Moderátoři: Šenfi, acme2000, smith

ZetPe

Uživatel
#2161 - 7. 2. 2023, 03:02

Když zde před téměř 13 roky můj otčím zakládal toto diskuzní vlákno, byl jsem mile překvapen. Plno zajímavých, podnětných příspěvku a skvělá parta lidí, kteří se věnovali sbírání, bádání, nezištné výměně informaci a objevování neznámých oblastí naší současné papírové měny.

Dnes se diskuze tohoto vlákna přesunula spíš k byznysu a kšeftařině jak na tom či onom získat co nejvíc peněz. Byly tu debatní vlny na téma testovací 2000 "E", pamětní stovky "M", testovacích pětistovek, všichni ti Rašínové, Englišové, Švehlové, a teď v únoru to bude debata na téma tisícovky s tištěným kolkem a přítiskem. Na Aukru už začala předprodejní horečka pro další důvěřivce, co chtějí zbohatnout. Vyjde sice až ve středu 8. února, ale kdo dřív prodá, vydělá nejvíc. Tak si jenom říkám, kolik těch vln na vaše peněženky ještě zaútočí?

Přeji všem zde zbylým skutečným sběratelům hodně přírůstků a nových objevů!

Max76

Uživatel
#2162 - 7. 2. 2023, 04:15
Když zde před téměř 13 roky můj otčím zakládal toto diskuzní vlákno, byl jsem mile překvapen. Plno zajímavých, podnětných příspěvku a skvělá parta lidí, kteří se věnovali sbírání, bádání, nezištné výměně informaci a objevování neznámých oblastí naší současné papírové měny. Dnes se diskuze tohoto vlákna přesunula spíš k byznysu a kšeftařině jak na tom či onom získat co nejvíc peněz. Byly tu debatní vlny na téma testovací 2000 "E", pamětní stovky "M", testovacích pětistovek, všichni ti Rašínové, Englišové, Švehlové, a teď v únoru to bude debata na téma tisícovky s tištěným kolkem a přítiskem. Na Aukru už začala předprodejní horečka pro další důvěřivce, co chtějí zbohatnout. Vyjde sice až ve středu 8. února, ale kdo dřív prodá, vydělá nejvíc. Tak si jenom říkám, kolik těch vln na vaše peněženky ještě zaútočí? Přeji všem zde zbylým skutečným sběratelům hodně přírůstků a nových objevů!

Je to hezky myšlené, ale opravdový sběratel je podle vás tedy kdo? Pokud je diskuze o nových sériích, nebo se točí kolem platných bankovek, tak jsou to pořád peníze. Přeci i sběratelství je spjato s určitou formou investice. Kolik sběratelů má takovou finanční nezávislost, že si mohou dovolit sbírat jen pro radost, nekoukat na peníze, kolik utratí, nebo zda je cena aspoň trochu v mezích toho co uvádí literatura??? A je pro vás taková finanční nezávislost známkou opravdového sběratelství, je to snad víc než když si někdo za poslední peníze pořídí nový přírůstek a pak čeká na výplatu, nebo důchod? Je špatné, že třeba prodá v aukci novou sérii právě vyšlé bankovky, aby za utržený peníz přikoupil něco nového do sbírky? Já na tom nic špatného nevidím... Zajisté je spousta překupníků a spekulantů, ostatně jako u všech sběratelských oborů, s tím nic nenaděláte, pro někoho to je prostě jen dobrý obchod. Jestli ho v tom podpoříte, nebo ne je jen vaše svobodná vůle...,

mischel13

Uživatel
#2163 - 7. 2. 2023, 06:53

ZetPe napsal/a:

Když zde před téměř 13 roky můj otčím zakládal toto diskuzní vlákno, byl jsem mile překvapen. Plno zajímavých, podnětných příspěvku a skvělá parta lidí, kteří se věnovali sbírání, bádání, nezištné výměně informaci a objevování neznámých oblastí naší současné papírové měny......
Přeji všem zde zbylým skutečným sběratelům hodně přírůstků a nových objevů!

Zbylí skuteční sběratelé už tady nejsou, ale mluvíte mi z duše, bohužel!

vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

majkl

Uživatel
#2164 - 7. 2. 2023, 14:38
Je to hezky myšlené, ale opravdový sběratel je podle vás tedy kdo? Pokud je diskuze o nových sériích, nebo se točí kolem platných bankovek, tak jsou to pořád peníze. Přeci i sběratelství je spjato s určitou formou investice. Kolik sběratelů má takovou finanční nezávislost, že si mohou dovolit sbírat jen pro radost, nekoukat na peníze, kolik utratí, nebo zda je cena aspoň trochu v mezích toho co uvádí literatura??? A je pro vás taková finanční nezávislost známkou opravdového sběratelství, je to snad víc než když si někdo za poslední peníze pořídí nový přírůstek a pak čeká na výplatu, nebo důchod? Je špatné, že třeba prodá v aukci novou sérii právě vyšlé bankovky, aby za utržený peníz přikoupil něco nového do sbírky? Já na tom nic špatného nevidím... Zajisté je spousta překupníků a spekulantů, ostatně jako u všech sběratelských oborů, s tím nic nenaděláte, pro někoho to je prostě jen dobrý obchod. Jestli ho v tom podpoříte, nebo ne je jen vaše svobodná vůle...,

Mj. člověk, který si desetkrát rozmyslí, než se hloupě zeptá. Napřed si věci pořádně nastuduje a teprve až je opravdu v koncích, položí otázku. S finanční nezávislostí to nemá co dělat.

