Moderátoři: Tomako, smith

acme2000

Moderátor
#1 - 23. 2. 2011, 13:00

V rámci jiného tématu se rozvinula zajímavá debata o tom, jak hodnotit zachovalost bankovek, jestli stačí stupňů 5, 10 nebo 70.
Bylo by asi škoda tuto věc nechat zapadnotu, proto zřizuji samostatné téma.

acme2000

Moderátor
#2 - 23. 2. 2011, 13:03

acme2000

Moderátor
#3 - 23. 2. 2011, 13:04

Tabulka PMG se sedmdesátistupňovým (!!!) hodnocením zachovalosti:

http://www.pmgnotes.com/grading/grading-scale.asp

acme2000

Moderátor
#4 - 23. 2. 2011, 13:06

"Česká" stupnice (+ přiřazeno srovnání s mezinárodní stupnicí - katalog Pick?)

http://www.bankovky.cz/!obecneinfo.php?txt=obecneinfo

acme2000

Moderátor
#5 - 23. 2. 2011, 13:07

Křížová tabulka (hodnotím jako zdařilé pro logické zařazení):

http://www.owenink.com/banknotes/grading.html

acme2000

Moderátor
#6 - 23. 2. 2011, 13:09
Ta 50 je opravdu hodně divoký stupeň - jenom aby se někteří chytráci prodávající aUNC nezačali obhajovat tím, že jedou podle téhle stupnice! (Stejně začnou - chtělo by to vymyslet nějakou univerzální protiodpověď). Mimochodem, když jsem to studoval, je tam hodně odkazů na "centering", což musí být určitě kvůli množství všelijakých obskurních US Obsoletes, takže aspoň v něčem jsou ti amíci nevinně. Ale jinak je to krásná ukázka politické korektnosti: stupeň 4 je místo "rubbish" nebo "waste-sheet" označen jako "good". 😆 Škoda, že třeba v posledním Bajerovi nejsou srovnány všelijaké stupnice zachovalosti a pořád se traduje to, co je už v prvních vydáních: N = UNC, 0 = aUNC, 1 = XF atd. Všimněte si třeba stupně 40 (=XF): 3 přehyby ale "little, if any, circulation". Naprostá nekompatibilita!

Prakticky si nedokážu moc představit, jak to ty PMG hodnotí - jestli mají obdobnou tabulku, kde je uvedeno nějakých 100 kritérií a oni si odškrtávají - přehyby, růžky, šmouhy.... přijde mi to tak složité, že když to posuzují lidé (a ne stroje), že prostě nemůžou mít všichni stejný objektivní úsudek.

acme2000

Moderátor
#7 - 23. 2. 2011, 13:11

http://www.oldcurrencyvalues.com/GradingCurrency.html

názorná ukázka rozdílu mezi UNC a UNC 🙂

mike-p74

Uživatel
#8 - 23. 2. 2011, 14:25

zdravim,
Jak tak koukam Tak Dnesnim Dnem Maji Vsichni bankovky v UNC _stavu :-) :-) :-) :-)
Mohly byste z dnesniho dne udelat Svatek :-) ?
Co Vy na to ???????
zapsal bych to do dejin :-)

mike-p74

Uživatel
#9 - 23. 2. 2011, 14:40

doufam ze jsem mim prispevkem nekoho neurazil

chybotisky

Uživatel
#10 - 23. 2. 2011, 15:30

doufal jsem, že by se tohle téma mohlo chytnout 🙂
Já osobně jsem pro vícebodovou stupnici, i když přiznávám, že 70 stupňů je asi zbytečně moc a rozdíl mezi např. 53 a 53EPQ nebo 52 pro mě nehraje žádnou roli. A celá stupnice se prakticky stejně nevyužívá, hodnocení pod 50 se používá spíš u zajímavých a vzácně se vyskytujících bankovek. A osobně, podstatné je podle mě vědět stav u bankovek tvářících se jako neoběhové, které prodávající představuje jako UNC, jestli jsou opravdu tak dokonalé. U horších stavů už je pod mojí rozlišovací schopnost, jestli mají dvě nebo tři špendlíkové dírky atd.
Zkušenost s českou stupnicí mám špatnou, snad jen jednou jsem z obálky vyndal opravdu UNC. Většina ostatních UNC, co jsem si pořídil, má např. někdy více někdy méně viditelnou stopu po počítačce nebo proti světlu sotva znatelné malé přehnutí. A přiznejme si, je to značka "UNC", která prodává, a kvůli takovýmhle drobnostem si prodávající nebude chtít kazit popis aukce a zájem o bankovku. Proč bankovku dávat pod kategorii 0, která už toleruje např. ulámané růžky, které jsou výrazně rozdílnou deformací proti jedné pouze pod světlem viditelné známce po manipulaci.
Navíc sami určitě vzpomenete, že i my si někdy s naší stupnicí nevystačíme a poctiví prodejci, kteří bankovky byť s miniaturními vadami neoznačují jako UNC, si pomáhají 0+++. (Ale protože UNC prodává a jde o peníze, kolik znáte opravdu poctivých prodejců?)
U Američanů vůbec nejde o název kategorie "superb gem UNC" atd. ale o to číslo, taky je v hlavičce v popisu nejviditelnější. Kdybych to měl porovnat, tak na aukru jsem podle české stupnice koupil 10-krát UNC a dostal jsem s přimhouřeným okem jedno, podle PMG bych měl při koupi lepší představu a věděl bych, že u devíti kousků můžu počítat s tou a tou nedokonalostí.
A možná poslední připomínka a nezanedbatelná výhoda gradingu bez ohledu na stupnici. Kupuju UNC a rozbalím UNC. Kdo z Vás má zkušenost, že koupil UNC a z obyčejné obálky vytáhl mizerně zabalený stav 1?

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.

Mistrovství světa v kopané ITALIA 1990 - čistá - č. 2941

Mistrovství světa v kopané ITALIA 1990 - čistá - č. 2941

Cena: 1,- Kč

Přejít na eshop
1. výročí Vítězného února 1948 - čistá - č. 500-501

1. výročí Vítězného února 1948 - čistá - č. 500-501

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Československé námořní lodě - čistá - č. 1979-1984

Československé námořní lodě - čistá - č. 1979-1984

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1335

Rakousko - čistá - č. 1335

Cena: 6,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1039

Rakousko - čistá - č. 1039

Cena: 21,- Kč

Přejít na eshop
X. BIB 1985 - čistý - aršík - č. A2713

X. BIB 1985 - čistý - aršík - č. A2713

Cena: 80,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1082

Rakousko - čistá - č. 1082

Cena: 4,- Kč

Přejít na eshop
Hokejové kartičky Pro Set 1992-93 - GTL - Nelson Emerson - 9

Hokejové kartičky Pro Set 1992-93 - GTL - Nelson Emerson - 9

Cena: 10,- Kč

Přejít na eshop
Spejbl a Hurvínek - pohlednice - postcrossing

Spejbl a Hurvínek - pohlednice - postcrossing

Cena: 5,- Kč

Přejít na eshop
Rakousko - čistá - č. 1132

Rakousko - čistá - č. 1132

Cena: 3,- Kč

Přejít na eshop