Moderátoři: smith, jv64

denar

Uživatel
#1 - 10. 4. 2024, 21:29

Dobrý večer všem,
v neděli proběhla v zahraničí aukce bohemiky, na kterou jsme se jistě všichni dlouho těšili. Mnoho let se neobjevilo v zahraniční aukci tolik denárů a brakteátů pohromadě. Z patin bylo zřejmé, že se jedná o dost starou sbírku budovanou na přelomu 19. a 20. století. Pravděpodobně šlo o další část sbírky. První část byla sbírka pražských grošů, které proběhla v loňském roce. Aukční síň bohužel o původu sbírky zatím nic neuvádí. Snad se někdy v budoucnu dozvíme více.
Sbírka obsahovala nezvykle velké množství falešných denárů a brakteátů. Jedná se o falza která se objevují ve sbírkách tvořených v 19. století a počátkem 20. století. Zajímavé je, že výskyt těchto falz je v zahraničí větší než u nás. O čem to svědčí se zatím nepokouším usuzovat. Dokonce i Chaurova sbírka obsahuje některá z těchto falz, přičemž už i Chaura rozpoznal, že se jedná o falza a zařadil je do kolekce, možná pouze z badatelských důvodů.
V dnešní době, době internetu a velkého množství publikací není problém tato falza odhalit pro jejich jakousi „naivitu“. Nicméně v době svého vzniku mohla nejednomu sběrateli zamotat hlavu, zejména pro těžkou dostupnost či neexistenci srovnávacího obrazového materiálu.
O to více mne překvapilo, kolik zájemců o falza projevilo zájem, jakož i to, že aukční síň před aukcí odstranila z nabídky pouze jedno jediné falzum. Možná to bylo i proto, že falza měla za těch 100 let stejnou sběratelskou patinu jako originály a pro někoho to mohla být „záruka“ pravosti.
Dovolím si tedy poukázat na pár příkladů a na to, na co si u těchto falz 19./ počátku 20. století dávat pozor. Všechna falza lze odhalit pouze na základě fotografie a není nutná fyzická prohlídka mince. To je „výhoda“ starých falz.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

denar

Uživatel
#2 - 10. 4. 2024, 21:31

U denárů se jednalo „pouze“ o tři falešné mince. Všechny jsou vzácného až velmi vzácného typu. Málokdo má možnost srovnání, ale obrazový materiál k originálům, podle kterých lze srovnávat, existuje. Falešný byl jeden Vratislav, jeden Konrád a jeden Ota I. Pro příklad uvádím vzácný denár Oty I. Černého Cach 374. Oproti originálu jde o výrazný rozdíl v kresbě patrný na první pohled při srovnání s originálem. Základním a společným znakem všech těchto falz, podle kterého falzum rozeznáme je to, že opisy jsou ryté. Opisy na originálech jsou vždy výhradně puncované, příp. jde o kombinaci punců a někdy drobného dorytí. Rozdílů patrných z fotky je mnoho, ale pro základní rozlišení je to dostatečné. Při fyzické prohlídce očekávám rozdíly také v ploše i v hraně mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

denar

Uživatel
#3 - 10. 4. 2024, 21:37

U brakteátů jsem zaznamenal falz celkem 10. Vypíchnu dva příklady dvou různých technik.
Zaprvé brakteát, který aukční společnost označila jako český střední brakteát Cach 869. Jde o fantazijní falzum/minci, kde jako obrazová předloha byl použitý malý moravský brakteát Cach 952. K malému obrazu byl přidán široký lem, aby evokoval brakteát střední. Toto falzum jsem zachytil poprvé.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

denar

Uživatel
#4 - 10. 4. 2024, 21:40

Pro obrazové srovnání přikládám originál běžného malého brakteátu Cach 952 (vlevo) a foto originálu velmi vzácného středního brakteátu Cach 869, které v té době měl ve sbírce František Cach (jiný exemplář).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

denar

Uživatel
#5 - 10. 4. 2024, 21:49

Druhý příklad z aukce jsem vzal poměrně známý český střední brakteát Cach 824. Ve srovnání s originálem jde o velmi naivní kresbu velmi snadno rozpoznatelnou. Co mne zde zaujalo je rubní strana falza. Falzátor se zřejmě z důvodu zvýšení věrohodnosti pokusil v drážkách imitovat zbytky spraše. Ta se na nečištěných originálech občas vyskytuje. Falzátor se s tím moc nepáral, smíchal lepidlo/klih s poměrně hrubými zrny písku, která by sama o sobě v drážce bez lepidla či klihu nedržela a vlepil je do drážky obrazu. Foto mince je poměrně detailní, tak to lze poměrně pěkně vidět, když si foto zvětšíme.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

denar

Uživatel
#6 - 10. 4. 2024, 21:50

Toť vše. Přeji hodně sběratelských úspěchů pokud možno bez falz. Tak buďte opatrní, studujte a kdyby něco, klidně mi napište na mail.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

OtravnyKomar

Uživatel
#7 - 10. 4. 2024, 22:47

Díky za pěkně sepsaný čtení. Možná by nebylo špatný sem i vypsat seznam všech falešných položek z aukce.
Mám od Petra jen tenhle, kde je 10 kousků. Sám jsem si to ještě ani nestihl pořádně prohlédnout. :

Lot: 3366, Lot: 3373, Lot: 3376, Lot: 3377, Lot: 3380 ,Lot: 3382, Lot: 3383, Lot: 3389, Lot: 3407, Lot: 3427

Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz

denar

Uživatel
#8 - 10. 4. 2024, 23:09

Ano to máš správně. Také já identifikuji těchto 10 brakteátů jako falza 19./poč. 20 století.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

denar

Uživatel
#9 - 10. 4. 2024, 23:11

Denáry jsou 3223; 3245 (ta byla stažena před začátkem aukce); 3249.

Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

berserk

Uživatel
#10 - 11. 4. 2024, 14:50

Zrovna včera jsem to zkoumal, děkuji za objasnění. Nejvíce mě zaujalo to napodobení "spraše" (tento výraz jsem nikdy neslyšel, děkuji za přiučení) 😉

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

5. světový odborový sjezd v Moskvě - čistá - č. 1226

5. světový odborový sjezd v Moskvě - čistá - č. 1226

Cena: 2,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1611

Rakousko - čistá - č. 1611

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Albové listy Československo (1918-1939), komplet (87 listů), vč. euroobalů - zasklené

Albové listy Československo (1918-1939), komplet (87 listů), vč. euroobalů - zasklené

Cena: 3045,- Kč

Přejít na eshop
Dětem - razítkovaná - č. 149

Dětem - razítkovaná - č. 149

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1535

Rakousko - čistá - č. 1535

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Motivate - 268

Hokejové karty Pro Set 1992-93 - Motivate - 268

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Olympijské hry Londýn 2012 - Slovensko č. 519

Olympijské hry Londýn 2012 - Slovensko č. 519

Cena: 32,- Kč

Přejít na eshop
 Celostátní výstava poštovních známek BRNO 1958 - čistá - č. 1014-1017

Celostátní výstava poštovních známek BRNO 1958 - čistá - č. 1014-1017

Cena: 25,- Kč

Přejít na eshop
Německá plebiscitní území, A4, papír 160 g (20 listů) - bez obalů

Německá plebiscitní území, A4, papír 160 g (20 listů) - bez obalů

Cena: 210,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 2036

Rakousko - čistá - č. 2036

Cena: 7,- Kč

Přejít na eshop