Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

Brett

Uživatel
#31 - 1. 6. 2010, 01:35

No a nech mi nikto nepovie, že by tieto "Zelené Hradčany" nechcel mať v zbierke :-)



Obrázek vložený uživatelem


NumizmatSR

Uživatel
#32 - 1. 6. 2010, 01:53

Neviem, či som ich tu niekedy cca pred rokom nevidel tieto obrázky, alebo sa mýlim?Predpokladám, že máš len obrázky, alebo sa dá aj kúpit tá stovka? :-)

probe

Uživatel
#33 - 1. 6. 2010, 01:56

🙂

trava

Uživatel
#34 - 1. 6. 2010, 02:11

Ono je to těžko. Nikdo nemůže sbírat všechno. Bezpochyby je to krásný kousek, ale pro mě bohužel anulát. Znám sběratele , kteří neuznávají perforace, naopak já i s mnoha se snažím sehnat co nejvíce typů. U anulátu jsem v poslední době viděl myslím i 1000 Kč 1919 . takže ty se objevují. Kdyby tak byla 1000 Kč 1919 neperrforovaná ve stavu N jako ten anulát to by byl jiný nářez.A největší přednost u mě mají samozřejmě neperforované a pokud možno nejlepší stavy.

majkl

Uživatel
#35 - 1. 6. 2010, 10:00
Myslím, že není špatná, jen bych upravil název na " Bankovní vzory papírových platidel Československa 1919-1993.

No právě - včera jsem zakoupil a večer studoval, takže do diskuse vstupuju až teď. Taky jsem čekal trochu něco jiného: co se perforovalo NEPLATNÉ, co SPECIMEN, atd., vysvětlení k zrcadlové perforaci 2xSPECIMEN, jestli např. 1xSPECIMEN svisle u 1000Kč/1932 vzniklo při "velkém perforování" při rozprodeji sběratelům, kolik anulátů bylo vytištěno atd. atd.
Obecně si myslím, že ta kniha by měla mít asi desetkrát delší úvod než má - přece jenom věnovat každému časovému období méně než jednu stranu textu je dost málo...

Nicméně je tam opravdu mnoho zajímavých informací. Pro mě asi nejvíce to (co jste vy ostatní asi věděli - já ovšem ne), že některé anuláty jsou vlastně jenom "reklamní tisky" (když to přeženu) - viz
http://www.aukro.cz/item1046818358_1000_kc_1919_serie_c_anulat_000000_stav_n.html
V tomto konkrétním případě prodejce asi prodával v nejlepší možnou chvíli.

gordot

Uživatel
#36 - 1. 6. 2010, 11:59

Děkuji všem za podnětné příspěvky. Nicméně rád bych upřesnil několik maličkostí.

1.V úvodu tohoto tématu je vyobrazeno několik bankovek. Žádná z nich však nesloužila jako bankovní vzor, jde pouze o tzv. sběratelskou perforaci, v kombinaci s pravděpodobně znehodocenými platidly, pravděpodobně původně určenými k likvidaci, a to včetně vyobrazené 10 Kč 1919. Výjimkou je vyobrazená 100 K 1940 II.vyd., která možná vzorem je, ale její vznik byl rozhodně nesystémový a pravděpodobně ojedinělý. Nicméně je určitě zajímavá.
2.Tzv. sběratelskými perforacemi se publikace nezabývá zcela záměrně. S dr.Moravcem jsme se nakonec shodli, že podrobně zmapovat platidla perforovaná pro sběratelské účely by bylo téměř nemožné, a to z důvodu rozsáhlosti celé tehdejší akce a ohromného objemu takto uvolněného sběratelského materiálu. Mimo nových a nepoužitých bankovek byla totiž perforována i platidla použitá. Nicméně do budoucna je to jistě oblast možného sběratelského a badatelského zájmu, samozřejmě pokud by se někdy v budoucnosti podařilo realizovat třeba projekt hromadných katalogizací soukromých i veřejných sbírek. Možná je to však pouze utopie.
3.Označená platidla z produkce ABNC jsou dobovým dokladem tisku bankovek pro čs.stát. Označit je za reklamní tisky bez dalších souvisejících infomací je diletantská zkratka. Tento příklad také jasně ukazuje, že není správný názor, že každý anulát je nebo byl bankovním vzorem.
4.Nebudu komentovat řečnické otázky, co autor vydáním knihy sledoval, navíc od někoho, kdo ji nečetl a této problematice zjevně nerozumí. Stejně tak nechci komentovat názory týkající se pojmenování publikace, které přesně vychází z podstaty popisované problematiky. Pro její pochopení doporučuji zopakovat si některé základní pojmy a analyzovat související skutečnosti.
5.Všem kteří mají výhrady k rozsahu podávaných infomací doporučuji, aby se sami zasloužili o jejich rozšíření a zpřístupnění sběratelské veřejnosti, a to nejen na stránkách tohoto fóra. Odborná periodika jako je třeba Mercur Revue vaše příspěvky jistě ráda uvítají. Doufám, že budete mít dostatek důveryhodných zdrojů a pramenů ze kterých budete čerpat, a že se s námi o svých poznatcích podělíte.
6.Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud nelze konkrétní informaci ověřit a podložit relevantními podklady, jedná se pouze o studijní a podkladový materiál, který jakýkoliv seriozní badatel nepublikuje.
7.Naposledy bych takto rád hromadně poděkoval všem těm, kteří se na mne denně obracejí se zajímavými postřehy a dotazy a zasílají mi mnoho nascanovaných bankovek. Některé infomace jsou velmi zajímavé a pro mne osobně velmi cenné. Děkuji vám všem za ně.

