okrem kvalitného materiálu hlavne spoznať ludí ktorí sa problematike rozumejú a hlavne ludí ktorí sú ochotný nezištne poradiť. Verím, že sú určite typy, metódy ktoré sa v literatúre nedozviem. Ono keď má človek obmedzený výber materiálu tak sem tam kúpi aj bankovku ktorá nestojí za vynaložené financie. Tolko ohladne toho zaplateného "školného" ktoré sa mi veru nevyhlo 😎

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Rakousko - čistá - č. 1643

Rakousko - čistá - č. 1643

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 964

Rakousko - čistá - č. 964

Cena: 42,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1591

Rakousko - čistá - č. 1591

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Scott Niedermayer - 232

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Scott Niedermayer - 232

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Zimní Paralympiáda Salt Lake City 2002 - razítkovaná - č. 315

Zimní Paralympiáda Salt Lake City 2002 - razítkovaná - č. 315

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Praga 2008 - razítkovaný aršík - č. A574

Praga 2008 - razítkovaný aršík - č. A574

Cena: 34,- Kč

Přejít na eshop
PL 2102-2103 - Bratislavské gobelíny - kompletní řada PL - čistý

PL 2102-2103 - Bratislavské gobelíny - kompletní řada PL - čistý

Cena: 56,- Kč

Přejít na eshop
V. I. Lenin a B. Engels - čistá - č. 2436-2437

V. I. Lenin a B. Engels - čistá - č. 2436-2437

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
100 let od zavedení R-nálepky - čistá - č. 2755

100 let od zavedení R-nálepky - čistá - č. 2755

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
100. výročí zrušení poddanství - čistá - č. 474

100. výročí zrušení poddanství - čistá - č. 474

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop