Moderátoři: Jaromir, smith, ikanek

Jaromir

Moderátor
#221 - 28. 10. 2010, 14:29

Těch případů jsem zažil několik, kdy i velmi zkušený prodejce a obchodník prodává za zlomek ceny z neznalosti (nikdo nemůžeme znát všechno). V jednom případě jsem cítil dokonce zadostiučinění, protože se jeden známý prodejce na burzách hlasitě vytahoval, že jej s falzy nikdo "neočúrá" a jací jsou hlupáci ti sběratelé, kteří se nechali napálit Pytlíčkovými falzy. Vzápětí jsem od něj za 500,-Kč koupil falzum Montevidea. To jsem zjistil po čase, až jsem měl porovnávací materiál. Asi za rok tento obchodník špatně určil známky Osmanské říše, které měly katalog tuším skoro 6.000 MiM a prodal je asi za 2.500,-Kč.
Momentálně mám v jedné aukci vyhlédnutý celý arch tygřích hlav u jedné velmi renomované firmy.
Tyto známky chybně Michel i Gibbons popisuje jako falza, ale mám zjištěno, že jsou to novotisky. Nebo lépe řečeno, stoprocentně vím, že je arch tištěný z původních desek na správný papír.
Mám prodejce upozornit, když vím, že velkou většinu materiálů má hodně předražených, ale tento arch prodává jako falzum za zlomek ceny? Pokud mi tato aukce vyjde, hodně bych obohatil svůj exponát.

dejvy

Moderátor
#222 - 28. 10. 2010, 14:49

ad Wjem: možná jsem trochu konzervativní, ale hledačské dobrodružství vidím tam, kde mi materiál prochází rukama; jakýkoliv virtuální materiál mi toto nemůže nahradit.

Jaromir

Moderátor
#223 - 28. 10. 2010, 15:43

V případě Afghánistánu bych rád narazil na místo, kde bych mohl materiál přebírat rukama.
Když jsem předloni na Sběrateli pátral po nějakých známkách z 19. století, narazil jsem pouze na jednu jedinou. A to za známku v hodnotě asi 1 USD chtěl prodejce 400,-Kč...

blazek007

Moderátor
#224 - 28. 10. 2010, 17:10

Najít se dá všude - v kilovkách, na internetových, sálových i písemných aukcích, ve výběrech. Jen vědět, co hledáte. A vědět víc než ostatní, co prodávají. A hlavně mít radost z toho, když najdete svůj "poklad".

pavlinka

Moderátor
#225 - 28. 10. 2010, 18:48
Dejvy, to je relevatni nazor. Ovsem, trosku se mozna ochuzujes o jiste hledacske dobrodruzstvi...

dobrodružství, nebo opatrnost- to už je ale o povaze.Ale ještě že mě míjí vaše starosti.Za poslední rok jsem vydražila asi 25 položek(mimo hadry na sebe) a nikde jsem nemusela špekulovat o falzu.Samé OVS a předznámkové dopisy.Důležité pro mě bylo, že ovs-ka byly v průměru za 30 korun a ty samé v renomovaném známém obchodu, který pořádá aukce, to samé za skoro 10-ti násobek.Holt někdy se nakoupí dobře a někdy se člověk doběhne(zaplat´ bůh, že mě to zatím minulo) 😉 .Co je pro mě zajímavé je však to, že na zahraniční aukci je to, co je u nás drahé-tak tam je laciné a naopak- aspoň teda u věcí z mého oboru.

Wjem

Moderátor
#227 - 29. 10. 2010, 21:29

Pavlinka: Správný postřeh, české věci (i dosti vzácné) bývají často v zahraničí za hubičku... a neplatí to jen o známkách. A naopak, kolikrát se tady člověk dostane lacino k věci, na kterou by v její rodné zemi vznikla aukční "rvačka"... Je třeba této skutečnosti operativně využívat;-)

Nicméně, existují i vyjímky - třebas takový Heydrich (známka) zejména v "provedení" celého archu či rohové miniatury je v zahraničí mnohem dražší než u nás...

Wjem

Moderátor
#228 - 29. 10. 2010, 22:07

Jaaachyme, buď v klidu, to je problém toho dražitele i případných "zájemců".... A propos upozornil bys nás tady na aukci, kde by třeba nějaký neznalec strčil na Aukro originálního žlutého Merkura od koruny, a ještě k tomu do úplně jiné rubriky než filatelie?;-)

Jaa-chym

Uživatel
#229 - 29. 10. 2010, 22:24

ad Wjem - neupozornil, protože bych "VĚDĚL", že není pravý - nikdy nemůžu vědět, je-li to neznalý prodávající, nebo nějaký šizuňk, jsem nedůvěřivý, pravého Merkura bych si proto nechal v tomto případě utéct..

Wjem

Moderátor
#230 - 29. 10. 2010, 22:30

Jaaachym: To se velice mýlíš...Aukro svou svébytnou podstatou skýtá nejedno překvapení... já už tady vydražil položky s mnohosetnásobnou cenou oproti výsledné aukční ceně... Samozřejmě, že pokud na nějakou takovou narazím, tak držím bobříka mlčení:-)))) Ale taky se nevysmívám opačným extrémům, kdy to prostě nějaký neznalec z čiré neznalosti zkouší... to je myslím i případ aukce, na kterou upozorňuješ...

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.