Moderátoři: smith

turtleoverhead

Uživatel
#4601 - 3. 11. 2015, 09:44

Oni to rusové razili několik let, některé se rozlišit dají /např. délka palce levé ruky nebo délka šípů atp/ některé se rozlišit nedají, jsou o nich však záznamy v mincovně.
Tento je snadný, v roce 1849 se v Nizozemí žádné nerazily. 😉

Kucera

Moderátor
#4602 - 3. 11. 2015, 09:58

díky oběma za info 😉

turtleoverhead

Uživatel
#4603 - 3. 11. 2015, 10:07

Petrohradská mincovna je razila tajně pod krycím názvem “známá mince” až do roku 1867 kdy přišel oficiální protest od Nizozemské vlády.
Od roku 1849 mají všechny stejný letopočet.
Já ty informace teprve sbírám, kdyby někdo věděl víc, sem s tím.

turtleoverhead

Uživatel
#4604 - 3. 11. 2015, 10:11

Taho, dík, všiml jsem si toho teprve teď 🙄

pavelgregor

Moderátor
#4605 - 4. 11. 2015, 21:38

Tak po delší době se mi nedávno konečně povedly dva zajímavější nákupy (pro Braňa kachny) . Díky chaosu, který svými cenami rozproudil jeden kupující, prošly aukcemi některé zajímavější kousky bez větší pozornosti. A díky tomu se jim podařilo zabydlet u mně.

Na první fotce to je bílý penízek Ludvíka Jagellonského se lvem a plameny. Jedná se o ten vpravo nahoře (další dva jsou dány na porovnání). A co je na něm tak zajímavého, když je jinak poměrně nedoražený? Především to, že na krku nejsou žádné plameny. A pokud se na toho lvíčka podíváte pořádně, určitě si vybavíte Vladislavovy penízky. Zajímavý článek k této problematice si můžete přečíst třeba v NL 2013/1-2 od Olivera. Myslím si, že celkem zapadá do nastíněného problému.

Co je však na něm ještě dál zajímavé, je punc, jakým je vyražen ocas. Pokud se pořádně podíváte, zjistíte, že u všech tří kousků byl vyražen stejným kolkem (ostrá levá hrana na křížení ocasu, ostrý úhel na pravé straně, a zásek na levém horním konci ocasu).

Druhým kouskem, který mě udělal velkou radost (i když tam už to tak levný nebylo 👿 ), je haléř Ferdinanda I. z r. 1534 z Kutnohorské mincovny (ten spodní). U něj je zajímavé to, že 4 v letopočtu je arabskou číslicí. Což u tohoto ročníku je relativně vzácné. Zatímco gotická čtyřka se vyskytuje téměř v každé aukci poboček ČNS, o arabské člověk zavadí málokdy. Na ukázku pak připojuji i tu gotickou a na pravé straně především relativně vzácnější tvar koruny v kombinaci s gotickou čtyřkou. Ta se také nevidí každý den.

Takže snad už pro mně konečně taky skončil numismatickej absťák. 😆

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

petr1596

Uživatel
#4606 - 26. 11. 2015, 20:36

Taky groše. Ražby Viscontiů z Milána a Pávie z druhé pol. 14. století, tedy doba našeho Karla a Václava. U těchto dvou je navíc prima, že je naší pejzatí směnárníci příliš neopilovali ani nepristříhli

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

pavelgregor

Moderátor
#4607 - 29. 12. 2015, 19:24

Opět jedna malá radost. Po velké bitvě se mi podařilo konečně získat dlouho chybějící typ V.a.1 haléře Ludvíka Jagellonského. V podstatě se jedná o druhý nejvzácnější typ Ludvíka. Tak, a teď už jen sehnat ten první. 😆

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

loutkař

Uživatel
#4608 - 29. 12. 2015, 22:05

Pěkný kousek, to je ten z 5. e-aukce Aurey, že?

oliver

Moderátor
#4609 - 30. 12. 2015, 08:42

Beztak to je on. Sledoval jsem to taky, ale cenu jsem nenavysoval. Kazdopadne pekny kousek bez ohledu na vzacnost. A je dobre, ze skoncil u zodpovedne osoby 🙂

pavelgregor

Moderátor
#4610 - 30. 12. 2015, 19:04

Jo, jo. Je to on. Takový se nepouštěj. Ale vzhledem k tomu, že tam byly i další kousky, který naopak šly hodně lacino, tak mně ani ta vyšší cena dvakrát nevadí.

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.