ZetPe

Uživatel
#2165 - 8. 2. 2023, 21:01

to Max76:
Skutečný sběratel sbírá pro radost a vlastní potěchu. Nejdříve shání informace, potom investuje nemalé peníze do katalogů, případně odborné literatury a teprve nakonec vlastní materál do sbírky. Pro skutečného Sběratele s velkým "S" jsou peníze až na druhém místě za vlastním potěšením z koníčku. Neměří nově objevenou variantu penězi, ale radostí z vlastního objevu. Uloží-li platnou bankovku v UNC do sbírky, ukládá ji s vědomím, že už asi nikdy nepůjde do oběhu, přestane ji brát jako hotovost a stane se z ní sbírkový předmět.

Kolikpak lidí stojí ve frontách před bankou proto, aby si tu pamětní tisícovku uložili na památku nebo sběratelů do sbírky? Pár se jich tam jistě najde. Ale většina ostatních tam hodiny mrznou s vidinou nějakého bezpracného zisku. I když. Možná to jsou lidé, co si vsadili na tutovku dvanáctinásobku výhry na Babiše coby prezidenta, a nyní se snaží si aspoň částečně kompenzovat tu ztrátu a někteří i dluh. Však se už Aukro, Sbazar a jiné platformy plní nabídkami hýřícími nulami nad nominál. Viděl jsem 49.999 Kč za kus, no nekupte to.

Máte pravdu, že s tou záplavou překupníků a spekulantů i zde na diskuzích nic nenadělám. Stačilo by, kdyby ČNB vydala těchto bankovek pár milionů a pak by to skutečně byly bankovky pamětní. Nyní jsou to spíše platidla spekulační.

A Michal má pravdu, že skuteční sběratelé sem už skoro nechodí, i já sem poslední dobou juknu jednou za uherák.

ZetPe

Uživatel
#2166 - 8. 2. 2023, 23:23

Abych jenom nekritizoval, tak trocha sběratelské statistiky:
Vydáno 120 sérií - M01-M24, R-01-R96.
Nejvyšší dosud zaznamenané číslo: R75-002333
Tisk číslovačů z nové Numeroty.

Poutnik1552

Uživatel
#2167 - 9. 2. 2023, 09:10

Máte pravdu, já začal sbírat někdy v roce 2016 (bohužel pozdě skrze první republiku) a než jsem začal sbírat, tak jsem pročetl tohle vlákno snad 3x-4x, a sestavil si plán sbírky. V tu chvíli jsem vlastně nepotřeboval ani katalog, resp. jsem měl odtud podrobnější informace, než byly v Bajerovi r.v. 2010, kde se moc bankovkám pro roce 1993 nevěnovali. A pak už byla jen radost doplňovat nové kusy a čekat na ty vzácnější... Dneska je to, i díky internetu hodně o kšeftu - viz nové série na aukru, kde to prodávají lidi z bank, kteří se k tomu dostanou... Nakonec se (až na 500 I a 2000 E) vždy ukázalo, že se objeví v dostatečném počtu v oběhu nebo u Klima za nějakou přirážku (pravda 50%, ale když jde o první nebo poslední sérii, tak proč ne).
Dneska už se sem lidi chodí ptát jen na ceny, a tak to taky ignoruju, ať si to zjistí sami na internetu. Já tomu taky musel věnovat spoustu času, abych získal znalosti o Kulhánkově emisi.

Poutnik1552

Uživatel
#2168 - 9. 2. 2023, 09:12
Abych jenom nekritizoval, tak trocha sběratelské statistiky: Vydáno 120 sérií - M01-M24, R-01-R96. Nejvyšší dosud zaznamenané číslo: R75-002333 Tisk číslovačů z nové Numeroty.

U série M kolega zaznamenal 002371... jak říká trochu to nesedí s počtem 200.000 ks. Tzn některé desky série R asi budou mít méně kusů...

Vincenzo

Uživatel
#2169 - 9. 2. 2023, 10:30

Aktualizuji na 002413

U série M kolega zaznamenal 002371... jak říká trochu to nesedí s počtem 200.000 ks. Tzn některé desky série R asi budou mít méně kusů...

Haramanis

Uživatel
#2170 - 9. 2. 2023, 10:49

Dobrý den. Sháním výroční 1000 Kč jakékoli série M .

Mohu vyměnit za výroční 1000 Kč série 42 , 53 a nebo 59

severingggg@seznam.cz

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

NSR - čistá - č. 908-911

NSR - čistá - č. 908-911

Cena: 28,- Kč

Přejít na eshop
80. výročí vzniku ČSR - razítkovaná - č. 195-197

80. výročí vzniku ČSR - razítkovaná - č. 195-197

Cena: 30,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1041

Rakousko - čistá - č. 1041

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Matúš Čák Trenčianský (1260-1321) - Slovensko č. 471

Matúš Čák Trenčianský (1260-1321) - Slovensko č. 471

Cena: 25,- Kč

Přejít na eshop
LB - listy - balení 10 kusů - 324 854

LB - listy - balení 10 kusů - 324 854

Cena: 596,- Kč

Přejít na eshop
90 let Čs. olympijského výboru - čistá - č. 2744

90 let Čs. olympijského výboru - čistá - č. 2744

Cena: 1,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Jarrod Skalde - 231

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Jarrod Skalde - 231

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1509

Rakousko - čistá - č. 1509

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
30 let světového a čs. mírového hnutí - čistá - č. 2370

30 let světového a čs. mírového hnutí - čistá - č. 2370

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1671

Rakousko - čistá - č. 1671

Cena: 11,- Kč

Přejít na eshop