Autor

petrsvetr

Uživatel
#37 - 1. 6. 2010, 12:01
No právě - včera jsem zakoupil a večer studoval, takže do diskuse vstupuju až teď. Taky jsem čekal trochu něco jiného: co se perforovalo NEPLATNÉ, co SPECIMEN, atd., vysvětlení k zrcadlové perforaci 2xSPECIMEN, jestli např. 1xSPECIMEN svisle u 1000Kč/1932 vzniklo při "velkém perforování" při rozprodeji sběratelům, kolik anulátů bylo vytištěno atd. atd. Obecně si myslím, že ta kniha by měla mít asi desetkrát delší úvod než má - přece jenom věnovat každému časovému období méně než jednu stranu textu je dost málo... Nicméně je tam opravdu mnoho zajímavých informací. Pro mě asi nejvíce to (co jste vy ostatní asi věděli - já ovšem ne), že některé anuláty jsou vlastně jenom "reklamní tisky" (když to přeženu) - viz http://www.aukro.cz/item1046818358_1000_kc_1919_serie_c_anulat_000000_stav_n.html ...

ja teda nevim, ale to, ze ty anulaty 100/1920, 5000/1920, 1000/1919 jsou z archivu ABNC jsem vedel uz docela davno ... nemam pocit, ze by rozsireni teto informace nejak vyrazne ovlivnilo cenu, zase takovy prebytek se jich nenabizi.

Rikat tomu reklamni tisk je myslim docela zcestne, pod tim bych si predstavil nejakou blbost za par korun (ala penize Valasskeho kralovstvi a podobne)

majkl

Uživatel
#38 - 1. 6. 2010, 13:32
No právě - včera jsem zakoupil a večer studoval, takže do diskuse vstupuju až teď. Taky jsem čekal trochu něco jiného: co se perforovalo NEPLATNÉ, co SPECIMEN, atd., vysvětlení k zrcadlové perforaci 2xSPECIMEN, jestli např. 1xSPECIMEN svisle u 1000Kč/1932 vzniklo při "velkém perforování" při rozprodeji sběratelům, kolik anulátů bylo vytištěno atd. atd. Obecně si myslím, že ta kniha by měla mít asi desetkrát delší úvod než má - přece jenom věnovat každému časovému období méně než jednu stranu textu je dost málo... Nicméně je tam opravdu mnoho zajímavých informací. Pro mě asi nejvíce to (co jste vy ostatní asi věděli - já ovšem ne), že některé anuláty jsou vlastně jenom "reklamní tisky" (když to přeženu) - viz http://www.aukro.cz/item1046818358_1000_kc_1919_serie_c_anulat_000000_stav_n.html ...

Vážení, nekamenujte mně! Samozřejmě, že to je zkratka (a samozřejmě diletantská v pravém významu toho slova, viz bod 1 na http://cs.wikipedia.org/wiki/Diletant). Napsal jsem přesně to, co jsem napsal, tj. "co jste vy ostatní asi věděli - já ovšem ne", reklamní tisk jsem dal do uvozovek a k tomu jsem dopsal "když to přeženu". A rád jsem na příkladu viděl, že není pravda, že každý anulát není bankovním vzorem.

Protože pro mně to opravdu byla nová informace. S ovlivněním ceny nevím (a nemám důvod se pouštět do diskusí, protože sběratelství je věc záliby). Já osobně jsem uvažoval o tom, že bych si udělal radost a našetřil na nějaký anulát a protože jsem nevěděl, jak se věci mají, říkal jsem si, že bych koupil zrovna jeden z těch tisků z archivu ABNC (protože jsou to "málo perforované anuláty"). Teď (já osobně, nyní poučen) se budu dívat po něčem jiném. Howgh!

to gordot: nedivte se nám, že jsme byli natěšení na (alespoň částečnou) katalogizaci "velkého perforování". Název se dá určitě vyložit i tak, že "Bankovní vzory" (=anuláty a jinak označené bankovní vzory) "a perforace" (=všechno o různých způsobech perforování, tj. i sběratelském, a o procesu perforování).
Knížka je samozřejmě skvělá a jsem rád, že ji mám. Každá kniha tohoto typu je vynikající podklad ke studiu. Dále mj. naprosto souhlasím s bodem 6 - méně je lépe než více (a jestliže je tolik informací neověřených nebo neověřitelných, není co řešit).

majkl

Uživatel
#39 - 1. 6. 2010, 14:13
Vážení, nekamenujte mně! Samozřejmě, že to je zkratka (a samozřejmě diletantská v pravém významu toho slova, viz bod 1 na http://cs.wikipedia.org/wiki/Diletant). Napsal jsem přesně to, co jsem napsal, tj. "co jste vy ostatní asi věděli - já ovšem ne", reklamní tisk jsem dal do uvozovek a k tomu jsem dopsal "když to přeženu". A rád jsem na příkladu viděl, že není pravda, že každý anulát není bankovním vzorem. Protože pro mně to opravdu byla nová informace. S ovlivněním ceny nevím (a nemám důvod se pouštět do diskusí, protože sběratelství je věc záliby). Já osobně jsem uvažoval o tom, že bych si udělal radost a našetřil na nějaký anulát a protože jsem nevěděl, jak se věci mají, říkal jsem si, že bych koupil zrovna jeden z těch tisků z archivu ABNC (protože jsou to "málo perforované anuláty"). Teď (já osobně, nyní poučen) se budu dívat po něčem jiném. Howgh! to gordot: nedivte se nám, že jsme byli natěšení na (alespoň částečnou) katalogizaci "velkého perforování". Název se dá určitě vyložit i tak, že "Bankovní vzory" (=anuláty a jinak označené bankovní vzory) "a perforace" (=všechno o různých způsobech perforování, tj. i sběratelském, a o procesu perforování). ...

Samozřejmě jinak: ... že není pravda, že každý anulát JE bankovním vzorem. 😳

trava

Uživatel
#40 - 1. 6. 2010, 17:22

Díky autorovi za upřesnění pravosti bankovních vzorů vyobrazených bankovek. To je přesně to , v co jsme doufali, že tam najdeme. Je samozřejmě jasné, že kompletní přehled perforací by byl velmi obsáhlý a snad možá i nemožný. Takže to respektujme. Publikace vlastně popisuje všechny bankovky a jejich bankovní vzory. Každý sběratel si v ní určitě něco najde a rozšíří své znalosti. Dokonce jsem tam našel vyobrazené nějaké své kousky. A to potěší. Takže , jestli chceme dát dohromady kompletní přehled perforací, vymysleme nějaký archív a pokusme se o to všichni společně. Bude to určitě stejně náročné jako tato publikace, ale za pokus to stojí. Mě by do budoucna uspokojil pouhý seznam a druh perforací třeba i bez obrázku. např. bankovka X s. XY 1x specimen nahoře, 1 x specimen.dole, neplatné . Každý by si tímto mohl doplnit nebo možná i zůžit přehled hledaných chyběnek.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Sport - ME v baseballu 2005 - č. 443 - razítkovaná

Sport - ME v baseballu 2005 - č. 443 - razítkovaná

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1031

Rakousko - čistá - č. 1031

Cena: 15,- Kč

Přejít na eshop
40. výročí konference SDDSR v Praze - čistá - č. 629-630

40. výročí konference SDDSR v Praze - čistá - č. 629-630

Cena: 8,- Kč

Přejít na eshop
NSR - aršík - čistý - block 18

NSR - aršík - čistý - block 18

Cena: 42,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy CONTOUR  Bundesrepublik Deutschland 1949-2013, nezasklené (330 listů), papír 250gr.

Albové listy CONTOUR Bundesrepublik Deutschland 1949-2013, nezasklené (330 listů), papír 250gr.

Cena: 3780,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Claude Lapointe - 151

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Claude Lapointe - 151

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Česká a slovenská grafika - čistá - č. 1948-1952

Česká a slovenská grafika - čistá - č. 1948-1952

Cena: 11,- Kč

Přejít na eshop
Výročí PNS, tisku, rozhlasu a televize - čistá - č. 2337-2339

Výročí PNS, tisku, rozhlasu a televize - čistá - č. 2337-2339

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
90 let České filharmonie - čistá - č. 2731

90 let České filharmonie - čistá - č. 2731

Cena: 1,- Kč

Přejít na eshop
Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

Zásobník na známky Leuchtturm - COMFORT S64 - A4 - 64 stran - černé listy

Cena: 990,- Kč

Přejít na eshop